logo

Ormanlarımıza dikkat!.. Osmancık Belediyesi Ormandan Ya Hak Veya Taksimini İstedi 12 Aralık 1971 Pazar

Ormanlarımıza dikkat!.. Osmancık Belediyesi Ormandan Ya Hak Veya Taksimini İstedi 12 Aralık 1971 Pazar

Orman Bakanlığı’na başvuran Osmancık Belediyesi Vezirköprü’ye ait ormandan ya hak veyahutta ormanın bölünmesini istemiştir.
Orman satışlarından Vezirköprü Belediyesi’nce alınan istihsal vergisine ortak çıkan Osmancık Belediyesi ilgililere müracaatla, (orman satışlarından ya Osmancık Belediyesi’ne de hak verilmesi, veyahutta bir kısmı mülkü hudutlarımız içinde bulunan Kunduz ormanlarının bölünerek bize ait kısmının Osmancık’a verilmesini istiyoruz.) Demiştir.
Orman Genel Müdürlüğü’nce Vezirköprü Orman Müdürlüğü’ne, oradan da Kaymakamlık kanalıyla, (hudut tayini için vilayete) gönderilen dilekçenin sonucu ilçemizde endişe ile izlenmekte ve beklenmektedir.

Gübre Vesikaya Bindi
Geçtiğimiz yılların gübreli ekiminin faydalarını gören köylü, çiftçi vatandaş gübreye geniş bir ilgi göstermekte ise de rahat gübre bulamamaktadır.
Nitrat Gübre için Samsun gemi beklemekte, Amonyum Sülfat gübre de vesikaya bağlanmış bulunmaktadır.
Ancak ilçeye çok uzak ziraat mühendisliğine giden vatandaşlara, Amerikan buğday tohumluğunu almaları zorunlu tutulmakta; geçen yıllarda olumlu sonuç vermeyen buğdayı almayan vatandaşlara gübre verilmektedir.
İlçeye çok uzak yere kanunsuz yapılan ziraat dairesine giden vatandaşlar bu Amerikan tohumundan almazlarsa kovulduklarını, durumu Kaymakama kadar intikal ettirdiklerini söylemektedirler.
Vezirköprü Baraj Elektriğini Bu Hafta Yakıyor
Şebeke inşaatı biten, trafoları yapılan Vezirköprü’ye barajlardan gelen elektriğin hatlarının keşfi yapıldıktan ve denemesi sonuçlandırıldıktan sonra ilçeye baraj elektriği verilecektir.
Kaymakam vekili Adil Yazar konuyla ilgili sorumuza (bu hafta içinde denemeyi takiben ceryan verilecektir.) demiştir.
Belediye üyeliğinden çıkarılan
Eren ve Çokgezer İtiraz Etti
Bir kısım belediye üyelerinin hem üyelik hem de kanuna rağmen belediye müteahhitliği yaptığı, belediyede işlerinin bir kısımlarına 2490 sayılı kanuna aykırı olarak bir kısım üyelerine verildiği, şehrin en güzel yerlerine gecekondu kaçak inşaat yapıldığı ve belediyeye ait çeşitli iddialarla dolu önerge veren CHP’li üyelerden Faruk Eren ve Ali Çokgezer’in üyeliklerinin iskat edildiğini geçen sayımızda bildirmiştik.
Şimdi öğrendiğimize göre Çokgezer ve Eren, üyelikten çıkarılmalarına itiraz etmişlerdir.
Kendileri ile konuştuğumuz Eren ve Çokgezer (Bizler, ilçede söylenen sayısız iddialardan bir kısmını meclise getirdiğimiz için denetimden korkanlarca ihraç edildik. Vilayet durumu Kaymakamlıktan sormuş fakat belediyeden cevap alan kaymakamlık bir türlü cevabı vilayete göndermiyormuş, diye duyduk, doğruysa çok yazık!..) demişlerdir.
Gelecek Hafta Vezirköprü’de Kongreler Haftası Oluyor
Gelecek hafta (19 Aralık 1971 Pazar günü Vezirköprü’de kongreler haftası olacaktır.
Pazar günü saat: 9.30’da sadece haysiyet divanı ve denetçiler seçimi yapılacak, yönetim kurulu seçimi yapılmayacak olan Şoförler kongresi Esnaf Sanatkârlar Derneği salonunda yapılacaktır.
Aynı yerde ilçemiz için büyük ümitler vaat eden Turizm ve Tanıtma Derneği ilk kongresi yapılacak. Atatürk ve Mehmet Paşa ilkokulları öğrenci koruma dernekleri de yine aynı gün kongrelerini okulda yapacaklardır.
Ayrıca 18 Cumartesi günü Toprakspor’un 19 Pazar günü Şehir Kulübünün kongreleri vardır.
Bu arada çalışmalar polisin varlığını ortaya koymuş, çoğu kongresini dahi yapamayacak duruma gelen dernek enflasyonuna da son vermek için el atılmıştır.
Faaliyet gösteremeyen kanuni vecibelerini yerine getiremeyen derneklerin kapatılması isteği ile adliyeye verileceği öğrenilmiştir.

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?