logo

Pancar fiyatı güncellendi.. 1100+50 lira oldu

Pancar fiyatı güncellendi.. 1100+50 lira oldu

İlçemizde ekilen önemli tarım ürünlerinden biri olan şeker pancarı fiyatı güncellendi. Pancarın ton fiyatı 1100 liraya çıkarken tonda 50 lira da küspe primi verileceği açıklandı.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı’nın yaptığı açıklamaya göre daha önce açıklanan 800 + 50 lira olan pancarın fiyatı 1100 + 50 olarak güncellendi.
Saatcı yaptığı açıklamada, Pancarda ekim dönemi yaklaşırken taahhüt edilen pancar miktarının kotayı doldurmadığını belirterek;
“Geçen dönem yöremizde ve ülkemizde yaşanan kuraklık diğer tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi pancar rekoltesinde de düşüşe neden olmuştur.
Pancar ekiminde yaşanan bu düşüş bizleri üzüntüye, kurumlarımız ve sizler adına derin kaygılara sevk ediyor, yine bizleri sizler adına çare üstüne çare arama mecburiyetine yönlendiriyor. Bugüne kadar 3 kere güncellenerek açıklanan Pancar Fiyatı, avans fiyattır. Avans fiyat pancar kesin alım fiyatı olmayıp Şirketin pancar alımlarındaki en düşük garanti alım fiyatını ifade eder. Kesin fiyat ise gelişen piyasa koşulları ve alternatif ürün fiyatlarındaki gelişmeler dikkate alınarak pancar hasat döneminde yeniden belirlenecektir.
İlk açıklanan 800+50 TL’den pancara yazılan çiftçilerimizin fiyatı, 1.100+50 TL fiyat seviyesine ulaşmış ve günün kazananı, bizler için kahramanı onlar olmuştur.
Şahit olduğumuz ve anlatmakta eksiklik gördüğümüz bir başka hususta pancar nakliye fiyatları ve fire ve polar uygulamalarıdır. Pancar nakliye giderlerini azaltmak için km bazlı nakliye primi uygulamamız bu dönemde artarak devam edecek, pancarda verim ve polar kaybını önlemek için 3 ilacın %50’si destek olarak verilecektir.
Bu gibi dönemlerde en garanti mahsulün şeker pancarı olduğunu belirtmek isteriz. Diğer mahsullerin (mısır, buğday, ayçiçeği, soğan vb.) hasat döneminden önce alım fiyatlarının ne olacağı belli olmayıp, ürünün bol olduğu hasat döneminde ise alım fiyatları çiftçi aleyhine düşmektedir.
Tüm çiftçilerimizi pancar ekimine ve kotamızın düşmemesi adına Şirketimize destek olmaya davet ediyoruz. “ Dedi.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?