logo

OSB olmadan olmaz!…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün payına düşen müjde; KENEVİR için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun’da yine Vezirköprü dedi. Kendir ekiminin yoğunluğunun Vezirköprü’de olacağının altını çizerken tekstil sanayisinin de (en azından yazlık gömlek üretiminin) Vezirköprü’de olmasını istediğini söyledi.
İlçemizde bir sanayi bölgesi olmadan sanayicinin Vezirköprü’ye yatırım yapmasını beklemek bence hayal olur.
Hemen yanıbaşınızda hem kalkınmada öncelikli hem de 3. OSB yatırımı yapmaya çalışan Merzifon dururken, Kavak ve Havza’da OSB’ler henüz dolmamışken, üstelik buralar hem anayola hem de demir ve hava yoluna bizden daha yakınken sanayici neden Vezirköprü’yü tercih etsin?
Bir görüşe göre; kendirin nakliyesi oldukça yüksek miktarlar tuttuğu için hammaddede etkili olan Vezirköprü tercih edilecektir.
Başka bir görüş; “ilçemizin hatta bölgemizin büyük sanayi kuruluşu Vezir-Ağaç konuyla ilgili olarak Vezirköprü’ye yatırım yapabilir.”
Ben de diyorum ki, Vezir-Ağaç ta bir sanayi kuruluşu. Yani yukarıda saydığımız Vezirköprü eksikliklerini belki de en yakından yaşayanlardan biri.
Vezirköprü’de Vezir-Ağaç’ın yakınındaki bölgeler de birleştirilerek bir Sanayi Bölgesi oluşturulabilir. Bu durumda hem Vezir-Ağaç kendi yatırımlarını dışarı yapmak yerine Vezirköprü’yü tercih edebilir, hem de yeni yatırımlar için, farklı alanlar için düşünmeye başlayabilir.
İlçemizin en büyük sorunlarından biri istihdam, dolayısıyla GÖÇ. Bu sorunun çözülebilmesi için ilçemize yatırımcıların getirilmesi gerek; en azından elimizdekilere sahip çıkarak büyümelerinin önünün açılması gerek.
Geçtiğimiz hafta Millet İttifakı’nın yani İyi Parti ve CHP’nin ortak adayı Hayati Tekin, İlçede bir karma sanayi bölgesi oluşturulmasının şart olduğunun altını çizmişti.
Samsun’a 3. Sanayi bölgesinin açılacağını müjdeleyen Mustafa Demir, acaba sıkışıp kalan, ekonomisi gün geçtikçe eriyen Vezirköprü’de sanayi bölgesi için yatırım yapmayı planlıyor mu?
Vezirköprü’de Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Fişekci’nin girişimi ve çalışmasıyla Kızılcaören arkasında bir alan bulunarak sanayi bölgesi olması için karar çıkartılmıştı. Bildiğimiz kadarıyla, bu aşamadan öteye gitmeyen bir şekilde kaldı.
Vezir-Ağaç’ın yerinden taşınmasının mümkün olmadığını herkes kabul ederken fikren söylüyorum;
İlçemizde bir besi bölgesi oluşturulması için çalışmalar vardı. Kızılcaören arkasındaki sanayi bölgesi olarak belirtilen alan Besi Bölgesi olarak kullanılsa, Vezir-Ağaç’ın arka tarafından Doyran Mahallesi’ne doğru olan alan (gerekirse kamulaştırılarak) bir sanayi bölgesi olarak açıklansa ve bu bölgede mevcut fabrikayı da içine alacak şekilde oluşturulacak sanayi bölgesinden kendir ile ilgili bir yatırım daha yapılsa..
Çok uzun sürebilir diyebilirsiniz. Sanayi bölgesi için yaklaşık 20 yıldır yazdığımız ve konuştuğumuz halde gelebildiğimiz noktayı göz önüne alırsak haklısınız derim.
Ancak, Cumhurbaşkanının işaret ettiği bir gelişme önümüze konmuşken bunu en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekmez mi?

Share
853 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni dönemde TURİZM

  12 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Yaz geliyor.. Yaz gelince aklımıza Vezirköprü'nün turizm potansyieli gelecek. Yine Kanyon'un güelliği ve ilçemizin tarihi ve turistik değerlerinden bahsederek, bu muhteşem güzelliklerin ilçemize kazandıracaklarından bahsedeceğiz. Yerel seçimler öncesinde konuştuğumuz Büyükşehir Belediye Başkan adayları Hayati Tekin, Erhan Usta ve Salih Şen; üçü de Vezirköprü'nün turizm potansiyelinin altını çizdiler. Vezirköprü'de gerek Kanyon'da alt yapının olmaması, gerek Kunduz'un beklenen şekilde ön plana çıkarılmaması, gerekse ilçenin diğer bölgelerindeki...
 • Acaba Okurlar mı?

  12 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Ülkemizin sayın siyasilerine yarı Orta Anadolu yarı da Karadeniz bölgesi sayılabilecek bir ilçesi olan Vezirköprü'den sesleniyorum.!.. Bu çığlık kokan yazımı zahmet edip okurlarsa tabi… Sorularıma Kur'an'ı Kerim'den bazı ayetlerle başlıyorum; Enfal suresi 22. Ayet; Şüphesiz yürüyen canlıların Allah Katında en kötüsü akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir. En'am suresi 108. Ayet; Onların, Allah'ı bırakıp başkasına taptıklarına sövmeyin. Sonra onlarda haddi aşarak, bilgisizce Allah'a söverler; Böylece her ümmete y...
 • OSB olmadan olmaz!…

  05 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün payına düşen müjde; KENEVİR için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun'da yine Vezirköprü dedi. Kendir ekiminin yoğunluğunun Vezirköprü'de olacağının altını çizerken tekstil sanayisinin de (en azından yazlık gömlek üretiminin) Vezirköprü'de olmasını istediğini söyledi. İlçemizde bir sanayi bölgesi olmadan sanayicinin Vezirköprü'ye yatırım yapmasını beklemek bence hayal olur. Hemen yanıbaşınızda hem kalkınmada öncelikli hem de 3. OSB yatırımı yapmaya çalışan Merzifon dururken, Kavak ve Havza'da OSB'ler henüz dolmamışken, üst...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE PARTİLER SİNERJİ YARATAMIYOR.!..

  05 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Ülkemiz tam anlamıyla yerel seçim atmosferine girmiş durumda; hatta bu yerel seçim Cumhur İttifakı'nın Lideri sayın partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer ortağı Devlet Bahçeli tarafından genel seçim havasına sokulmuştur. Karşı partilere halkı düşman edecek, böylece de Akp'ye oy veren seçmenle diğer partilere oy veren seçmen yurttaşları birbirine saldıracak şekle getirmektedir. Partili Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan ne derse desin sevgili halkımız kardeştir. Hatta bir ailede kardeşin biri Ak partili ise diğer bir kardeş CHP'li ya...