logo

PANCAR ALIMLARI BAŞLIYOR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Siz değerli okurlarımız Gazeteniz “VATANDAŞ’ı” elinize alıp okuduğunuz şu saatlerde yani 16.09.2020 Çarşamba günü Amasya Şeker Fabrikası sembolik olarak pancar alımlarına başlamış olacaktır.
Bilindiği gibi, Amasya Şeker Fabrikası ve Pankobirlik, (Amasya Pancar Ekicileri Birliği) son yıllarda birçok aşamalardan geçmiştir.
Amasya Şeker Fabrikası özelleştikten sonra Pankobirlik fabrikayı satın almış, bu aşamada fabrika yöneticilerinin iyi niyetlerine rağmen liyakatlı yönetilememiş bir takım sorunlar yaşamıştır.
Bu laçkalıkları gidermek için bakanlık isabetli bir kararla Pankobirlik ve Şeker Fabrikasına uzun süre devlet memurluğu yapmış iki dönemde Belediye Başkanlığı yapmış tecrübeli bir isim olan Sayın Mustafa SAATÇİ’yi kayyum olarak atamıştır.
Mustafa SAATÇİ atandıktan sonra şeker fabrikası düzene girmiş, hem çalışanlar hem de pancar ekicileri güvenceye kavuşmuştur.
Gönül ister ki, seçim yapılarak yeniden liyakatsiz yöneticilere devretme yerine fabrika devletleştirilsin.

Ne yazık ki özelleştirilmeyi şiar edinmiş bir devlet politikası varken tabi ki bu bir hayal…

VEZİRKÖPRÜ’DE YATIRIMLAR

Vezirköprü kalkınmada öncelikli yörede dördüncü sıraya yükselmiştir. Tabi bu da iyi bir gelişmedir.
Ama gel gör ki, ilçe bu gelişmeden faydalanmak için çaba harcamamakta, kimse elini taşın altına koymaya niyetli görünmemektedir.
Mesela; organize sanayi bölgesi için yapılan çalışmada orası mı olsun, burası mı olsun (?) gibi lafların ötesine geçilememiştir.
Artık Vezirköprü’ye çok az gelen küçük sanayi sitesi için bile uygun bir yer bulunamamıştır. Temennimiz, besiciler sitesi belki gerçekleşir.
Kunduz’a gidip gelen dostlara oradaki yatırımı sordum. Hani inşaat alanı yüzme havuzuna dönen Gençlik Spor Eğitim Kampı inşaatını sorduğum arkadaşlar alay etti benimle.
– “Oho ! Devlet parasızlıktan aylar önce ihalesi yapılan Havza-Vezirköprü yolunun inşaatına başlayamadı. Sen Kunduz Eğitim Kampından bahsediyorsun” dediler.
Havza-Vezirköprü yoluna parasızlıktan başlanamadığı gerçekten doğru mu acaba?
Vezirköprü’de iyi giden şey sadece belediye çalışmaları galiba!…
Soğuk Hava Deposu, Sebze meyve hali, arıtma, Huzurevi gibi,
Büyükşehir Belediye’sine gelince onlar cami ve olmayan cami evi arsası satmakla meşgul.
Sattıkları cami Kabalı Mahallesinde mi Kaplancık Mahallesinde mi, kaça sattılar (?) hâla açıklama bekliyoruz !!!

Share
78 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...