logo

Özel Günler


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de yerleşmiş günlerden biridir Hıdırellez. Her yıl günü gününe yapılmasa da 6 mayısın önceki ya da sonraki hafta sonunda mutlaka piknik yapılır bu ilçede.
Güzel, güneşli bir Pazar günü.
Öğlen saatlerinde Vezirköprü’den çıkarak uzun zamandır gitmediğimiz Özyörük Köyüne doğru yola çıktık.
İlçemizin her bölgesinin kendine göre bir güzelliği var. Bu hatta da, Kabalı sınırlarından başlayan Altınkaya Baraj gölünün manzarası Özyörük’e kadar eşlik ediyor.
Köye yaklaşınca bir de yeni yapılmış beton yola kavuşunca yaşanan rahatlama, köye girip şenlik alanına girdiğinizde karşılaştığınız sıcaklıkla birleşiyor.
Gerçekten hıdırellez anlamıyla ismiyle buluşuyor.
Dünyada darda kalanların yardımcısı olan Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğuna inanılan Hıdırellez, yazın ve sıcak havaların da başlangıcı olarak geçer.
Özyörük’te de Altınkaya manzarası ve ev sahiplerinin sıcaklığı ile hıdırellez güzel şekilde yapıldı.
Aşık garip Mustafa ve ok atışlarına yetişebildik. (Bir de güzel keşkeğe) Daha sonra Özyörüklü sanatçıların çalıp söylemeleri sürdü gitti. Şenlik boyunca mikrofondaki esprileri ile kimseyi kırmadan uyaran, şaklarıyla güne renk katan İsmail Toygar’ı da unutmamak gerek.
Dışarıdan gelen misafirlerin dahi kendilerini ev sahibi hissedecekleri kadar rahat bir hazırlık yapılmıştı.
(Vezirköprü’de aslında tüm inançlara ait tüm özel günlerin samimiyetle yaşandığı bir ilçeydi. Artık sadece belirli günlere sıkıştırdık maalesef.)
Yemyeşil okul bahçesinin güzel manzarası eşliğinde yıllara meydan okuyarak güzel bir geleneğin sürmesine yardımcı olan, emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Şenlik bitmeden ayrıldık Özyörük’ten, Vezirköprü’ye geri döndüğümüzde ise uzun zamandır olmadığı kadar toz kaplanmış aracımıza bakarak daha çok yolumuz olduğun konuştuk.

Yarın 1 Mayıs.
İlçelerde çok fazla kutlanmayan, İşçi ve Emekçi Bayramı.
1 Mayıs resmi tatil oldu olmasına ama, özellikle işçilerin bayram yapıp yapmadıkları tartışılır.
8 saatlik çalışmanın kabulü sayılan ve bu mücadelede hayatını kaybeden işçilerin anılmasıyla başlamış ve bugün birçok ülkeyle birlikte ülkemizde de resmi tatil yapılmış olan 1 Mayıs’ı kutlarım.

Share
129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...