logo

Özel Günler


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de yerleşmiş günlerden biridir Hıdırellez. Her yıl günü gününe yapılmasa da 6 mayısın önceki ya da sonraki hafta sonunda mutlaka piknik yapılır bu ilçede.
Güzel, güneşli bir Pazar günü.
Öğlen saatlerinde Vezirköprü’den çıkarak uzun zamandır gitmediğimiz Özyörük Köyüne doğru yola çıktık.
İlçemizin her bölgesinin kendine göre bir güzelliği var. Bu hatta da, Kabalı sınırlarından başlayan Altınkaya Baraj gölünün manzarası Özyörük’e kadar eşlik ediyor.
Köye yaklaşınca bir de yeni yapılmış beton yola kavuşunca yaşanan rahatlama, köye girip şenlik alanına girdiğinizde karşılaştığınız sıcaklıkla birleşiyor.
Gerçekten hıdırellez anlamıyla ismiyle buluşuyor.
Dünyada darda kalanların yardımcısı olan Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğuna inanılan Hıdırellez, yazın ve sıcak havaların da başlangıcı olarak geçer.
Özyörük’te de Altınkaya manzarası ve ev sahiplerinin sıcaklığı ile hıdırellez güzel şekilde yapıldı.
Aşık garip Mustafa ve ok atışlarına yetişebildik. (Bir de güzel keşkeğe) Daha sonra Özyörüklü sanatçıların çalıp söylemeleri sürdü gitti. Şenlik boyunca mikrofondaki esprileri ile kimseyi kırmadan uyaran, şaklarıyla güne renk katan İsmail Toygar’ı da unutmamak gerek.
Dışarıdan gelen misafirlerin dahi kendilerini ev sahibi hissedecekleri kadar rahat bir hazırlık yapılmıştı.
(Vezirköprü’de aslında tüm inançlara ait tüm özel günlerin samimiyetle yaşandığı bir ilçeydi. Artık sadece belirli günlere sıkıştırdık maalesef.)
Yemyeşil okul bahçesinin güzel manzarası eşliğinde yıllara meydan okuyarak güzel bir geleneğin sürmesine yardımcı olan, emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Şenlik bitmeden ayrıldık Özyörük’ten, Vezirköprü’ye geri döndüğümüzde ise uzun zamandır olmadığı kadar toz kaplanmış aracımıza bakarak daha çok yolumuz olduğun konuştuk.

Yarın 1 Mayıs.
İlçelerde çok fazla kutlanmayan, İşçi ve Emekçi Bayramı.
1 Mayıs resmi tatil oldu olmasına ama, özellikle işçilerin bayram yapıp yapmadıkları tartışılır.
8 saatlik çalışmanın kabulü sayılan ve bu mücadelede hayatını kaybeden işçilerin anılmasıyla başlamış ve bugün birçok ülkeyle birlikte ülkemizde de resmi tatil yapılmış olan 1 Mayıs’ı kutlarım.

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...