logo

Orman köylüsü istemese de; Vezirköprü Orman Sinop’a mı bağlanacak?

Orman köylüsü istemese de; Vezirköprü Orman Sinop’a  mı bağlanacak?

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün Sinop’a bağlanacağını ifade eden vatandaşlar, “bu olursa orman köylüsü ciddi zarar görür” diyorlar.

İlçemizde bulunan ve Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlanacağı duyumu Vezirköprü’deki orman köylerini huzursuz etti.
Kunduz Ormanları sayesinde bölgenin büyük bir orman kapasitesine sahip olan Vezirköprü, bölgedeki en fazla üretimi yapan ilçe olarak da Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’nün göz bebeği durumundaydı.
Geçtiğimiz günlerde Vezirköprü’nün Amasya Bölge Müdürlüğü’nden alınarak Sinop Bölge Müdürlüğü’ne bağlanacağına ilişkin haberler ilçede yaklaşık 2 bin 500 ailenin geçimini sağladığı ormancılık açısından huzursuzluk yarattı.
Samsun’da bir Orman Bölge Müdürlüğü kurulması ve Vezirköprü’nün de il sınırları içerisinde bulunduğu Samsun’a bağlanması konuşulurken, Sinop’un öne çıkması Vezirköprü’deki ormancılıkla geçinen ailelerin istemediği bir durum.
Sinop’taki gazetelerden Gerzenin Sesi’nin haberine göre, Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Orman İşletme Müdürlüğü’nün Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’ne dönüştürüldüğü müjdesini verdi. Maviş:

Uzun süredir diplomasisini sürdürdüğümüz çabamız sonuç verdi. Sinop bir orman kenti. Orman kentinin 471 köyünün 464 köyü de orman köyü. Bu açıdan bakıldığında Sinop’a çok önemli bir katma değer sağlayacak. Sinop’ta üretilen orman emvalinden elde edilen kâr Sinop’ta kalacak. İlimiz için bir ve beraber olursak, ilin yöneticileri, siyasileri, milletvekilleri, seçilmişleri bir ve beraber olursa orada bereket vardır. Dedi.
Maviş’in bu açıklamasından sonra Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün de Amasya’dan alınarak Sinop’a bağlanacağı iddiası gündeme geldi.

Gazetemize gelerek konuyla ilgili sıkıntılarını ve endişelerini dile getiren orman köylüleri, “Amasya’ya bağlı olarak çalışmaya devam etmek istediklerini” dile getirdiler.
Vatandaşlar konuyla ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını ayrıca Cumhurbaşkanı, Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ne de dilekçelerini ilettiklerini kaydettiler.
Vatandaşlar Vezirköprü’nün Sinop’a bağlanması durumunda ormandan gelir sağlayan 2 bin 500 ailenin zor duruma düşeceğinin altını çizerek; ormandan üretim yaparak geçinen insanların durumlarının güçleşeceğini söylediler.
Şimdi gerek Samsun gerekse Amasya milletvekillerinin konuyla ilgilenmeleri bekleniyor.

Share
68 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?