logo

Peki Öğretmenevi nereye gider?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden biri Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan katlı otopark için pürüzlerden birinin ortadan kaldırılması oldu.
Eski Müftülük binasının yeri Vezirköprü Belediyesi’ne ait başka bir arsa ile takas edilerek ortadan kaldırıldığı öğrenilen pürüz için Vezirköprü’nün çiçeği burnunda müftüsü Naci Yalçınkaya’nın gayretinin büyük olduğunu öğrendik.
İlçeye hayırlı olsun.
Şimdi sırada daha önce ‘olmayacağı’ söylenen Öğretmenevi’nin yeri var.
Olur mu olmaz mı tartışmalarını bir kenara bırakarak başka bir yöne dikkatinizi çekmek istiyorum. (Çünkü bu güne kadar ki gelişmeleri göz önüne aldığımızda Öğretmenevi’nin yerinin de çözüleceğini düşünüyorum.)
Öğretmenevi yeri kamu yararı ile alındığında yeni öğretmenevi neresi olacak?
Bu konu için çok erken diyebilirsiniz, ancak zamanın hızla akıp geçtiğini hatırlatmak isterim. Göz açıp kapayana kadar Öğretmenevi’nin yerinin değiştiğini görebiliriz.
Peki nereye?
Öğretmenevi’nin yeni yeri için ilk öneri, Vezirköprü’nün merkezinden kaydırılmaması isteneceği için ilk akla gelen yerlerden biri eski Atatürk Okulu’nun yeri olacaktır. Vezirköprü’de çok sayıdaki atıl durumda kalan devlete ait yerlerden biri olan, geçici olarak kullanımlarla ilçenin en kıymetli alanlarının öldürüldüğü yerlerden biri olan bu eski okul binası ve bahçesi Öğretmenevi olarak kullanılabilir.
Ben yine de bunun olabileceğini çok öngörmüyorum.
Vezirköprü’nün tamamının Havza istikametine doğru kaydığını göz önünde tutarsak sanırım Öğretmenevi’nin yeni yeri de bu istikamette bir tercih (!) olacaktır.
Eğer Vezirköprü Belediyesi binası ve peşinden Hükümet Konağı da aynı bölgeye kaydırılacaksa, Vezirköprü’nün merkezi Esentepe Mahallesi olacaksa, Öğretmenevi için de aynı bölgede yer aranacaktır.
Öğretmenevi kamu yararından ne kadar para alabilir, bunu mahkeme tayin edecektir. Ancak gelişmeler göz önüne alındığında Esentepe tarafından yeni bir arsa alarak üzerine bina yapmalarına yeteceğini düşünmüyorum.
Vezirköprü merkezdeki özellikle esnaf ve ilçenin merkeze konuşlanmış mahallelerinin sakinleri istemeseler de, ilçenin gidişatı Esentepe Mahallesi olacak gibi görünüyor.
Milli Eğitim’e ait olan yerlere bakarsak, Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak bildiğimiz okulun binasının önündeki TURİZM Lisesi olarak yapılmasını daha önce önerdiğimiz, eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan tarafından da çalışması epey bir ilerletilen, daha sonra ise küllenen binanın Öğretmenevi’ne çevrilmesi düşünülebilir.
Ya da Mustafa Tunç Okulu’nun yakınında uygun bir yer varsa değerlendirilebilir.
Bundan sonraki dönemde yaşayacaklarımızın bu güne kadar yaşadıklarımıza göre farklı olacağı ortada.

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...