logo

Oruç Ayı


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

“Oruç, maddi ve manevi kötülüklere karşı tutulan bir kalkan, günahlara ve şeytanlara karşı sağlam bir kaledir. Oruç sabrın yarısıdır.
Allah rızası için bir gün oruç tutanı, Allah cehennemden yetmiş sene uzaklaştırır. Ramazanı, imanlı bir gönülle ve sevabına bağlanarak tutan kimsenin geçmiş günahları affolunur.
Oruçlunun sükûtu tesbih, uykusu ibadet, duaları makbul, amellerinin sevabı katmerlidir. Allah indinde oruçlunun nefesleri mis kokusundan güzeldir.
Allah, oruçlular için cennetten başkasına razı olmaz. Oruç ve Kur’an, sahiplerine kıyamet gününde şefaat edecektir.” Ramazan girince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da zincirlenir.
Oruçlu Müslümanın iftar sofrasının başındaki huzurunu ve o anda duyduğu ilahi neşeyi hiçbir kelime ile ifade etmek mümkün değildir.
Orucunu tamam edip iftar saatinde sofrasının başında oturup Allah’ın: “Buyur kulum, benim için oruç tuttun. Şimdi sana izin veriyorum, İftarını yap, orucunu aç” emrini bekleyen bir Müslümanın duyduğu zevk ve neşeyi anlatmak oldukça zordur.
O an ancak oruç ibadetini yerine getiren Müslüman tarafından hissedilir ve yaşanır. O an mümininin Allah’a en yakın olduğu ve duasının kabul olacağı andır.
Çünkü o anda Cenabı Hak kulu ile kendisi arasında bulunan bütün perdeleri kaldıracak, Hz. Musa’ya bile vermediği nimetini oruçlu kuluna verecektir.
Kul, iftar sofrasının başında, Allah’a yalvarıp dua ve tazarruda bulunduğu zaman kabul edilecektir inşallah.
Oruçlu için iki sevinç, neşelenme, gönülden ferahlanma anı vardır ki bu da akşama kadar Cenabı Hakk’ın “Ey kulum! İftar zamanı geldi, senin yemene, içmene izin veriyorum. Benim rızam için iftar et, yemeğini ye!” dediği andır.
Bu mutlu anı oruç tutan her Müslüman sofrasının başında hissetmeye başlar. Orucun kendisini Allah’a manen yaklaştırdığının farkına varabilir. Bir de kıyamet günü dünyada tuttuğu oruç sayesinde Cenabı Hakk’ın huzuruna çıktığı andaki sevinci olacaktır.
Yüce Peygamberimiz (s.a.v.) öyle buyuruyor. Demek ki, mümin oruç ile Allah’ına kavuşacak ve Rabbinin huzuruna çıkıp Rabbiyle buluşacaktır.
Bu ne büyük bir nimettir. Bir kul için büyük bir saadet ve Allah’ın bir lütfudur.
Cenabı Hak hakkıyla oruç tutan ve oruçları indi ilahiyle kabul ve makbul olan kullarından eylesin.

Share
16 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...