logo

Ozanlar (Âşıklar) Buluşması Yeterli İlgiyi Görmedi

Ozanlar (Âşıklar) Buluşması Yeterli İlgiyi Görmedi

Cumartesi akşamı Belediye Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen Ozanlar (Âşıklar) buluşması programı yeterli ilgiyi görmedi.
Vezirköprü Belediyesi ve Dünya Söz Akademisi Başkanı hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen ve Türkiye’nin farklı yerlerinden 12 ozanın katıldığı Ozanlar (Âşıklar) buluşmasına ilçemizden çok az bir seyirci katıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı; “Bu programın temeli yaklaşık dört ay önce Prof. Dr. Hayrettin İvgin hocamızın ilçemizi ziyaretinde güzel bir programlar birikintisiyle geldi. Eminim ki, katılmayan hemşerilerimizin pişmanlık duyacağı bir etkinlik olacaktır.” Dedi.
Ardından konuşma yapan Dünya Söz Akademisi Başkanı hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin ise Âşıklık geleneği hakkında bilgilendirmede bulunarak; “Âşıklık geleneği son derece büyük bir kültüre sahip olan Vezirköprü’müzün bu konuda zayıf olduğu bir gelenektir. Âşıklık geleneği toplum hayatında oluşan geleneklerden sadece bir tanesidir. Âşıklık geleneği ilk olarak 15.yüzyılda ortaya çıktı ve günümüze kadar geldi.” İfadelerine yer verdi.
Program ozanların seslendirdiği eserlerin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı’nın katılan ozanlara belge takdim etmesiyle son buldu.

Vezirköprü’lü Aşıklar Neden Yoktu
Programın yoğun bir ilgi görmemesinin nedeni olarak dikkat çeken bir nokta da Vezirköprü’lü Ozan Âşık Rasim Genç ve Âşık Er Aslan Akyol’un programda yer almamasıydı.
Konu ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren Dünya Söz Akademisi Başkanı hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin ise; “Biz kendilerini programımıza davet ettik. Ancak afişte kendilerine yer verilmemesi gerekçesiyle teklifimizi kabul etmediler. Bu nedenle de programda yer almadılar. Sağlık olsun.” Şeklinde konuştu.

Share
133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?