logo

Pazar tam kapanma, restoran ve kafeler, nikâhlar ve düğünler… Normalleşme açıklaması geldi

Pazar tam kapanma, restoran ve kafeler, nikâhlar ve düğünler… Normalleşme açıklaması geldi

Pazartesi günü gerçekleştirilen 3 saat 45 dakikalık kabine toplantısının ardından normalleşme süreci ile ilgili olarak alınan kararları paylaştı.
Gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında bazı esnaf ve vatandaşları sevindirecek kararlar açıklandı. Buna göre; sokağa çıkma kısıtlaması 21’den 22’ye çıktı.
1 Haziran’dan itibaren, hafta içi 22.00 – 05.00 arasında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına Cumartesi günü de dahil edilerek Cumartesi 22.00’den başlayıp Pazartesi Saat: 05.00’da tamamlanmak üzere sadece Pazar günü tam kapanma uygulamasına (zorunlu ihtiyaçlar harç olmak üzere) geçildi.
Alınan bir diğer karar ise restoran, lokanta ve kafeteryaları içerdi. Karara göre,
Bundan böyle kahvehane, kafe, çay bahçesi, spor salonu gibi işletmeler, Restoran, lokanta ve kafeterya gibi yeme içme yerleri, sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında masaya servis yapılabilecek. 21’den sonra ise 2400’e kadar paket servis devam edebilecek. Bu mekanlarda pazar günleri ise sadece paket servisi yapılabilecek.

Nikâh ve Düğünler
Vakaların bir süre önce yeniden yükselme göstermesi nedeniyle faaliyetleri-ne ara verilen Düğün ve nikâh işlemleri hakkında bilgi verilerek, “Açık ve kapalı alanlardaki nikâhlar ve düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde başlayabilecektir.” İfadelerine yer verdi.
Eğitim ve kurumlar
Eğitim konusunda da alınan kararlar açıklandı:
Üniversiteler 2021-2022 öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül’de başlayacak. İlkokullar 1 Haziran itibariyle yüz yüze eğitime başlarken, ortaokullar ve liseler ise 7 Haziran pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacaklar. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni düzenlemeye kadar devam edecek.
Yasakların devamı..
Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.
Bu hükümden, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitim ve öğretim yapmasını uygun gördüğü öğrenciler istisna tutulacaktır.
Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; sadece sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacak olup sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre içerisinde şehirlerarası seyahate ilişkin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecektir.

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?