logo

Otobüs Kazalarına İlişkin Toplantı Yapıldı

Otobüs Kazalarına İlişkin Toplantı Yapıldı

Trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması, terminallerde ve güzergah üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım ve ekipmanlarının denetlenmesi, belirlenen alanlar dışında yolcu indirme ve bindirmenin yapılmaması ve otobüs yangınlarının nedenleri, alınabilecek önleyici tedbirler toplantıda görüşülen ana başlıklar oldu.
Toplantıda görüşülen diğer maddeler ise yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler, kış şartlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın öngördüğü sayıda şoförün araçta bulunması, yorgun ve uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, şoförlerin ve yolcuların seyahat esnasında emniyet kemeri takmaları ve bu yönde uyarı ve kontrollerin yapılması, şoför seçiminde titiz davranılarak uzun yol tecrübesi ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin tercih edilmesi ile firmaların sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüs ve şoför yeterliliklerinin kontrol edilmesi ve gözlenmesi oldu.
Yapılan toplantı sonrasında Vezirköprü’de bulunan otobüs firmalarının ölümlü yada yaralanmalı kazalara karışmadığı belirtildi. Toplantı sonunda alınan kararlar neticesinde yolcu taşımacılığı yapan otobüslere yönelik denetimlerin sıklaştırılacağı da öğrenildi.

Share
100 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?