logo

PANCAR ALIMLARI BAŞLIYOR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Siz değerli okurlarımız Gazeteniz “VATANDAŞ’ı” elinize alıp okuduğunuz şu saatlerde yani 16.09.2020 Çarşamba günü Amasya Şeker Fabrikası sembolik olarak pancar alımlarına başlamış olacaktır.
Bilindiği gibi, Amasya Şeker Fabrikası ve Pankobirlik, (Amasya Pancar Ekicileri Birliği) son yıllarda birçok aşamalardan geçmiştir.
Amasya Şeker Fabrikası özelleştikten sonra Pankobirlik fabrikayı satın almış, bu aşamada fabrika yöneticilerinin iyi niyetlerine rağmen liyakatlı yönetilememiş bir takım sorunlar yaşamıştır.
Bu laçkalıkları gidermek için bakanlık isabetli bir kararla Pankobirlik ve Şeker Fabrikasına uzun süre devlet memurluğu yapmış iki dönemde Belediye Başkanlığı yapmış tecrübeli bir isim olan Sayın Mustafa SAATÇİ’yi kayyum olarak atamıştır.
Mustafa SAATÇİ atandıktan sonra şeker fabrikası düzene girmiş, hem çalışanlar hem de pancar ekicileri güvenceye kavuşmuştur.
Gönül ister ki, seçim yapılarak yeniden liyakatsiz yöneticilere devretme yerine fabrika devletleştirilsin.

Ne yazık ki özelleştirilmeyi şiar edinmiş bir devlet politikası varken tabi ki bu bir hayal…

VEZİRKÖPRÜ’DE YATIRIMLAR

Vezirköprü kalkınmada öncelikli yörede dördüncü sıraya yükselmiştir. Tabi bu da iyi bir gelişmedir.
Ama gel gör ki, ilçe bu gelişmeden faydalanmak için çaba harcamamakta, kimse elini taşın altına koymaya niyetli görünmemektedir.
Mesela; organize sanayi bölgesi için yapılan çalışmada orası mı olsun, burası mı olsun (?) gibi lafların ötesine geçilememiştir.
Artık Vezirköprü’ye çok az gelen küçük sanayi sitesi için bile uygun bir yer bulunamamıştır. Temennimiz, besiciler sitesi belki gerçekleşir.
Kunduz’a gidip gelen dostlara oradaki yatırımı sordum. Hani inşaat alanı yüzme havuzuna dönen Gençlik Spor Eğitim Kampı inşaatını sorduğum arkadaşlar alay etti benimle.
– “Oho ! Devlet parasızlıktan aylar önce ihalesi yapılan Havza-Vezirköprü yolunun inşaatına başlayamadı. Sen Kunduz Eğitim Kampından bahsediyorsun” dediler.
Havza-Vezirköprü yoluna parasızlıktan başlanamadığı gerçekten doğru mu acaba?
Vezirköprü’de iyi giden şey sadece belediye çalışmaları galiba!…
Soğuk Hava Deposu, Sebze meyve hali, arıtma, Huzurevi gibi,
Büyükşehir Belediye’sine gelince onlar cami ve olmayan cami evi arsası satmakla meşgul.
Sattıkları cami Kabalı Mahallesinde mi Kaplancık Mahallesinde mi, kaça sattılar (?) hâla açıklama bekliyoruz !!!

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...