logo

Orman Suçları Affediliyor 11 Nisan 1970 Cumartesi

Orman Suçları Affediliyor 11 Nisan 1970 Cumartesi

Parlementoda grupları bulunan AP, CHP ve GP’nin yaptıkları anlaşma sonucunda anayasada değişik kararlaştırılan hususlar arasında “Orman Suçlarına Af” da yer almaktadır.
400 parlementerin imza ettikleri teklif de (devlet ormanlarla birlikte orman köylüsünü de koruyacaktır) ibaresi yer alacak, bu hükme dayanılarak bir orman affı kanunu çıkarılacaktır.
Senato seçimlerinin de ertelenmesi kararlaştırılmış bulunmaktadır. Böylece 1964 yılında seçilmiş senatörler tam 7,5 yıl senatörlük yapmış olacaklardır.

Vezirköprü’de Tütün Piyasası Ay Sonuna Kapanıyor
Tütün piyasasının açılımından bugüne kadar 2234 ekicisi bulunan Vezirköprü’de tekele tütününü indiren ekici sayısı 1518’i bulmuştur. Geriye dörtte biri 716 ekici kalmıştır.
Gece gündüz çalışan tekel idaresinden öğrenildiğine göre bu yıl Vezirköprü’de 169.000 kg. rekolte tespit edilmiş, bunun 165.525 kg.’ı tekele getirilmiştir.
37.441 kg. zimmet fazlası vardır. Tekel memuru Hasan Binici, tütün piyasasının ay sonuna biteceğini söylemiştir.
Vezirköprü’de tütün fiyatı taban: 595 kuruş, tavan fiyatı ise 1450 kuruştur.
Not
1964-1965 yıllarında yaklaşık olarak 8 bin aileyi besleyen tütün bugün Vezirköprü’de dörtte biri nispetinde düşerek 2234 aileye münhasır kalmıştır. Üstelik kalite çok yüksek, rekolte çok azdır. Geçmiş yıllarda bir ton civarında tütün teslim eden bu yıl 300 kg. bile tütün bulamamıştır. Piyasada çok hararetli bir şekilde devam etmektedir.
Bafra’da Ekici Borçları Ertelendi Vezirköprü’de Ekici Güç Durumda
Bafralı ekicilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan 1969 yılı borçları, geçen yıl hava şartlarının kötü olması ve haşerelerin varlığı rekolteyi düşürmesi yüzünden bir yıl ertelenmiştir.
Ertelenmeden 10 bin liradan az borcu olan 15 bin ekici yararlanmış, erteleme Bafra Ziraat Odası’nın müracaatı üzerine yapılmış, Vezirköprü Ziraat Odası bu hususta çalışma göstermediği için Vezirköprülü ekici güç durumda kalmıştır.
T.H.K. Şubesinin Kongresi Yapıldı
Türk Hava Kurumu kongresi kurum binasında ortaokul müdürü Enver Günçavdı başkanlığında yapılmıştır.
Kurumun çok sorunları tartışılan kongrede başkanlığa Arif Diri yönetim kurulu üyelerine de, Enver Günçaydı, Saadettin Yücel, Nebi Yılmaz, Bekir Özata, denetçiliğine de Vefai Teker seçilmişlerdir.
Hayret!
Vezirköprü Lisesi İçin Beklenen Müracaatı Yapan Yok
Dünyanın en hayret edilecek bir meselesi olarak arz edilmesi gerekir ki 80 bin nüfuslu koca bir ilçenin (Lise) ihtiyacı için o ilçeden müracaat edecek bir dernek bulunmamaktadır.
Ortaokul üstü Okul Yaptırma Derneği de bu müracaatı şimdiye kadar yapmamıştır. Bu dernek yöneticileri şuna inanmış görünmektedirler (Vezirköprü’ye Erkek Sanat Enstitüsü açılmıştır, Vezirköprü’ye bunun için lise yapmazlar.) Bu peşin hüküm tamamen yanlış olduğu gibi Vezirköprü’ye doğan bir fırsatı kaçırmaktan başka işe yaramayan karamsar bir görüştür.
Ankara’dan dönen Belediye Başkanının açıkladığına göre:
Elektrik Direkleri Monte Ediliyor, Suya 500 Bin Lira Alındı
Ankara’dan dönen Belediye Başkanı Mecit Uluçay’ın açıkladığına göre:
İlçemiz içme suyu için 500 Bin Lira alınmıştır. Elektrik direkleri de Havza’da monte edilmektedir. Şehir içi hatları da 1970 yılının sonuna doğru yapılacak. Vezirköprü hidroelektriği Lâdik ve Kavak’tan sonra 1971 sonlarına doğru yanacaktır.
Diğer taraftan Erkek Sanat Enstitüsü atölyeleri elektriksizlik yüzünden çalışamamaktadır. Planın katiyet kesbedeceği şu aylarda Erkek Sanat Enstitüsü binası için ilçemizden herhangi bir teşebbüs görülmemektedir. ESE nin okul aile birliği başkanlığının bu işi izlemesi beklenmektedir.
Anket
Vezirköprü Demirspor’un İsmi Sizce Ne Olmalıdır?
Anketimize gelen cevapları neşrediyoruz
Demirspor’un yeni ismi ne olmalıdır konulu anketimize gelen cevapları geliş sırasına göre neşrediyoruz.
Kaymakam V. Mustafa Oruçoğlu Vezirköprüspor, Belediye başkâtibi Ahmet Kaya Gedekspor, Rüştü Kalaycı Çiftçi Vezirköprüspor, İbrahim Utku Maliye Memuru Vezirköprüspor, Suat Aksel banka memuru Vezirköprüspor, İbrahim Martin savcılık başkâtibi Vezirköprü Demirspor, Vahit Tüzüner Vezirköprüspor, Nihat Canik Emniyet Baş komiseri Vezirköprüsor, İbrahim Alkaç PTT Şube kursiyeri Vezirköprü Demirspor, Baki Kesmen Mehmet Paşa Gençlikspor…

Share
62 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?