logo

PARK KADROSU


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü’nün ilk ve en eski parkı olan şimdiki park şehrin merkezinde eski Belediye Başkanı Abdullah DERİCİ tarafından yapılmıştır.
Eskilerde adı Belediye Parkı olarak bilinen bu parkın adı şimdilerde Köprülü Mehmet Paşa Parkı olmuştur.
Bu park yaşlıların, emeklilerin, işsizlerin ya da durumu müsait olanların sohbet alanıdır.
Herkes anlaştığı gruplarla toplanır, hoş sohbetler yaparlar.
Uzun yıllar dükkan komşum olan ayrıca da CHP’de beraber çalıştığım rahmetli Kemal KARA, rahmetli Ali DOK ile bir araya gelirdik. Sonraları aramıza başkaları da katılır, büyük gruplar oluşurdu.
Sonraları gece gruplarımız vardı. Ziya AKBAŞ, Metin ÜNAL, Faruk MORUL, Kemal AKDENİZ, Engin BİNİCİ, Halil AY.
Sonra bu gruplar bir biçimde dağıldı. Metin ÜNAL ve Halil AY öldü, Kemal AKDENİZ, Engin BİNİCİ gibi arkadaşlar Samsun’a taşındı. İbrahim GÜRBÜZ ve Baha KALAYCIOĞLU meşgaleleri gereği gruptan ayrıldı.
Bizim gündüz grubumuzda;
Kemal KARA, Muzaffer SARMUSAK, Hamza KOÇAK, Güngör FIRAT, Halit KOR, Kemal ATAK, Gazi YÜKSEL, Ali KAYALI, Haşmet BOLAT, Mustafa GÖKMEN, Ahmet İNAN bazen de değişik arkadaşlar gelirdi.
Hoş, tatlı sohbetler, tadına doyulmaz espriler.
Kemal KARA geçen yıl aramızdan ayrıldı. Yerini oğlu Ahmet KARA aldı.
Gruptan Muzaffer SARMUSAK, rahmetli Kemal KARA’nın karşıtı görüşler savunur; Kemal KARA’yı sinirlendirirdi.
Kemal KARA aramızdan ayrılınca Muzaffer’e takılırdık, Kemal abiyi sinirlendire sinirlendire aramızdan ayırdın derdik. Geçtiğimiz haftalarda Muzaffer SARMUSAK’da aramızdan ayrıldı. Ne diyelim. Allah rahmet eylesin.
Böylece gruptan bir kişi daha eksildi.
Grup şimdilerde, Haşmet BOLAT, Güngör FIRAT, Ahmet KARA, Kemal ATAK, Hamza KOÇAK, Gazi YÜKSEL, Halit KOR olarak grubun daimileri.
Mustafa GÖKMEN ve ben de geçici olarak Samsun’ dayız.
Parkta güzel sohbetlerini devam ettiren canım dostlarımıza sağlıklı, hoş sohbetli yaşam dilerim. Kalbimiz ve gönlümüz emin olun ki sizlerle.

CEVAP BEKLİYORUZ

Bilindiği gibi Samsun Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclis kararı ile Vezirköprü Kabalı Mahallesi eski tarihi cami ve cami evi arsasını sattığını bildirmişti.
Kabalı mahallesinde böyle eski tarihi bir cami ve cami evi arsası bulunmadığını, böyle tarihi bir caminin Kaplancık’ ta bulunduğunu, cami evi arsasının ise Kaplancık’ ta da bulunmadığını, çeşitli kez dile getirdik.
Büyükşehir Belediyesinin cami ve ev arsasının hangi mahallede olduğunu, kaç paraya sattığını iki satır yazı ile açıklama lütfunda bulunması çok mu zor?…

Share
58 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...