logo

Pancar ve Şeker üzerinde oynanan oyunlar, iflas ettirilen Şeker Fabrikası Vezirköprü’de Pancar Ekimi Azaldı 16 Ekim 1999 Cumartesi

Pancar ve Şeker üzerinde oynanan oyunlar, iflas ettirilen Şeker Fabrikası Vezirköprü’de Pancar Ekimi Azaldı 16 Ekim 1999  Cumartesi

Suluova Şeker Fabrikası’nın iflas durumuna düşmesi üzerine, fabrikayı bir yıllığına devlete bağlı Türk Şeker’in kiraladığı bildiriliyor.
Ekiciye nihayet tarlaya girip pancarını sökme izni çıktı; Sökümler başladı.
Özelleştirmede Şeker Fabrikası’nı alanlar, fabrikayı iflas ettirdi. Buda şahsi çıkarlar uğruna yöremiz ekonomisine büyük darbe oldu.
Pancar ve Şeker üzerinde oynanan oyunlar, suyun başındakilerin milyarlık maaş aldıkları iddiaları; ekiciye avans ve emeğinin karşılığı olan pancarının parasının aylarca ödenmemesi, ilçemizde pancar ekimini azalttı.
Geçtiğimiz yıl 180 bin ton üreten Vezirköprü pancar ekicisi, bu yıl ekimi azalttı. Çoğu ekmedi. Rekoltenin bu yıl 160 bin tona düşeceği tahmin ediliyor.
Havza ise Vezirköprü’nün yarısından az rekolteye sahibi 70-75 bin ton pancar bekleniyor.
Pancar teslimi de karne sırasına göre yapılacağı belirtiliyor.
1999-2000 yılı şeker pancarı alım kampanyası, Suluova’daki fabrikanın önünde başlatıldı. Kaymakam Hasan Tütütn, fabrika genel müdürü Selahattin Özkal, Pancar Ekicileri Kooperatifi başkanı Mahmut Demir katıldı. Fabrika müdürü Selahattin Özkal, bu dönemde 800 bin ton şeker ile melas yaş gübre, etil alkol ve şilempe üretileceği bunun da ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Camii müezzini, resmiyette yansıyan olayı, günler sonrası müftülüğe bildirdi.
Kale Camii’nin Değerli Halısını Kim Çaldı?
İlçemizde tarihi ve kutsal camilerimizden, mübarek aylara girerken, hırsızlık haberleri de halkımız arasında üzüntü yaratıyor. İddialara göre:
Şimdi de Kale Camii’nden 20 metrekare ebadında tarihi halı çalındı.
Durum Vakıflar Samsun Bölge Müdürlüğü’ne, Kaymakamlığa yansıtıldıktan sonra Camii’nin müezzini de müftülüğe dilekçe verdi.
Halının çok değerli olduğunu belirten antikacılar, çok önce birinin ilçeye gelip:
-Halıyı bana verin size istediğiniz kadar halı alayım. Dediği söylentileri şaibeleri o yöne çekiyor.
Tacettin Paşa’nın yaptırdığı Kurşunlu Camii Şadırvanını da define için parçalamışlardı.
Ortacamii Şadravanının Yıkılmasına Tepki
Tarihi, mimari, estetik ve geleneksel güzelliğini oluşturan Camii’lerimizin bölümlerinin yok edilişi, Müslüman halkımızın tepkisine yol açmaktadır.
Tıpkı Namazgâhta yapılan Camii’nin altının işyeri ve otopark olarak yapılmasının engellenmesine tepkiler gibi.
Şadravan Yıkımına Dernek Yönetiminin Yanıtı
Yılların Şadravanını yıkıp, yeni abdest alma yeri yapan Ortacamii Derneğine tepkiler üzerine dernek başkanı İbrahim Şahin ile Ali Seziş gazetemize gelerek açıklamalarda bulundular.
Temizlik ve yeni bir düzene kavuşturmak için, yıkıp yeni bir şadravan yaptık. Ahşap merdiveni kaldırdık, yerden kazanmak için demir merdiveni yaptık.
Abdest alınan yeri pislikten kurtardık… Eskiden 8 burma vardı, şimdi 13 burma yaptık.
Toprağa gömülmüş olarak tarlanın ortasında bulundu.
Yukarınarlı Köyü’nde 1 Ton 200 Kg. Esrar
İlçemizin Yukarınarlı Köyünde 1 Ton 200 kg. kubar esrar, ihbar üzerine tarlaya gömülü olarak bulundu.
Tarla etrafında dolaşan iki kişi sanık olarak yakalanmışlarsa da sanıklar suçu kabul etmedi. Tarla sahipleri savcılığa teslim edildi.
İlgililer:
-Sanıklara ait henüz kesin bir delil yok. Şüpheli durumları var diye konuştular.
Bölgede bugüne kadar ele geçirilen en fazla rakama ulaşan kubar esrar şaşkınlık yarattı. Bir ihbarı değerlendiren İlçe Jandarma ekipleri esrar yapımında kullanılan Hint keneviri yetiştirdiği sanılan M.T. ve A.G.’yi gözaltına aldı.

Güneş Kuyumcu Açıldı
Süreyya Giyim’in önünün çiçek bahçesine dönmüş olarak görenler, çok geçmeden Güneş Kuyumcu’nun açıldığını anlamakta gecikmediler.
Günlerce güzel yerin restoresi için titiz çalışmaların sonunda meydana gelen Güneş Kuyumcu’nun açılışı büyük ilgi gördü.
Süreyya Toksebay Yücel, İsmet Çeltekli’yi girişimlerinden dolayı kutlar, başarılı olmalarını dileriz.

Share
161 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?