logo

Orman Ürünleri Fabrikasyon Genel Müdürü Vezirköprü’de fabrikamızı anlattı: “Fabrika İdare Binası Temelleri Bu Yıl Atılacak” 23 Mayıs 1971 Pazar

Orman Ürünleri Fabrikasyon Genel Müdürü Vezirköprü’de fabrikamızı anlattı: “Fabrika İdare Binası Temelleri Bu Yıl Atılacak” 23 Mayıs 1971 Pazar

Geçtiğimiz hafta takvimlerin 14 Mayıs 1971’i gösterdiği parlak, güneşli Cuma günü, Vezirköprü için hayati öneme haiz üç fabrikanın aksayan istimlâk işlerini ve yerini incelemek üzere Ankara’dan orman ürünleri genel müdürü Sayın Rüstem Kaptan yanında şube müdürü S. Şeref Sarınalbant ve yüksek makine mühendisi S. Fatih Bediroğlu ilçemize gelmişler, fabrika arsasını gezdikten sonra bu hususta gazetemizin sorularını cevaplandırmışlardır. (“VATANDAŞ” gazetesinde bizim verebileceğimiz bilgiler verilmiş) diyen genel müdür sayın Kaptan şunları anlatmıştır.
“Fabrika 1973’de bitecek, belki bu tenkil sebepler yüzünden çok çok uzasa 1974 yılını bulur. Daha fazla gecikmez. İstimlak işleri bitse idare binalarını ve ihata duvarlarını bu yıl yapmaya başlarız. Fabrika binasının temeli 1972’de atılır tahmin ediyorum. Çünkü ihalesini alacak firmanın monte edeceği makine durumları bilinmeli ki, fabrika binası o şekilde olsun!..
Fabrikada 300-350 kişi çalışacak. Teknik hesapları ve teknik planlaması yapılmış, Vezirköprü’den alınması gibi bir tehlike mevzu olamaz.”
İstimlâk işi
Fabrikanın sahası istimlâk işinin bir an önce bitmesi için ilçemiz Orman İşletme Müdürü Mehmet Işık, müdür m. İbrahim Karagözoğlu ve şef Ali Önal, muhasebeci Ferit Vural, tüm ormancılar canla başla çalışmalarına rağmen tapu uygunsuzluğu işi mahkemeye intikal etmesine, uzamasına sebep olmuştur. Ancak hakimlerimiz de adlî yönden Vezirköprü’nün bu işinin bir an önce sonuçlanması için süratle çalıştıkları memnuniyetle öğrenilmiştir.

Samsun’da törende Bafra Lisesi
Samsun Okullarından Çok Beğenildi
Ondokuz Mayıs’ın 52.yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi Samsun ve ilçelerimizde de törenle kutlanmıştır.
Samsun’da Atatürk’ün bir türlü doğru olarak tespit edilemeyen karaya çıktığı yerde yapılan törenden sonra stadyumdaki gösteriler başlamıştır. Fakat gösteriler hiç de cazip olmamış okullar geçen yılkilerden daha basitlerini tekrar etmişlerdir.
Halk adeta “niye geldik” diye düşünürken, bu sefer de Bafra Lisesi kız öğrencileri, başlarında bayan öğretmenleri olduğu halde ritmik jimnastik gösterilerinde büyük başarı sağlamışlardır.
Samsun kız erkek öğrencilerinin çok güzel yaptığı tablo da sonradan ciddiyetini yitirmiş, hele fişek atışları kız öğrencilerin korkup kaçmalarına yol açmıştır.
19 Mayıs Cezaevi Arsasında Kutlandı
Vezirköprü’de 19 Mayıs cezaevi arsasında, kutlama ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra Kaymakam Adil Yazar’ın konuşmasıyla başlamıştır.
Yazar’ın konuşmasını Alaaddin Hancı’nın konuşması izlemiş takiben de ESE ve Lise’nin gösterileri başlamıştır.
Hulusi Şenel ve Bekir Küçükay’ın çalgısı eşliğinde önce kız öğrenciler sonra da ESE ve Lise öğrencileri gösterilerde bulundular.
Yarışmalarda 1.64 atlayan Naim Yavuz birinci olmuş daha sonra da (Semahat Şener, Ayfer Kaptan, Kâmuran Erol, Seyhan Ergül, Mahire Karaböcek, Zehra Akyürek’den) kurulu folklor ekibinin gösterileri ile tören son bulmuştur.
Samsun’da 109 kişinin ifadesi alındı
Vezirköprü’den de 6 Kişi Götürüldü
İsrail elçisinin kaçırılışı dolayısıyla yeni yeni bildiriler yayınlanmakta, çok kimse sorguya götürülmektedir.
Öğrendiğimize göre Samsun Emniyet Müdürlüğü’ne gelen şifreli emir üzerine Samsun’da çoğu TÖS üyesi olan 109 kişinin ifadesi alınmıştır.
Vezirköprü’den de birçok ilçeden olduğu gibi TÖS Başkanı Cemal Çankaya, Avukat Edip Dönmez, TÖS üyesi Fevzi Yılmaz, geçtiğimiz yıl Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş Naci Çilingir, Göl Ortaokul Müdürü Halil Yazıcı, öğretmeni Kâmil Yüksel de Samsun’a götürülmüşlerdir.
Müezzin Sabah Namazına Gelen İmamı Dövdü
İlçemiz Namazgâh Camiinde adliyeye intikal eden ve din adamına yakışmayan bir kavga olayı olmuş, kutsal ibadet yerinde camiinin müezzini Mehmet Kaya, eskiden beri araları açık olan aynı camiinin imamı Ahmet Bilgin’i dövmüştür.

Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?