logo

Pandemi’ye denk geldi!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü son günlerde Türkiye’de ve Samsun’da fazlaca gündeme gelmeye başladı.Bunlar keşke hep iyi yönlü haberler olsaydı.
Özel TV kanallarında kayıp olan kızlardan sonra, çevreci yaklaşımlarıyla programlar yapan Güven İslamoğlu’nun twitter hesabından yaptığı açıklama bazı çevrelerin gözlerini Vezirköprü’de yapılması yılan hikayesine dönen bir başka yatırıma Kunduz Kamp Eğitim Merkezi’ne çevirdi. 45 milyon liralık bütçesiyle İlçemizin alacağı en büyük yatırım olacaktı. Kazmalar vuruldu, sağa sola beton yığınları yapılarak güzelim Kunduz doğası tahrip edildi, bırakıldı.
Çalköy Köprüsü’nün daha yapımı bitmeden çökmesi ise Vezirköprü’yü gündeme getiren bir başka haber oldu. Kıt kaynakların bu kadar kötü harcandığına şahit olunan iyi bir örnek oldu, Çalköy Köprüsü. Yeni yapılan köprü rüzgarla(!) yıkılırken, yıllarca önce yapılan eski köprünün gelişmiş makinelerle zorla yıkılmaya çalışılması ironik oldu.
İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın gerek kenevir, gerekse Vezirköprü-Havza, Vezirköprü-Durağan yollarını gündeme getirmesini de unutmamak gerek.
Her biri tek tek ele alınması gereken konular.
İlçede bunlar olup biterken yeni hastane, hasta kabulüne başladı.
Doğrusu ya herkes buraya güzel bir açılış bekliyordu. Ne de olsa, yapımı yıllar sürmüş, başından geçenlerin hepsi ayrı birer hikaye olan Vezirköprü Devlet Hastanesi bir açılışı hak ediyordu.
Bazılarımızın hatırlayacağı gibi, daha yer bulma aşamasında tartışmaları başlayan yeni hastane hikayesinde, halktan mı para toplanacak, devlet mi yapacak tartışması da epey sürmüştü. Birçok tartışmayı da beraberinde getiren şimdiki yerinde yapılmasına karar kılındı. Yapılan yerin heyelan mıntıkası olduğu iddia edildi, hafriyatı için harcanan parayla bir hastane daha yapılabileceği konuşuldu.
Alınan kararla yeni hastane şimdiki yerinde yapılmaya başlandı. Tek yapılsın da neresi olursa artık dediğimiz hastanenin içinden hacizle malzemeleri götürüldü. Yeniden ihale yapılacak dendi. Süreç tamamlandı. Açıldı, açılacak derken yaşanan her gecikmede yeni iddialar ortaya atıldı. Altından su çıktığı iddiaları, heyelan yüzünden kaymaya başladığı iddiaları ortaya atıldı.
En son (Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’a geleceği tarih) 1 Kasım’da açılacak denmişti, yetiştirilemedi.
Geçtiğimiz hafta sonu yeninde taşınmaya başlanan hastane pazartesi gününden itibaren yeni yerinde hizmet vermeye başladı.
Pazartesinin kesin tarih olduğuna; cumartesi günü Vezirköprü diye bir ilçe olduğunu hatırlamış olan bazı milletvekillerimizin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in İlçemize gelerek hastanede incelemelerde bulunduklarını duyunca, inandık.
Bu kadar badire atlattıktan sonra Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin tarihi çapta bir açılışa sahne olmasını beklerdik, ama olmadı.
Pandemiye denk geldi.

Fikri hür, irfanı hür nesiller yetiştirme gayretindeki öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Günü'nü" kutlarım.

Share
58 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...