logo

Orman Bakanlığı’nın Etüd yapacak heyet göndermesi bekleniyor, Vezirköprülüler, Kereste ve Kontralit Fabrikası İstiyor 11 Ocak 1970 Pazar

Orman Bakanlığı’nın Etüd yapacak heyet göndermesi bekleniyor, Vezirköprülüler, Kereste ve Kontralit Fabrikası İstiyor 11 Ocak 1970 Pazar

Şimdi Vezirköprü’nün her yerinde konuşulan bir mevzuu var; “Orman Bakanı bizim milletvekilimiz, onun için Vezirköprü’deki 60 binden fazla orman köylüsünü kurtaracak bir hal çaresi bulacaktır.” Demektedirler.
Kahvelerde, dükkânlarda, evlerde konuşulan yegâne mevzuu bu. Gerçi sayın ÖZALP Vezirköprülülere bu arzuyu inceleteceğini vaat etmişse de, sık sık matbaamıza gelenler, bizden bu hususta bakanın dikkatini çekmemizi istemektedirler.
Bu arada çeşitli incelemeler de yapanlar, aldıkları bilgileri tartışıyorlar; Vezirköprü Kunduz ormanlarından 120 bin metre küp kereste çıktığını, bunun 240 bin metreküp olmasının mümkün olduğunu, yapılacak bir kereste fabrikası ve onun artıkları ile bir kontralit fabrikasının mümkün olacağını söylemektedirler.
İlçede kurulacak bu tesisler bölgede yan sanayilerin de doğmasına yardımcı olacak, (Karadeniz’in Hakkâri’si) denen bu büyük ilçenin yüzüne kan geleceği gibi civar ilçelerde bu yatırımdan yararlanabileceklerdir.
Bu arada bu işte emeği geçecekler başta sayın ÖZALP olmak üzere ilçede ve bölgede isimlerini bölge tarihine tescil ettirmiş olacaklardır.
Vezirköprü şimdi, büyük ümitler içerisinde sayın Orman Bakanı’nın göndereceği ekibi dört gözle beklemektedir.

VATANDAŞ Gelecek Hafta On bir Yaşına Giriyor
Gazeteniz Vatandaş gelecek hafta on bir yaşına girmektedir.
Vezirköprü gibi adeta ilerlememeye mahkûm edilmiş bir ilçede zaman zaman büyük mücadeleler de vererek VATANDAŞ kalitesinde bir gazetenin bu kadar uzun süre tutunarak bölgede isim yapmış olmasının başarısını, siz okurlarımıza ve anlatış sahibi aydınlarımıza borçluyuz.
TEŞEKKÜRLER…
Vezirköprü’den Ankara’ya Heyet Gidemedi
Vezirköprü için noksan kalmış hususları talep etmek üzere bir heyet; önce Samsun’a gitmiş, Samsun Valisi Ünlüer’den büyük destek görmüş hatta, Ankara’da kendilerini destekleyeceğini bile söylemişti Sayın Ünlüer…
Vezirköprü’nün 50 kişilik bir kulübeden farksız cezaevinin artık değiştirilmesi zamanı gelmiş, hatta bir de arsa alınmıştı. Plana koydurmak için gerekli çalışma lazımdı. Hükümet Konağı da arsasına yapılacağı zamanı bekliyordu.
Eğitim
Sanat Enstitüsü arsası hazırdı, binasının plana alınması için Vezirköprü’den Ankara’nın dikkati çekilmeliydi. Köy çocuklarının okuyabilmesi için bir yatılı bölge okulu şarttı. Samsun’un diğer ilçeleri bunun için çalışıyorlardı. Oysa bu hak 31 okulsuz köyü bulunan Vezirköprü’nündü. Kız Sanat Enstitüsü göçen bir bina içindeydi. Köylerden hiçbirine ortaokul yapılmamıştı.
Fabrika
Vezirköprü ilçesi bir de ormanla ilgili fabrika bekliyordu. Vezirköprü’de ormanla ilgili fabrikalar için malzeme çoktu.
Bir Çaycuma’ya Türkiye’nin her yerinden kereste taşınarak bir kâğıt fabrikası çalıştırılmak üzere bir fabrika yapılması, milletvekillerinin ağır basması şartıyla olmuştu. Tarımdan, hayvancılığa, spor sahasından, elektriğe, içme suyuna kadar Vezirköprü’nün bir yığın sorunu vardı. Heyet tam Türk usulü büyük bir gayretle başlamış, sonu şark usulü gereğince tavsamış görünmektedir.
Heyet Ankara’ya hazırlanıyordu. Sonradan bunun gayipten rahatsızlık sonucu geri kaldığı öğrenildi. Durum ne olursa olsun mutlaka gerçekleştirilmelidir. Vezirköprülüler bunu dört gözle bekliyorlar.
Vezirköprü’de Üç Köy Ortaokul İstiyor
İlçemizde yakın zamana kadar ilkokul bile istemeyen köylerin yanında şimdi üç köy takdire değer bir görüşle ortaokul istemektedirler.
İki yıldan beri binalarını hazırlayan, arsa gösterip yeni yapılacak ortaokul için para bile toplayan köyler şunlardır: Beşpınar Bucağı, Köprübaşı Bucağı, bir de Gölköy bulunmaktadır.
Beşpınar Bucağı’ndan tam 22 köy ve on binden fazla nüfusun yararlanacağı ortaokul için bina; öğretmenleri için duracak yer; arsa ve bir de yapılacak binaya katkıda bulunmak amacıyla 25 bin lira para toplamışlardır.
A.P.’de karışıklık devam ediyor:
A.P. Samsun İl Teşkilatı Feshedildi
A.P.’de sağcılar ile yeminlilerin mücadelesi su yüzüne çıkmış şekilde devam etmektedir.
Samsun Milletvekili Talat Asal Genel Başkan Yardımcılığı’ndan ayrılmıştır.
Yüksel Menderes Demirel’i sert bir şekilde tenkit etmiş bir kısım milletvekilleri de haysiyet divanına kesin ihraç talebiyle sevk edilmişlerdir.

Share
347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI