logo

Pancar Çarşamba günü ödeme yapacak.. İlçeye 11 milyon 261 bin lira girecek..

Pancar Çarşamba günü ödeme yapacak.. İlçeye 11 milyon 261 bin lira girecek..

Vezirköprü’nün geçtiğimiz yıl 75 bin ton pancar üretimi yaptığı ve karşılığında alınacak olan ücretlerden avansları çıktıktan sonra kalan 11 milyon 261 bin liranın ise hesaplara Çarşamba günü yatırılacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Vezirköprü’de geçtiğimiz yıl pancar ekimi yapan Bin 300 üreticinin alacağına karşılık olarak ödenmesi gereken 11 milyon 261 bin lira Çarşamba günü itibariyle hesaplara yatacak.
Daha önce pancarda ekim avansı olarak 11 milyon 428 bin lira karşılığı olan gübre, tohum, ilaç ve şeker vb. yapılan ödemeden arta kalan alacakların hesaplara yatırılacak.
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi 105 bin dönümde 4 bin 742 üretici tarafından ekilen pancarın 630 bin 215 ton pancar olarak teslim alındığını açıkladı. Yapılan açıklamada, nakliye dahil 287 milyon liralık bedele karşılık geldiği belirtildi.
Bazı ilçelerde ekim yapılmayacak!
Bu yılın kurak geçmesi ve bazı ilçelerde sulama yapılmasının mümkün görünmediği bilgisiyle Merzifon, Suluova ve Gümüşhacıköy gibi bazı ilçelerde pancar ekimi yapılamayacak.
Edinilen bilgiye göre Vezirköprü’de böyle bir durum söz konusu değil.
Önümüzdeki yıl için Vezirköprü’de pancar kotasının kaldırıldığını ve isteyen her vatandaşın pancar ekimi yapabileceğini belirten Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi, önümüzdeki yıl için pancar ekmek isteyerek başvuru yapan üretici sayısında şimdiden %10’luk bir artış gerçekleştiğini belirtti.
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi personelinin ekim yapmak isteyen üreticilerin yanına giderek kayıt aldığı öğrenildi. Köylerde üye kaydı yapan Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi, köylerde kayıt olamayan üreticilerin Pancar Dairesi’ne gelerek kayıtlarını yaptırabileceklerini kaydetti.

Share
53 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?