logo

OSB’ler artık daha önemli..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Yıllardır Samsun’a bağlı olmanın sıkıntısını çeken Vezirköprü, geçtiğimiz hafta açıklanan Bölgesel Teşvik Paketiyle, beraberindeki 8 ilçeyle birlikte yaşadığı haksızlıktan bir nebze olsun kurtulmuş oldu.
Yaklaşık 15 yıl önce Amasya’daki teşviklerden faydalanabilmek için Samsun’dan ayrılmak isteyen Vezirköprü olsun, aynı dönemde aynı yönde çalışma yaptıklarını öğrendiğimiz Havza sanayicileri olsun, uzun zaman sonrasında az da olsa bir gelişme yakalamayı başardılar.
Önceki dönemde, özellikle Samsun’un iç bölgelerdeki ilçeleri yatırımcının uğramaktan imtina ettiği yerler olarak gelişmiyor, kalkındığı halde kalkınmamış olarak görülen ilçelerin gelişmesini sadece seyrediyordu.
Özellikle komşu İl Amasya ve İlçesi Merzifon Vezirköprü’de yıllardır konuşulan ve örnek gösterilen yerlerdi.
Diğer tarafta Durağan da, Sinop sayesinde kalkınmamış görünüyorken, arada sadece Vezirköprü ve Havza’nın kalkınmış olması haksızlığı sonunda değişti.
Ancak bu değişim içerisinde bazı kafa karışıklıkları olmadı değil.
Alınan karara göre; bu 8 ilçede gerçekleştirilecek yatırımlar için teşvikler uygulanacak. Bu gerçekleştirilecek yatırımların konu başlıkları da ayrıca belirtilmiş.
Yeni uygulama ile yatırım desteklerinde Vezirköprü’nün de dahil olduğu 8 ilçe 4. Bölge olarak değerlendirilecek. Aynı şekilde sigorta primleri de bu yatırımlarda düşük olacak.
Eğer Organize Sanayi Bölgesi ya da endüstri bölgesi varsa avantaj artacak, buralarda yatırım yapanlar için 5. Bölge avantajları uygulanacak.
Vezirköprü’nün Havza ve Kavak’tan farklı olarak henüz bir organize sanayi bölgesi bulunmuyor. Bu sebeple Vezirköprü’nün 5. Bölge avantajlarından yararlanması ileriki dönemde olacak bir avantaj olarak değerlendirilebilir.
Bununla beraber, yapılan bu değişiklikle ileride oluşacak organize sanayi bölgesi ile Vezirköprü yatırımcıya daha hızlı şekilde ulaşacaktır.
Besi ve OSB artık daha önemli..
Gündemde olan Besi Organize Sanayi Bölgesi için bu teşvik sisteminden kaynaklı avantajları olacağının bilinmesi ise, buraya yatırım yapmayı planlayan Vezirköprülü besiciler için motivasyon olacaktır.
Başka açıdan baktığımızda, Organize Sanayi Bölgesi ile zaten avantaj yakalayacak olan Besiciler, bu teşvik ile biraz daha avantajlı duruma gelecekler ve bu avantaj rekabet güçlerini artıracak.
Önümüzdeki günlerde kesinleşmesi beklenen Besi Organize’nin yanında, özellikle son günlerde sıkça duymaya başladığımız Organize Sanayi Bölgesi bir an önce hayata geçerse Vezirköprü ileriki günlere daha olumlu bakmaya başlayacaktır.
İlçenin en önemli kaynaklarından biri haline gelen inşaat sektöründeki yaşanan daralma yüzünden köylerine geri dönmek zorunda kalan gençler, yeni iş sahaları açıldığında ekmek için dışarılarda mücadele etmek değil, baba ocaklarında yeni hayatlar kurabileceklerdir.

Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...