logo

Peki Öğretmenevi nereye gider?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden biri Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan katlı otopark için pürüzlerden birinin ortadan kaldırılması oldu.
Eski Müftülük binasının yeri Vezirköprü Belediyesi’ne ait başka bir arsa ile takas edilerek ortadan kaldırıldığı öğrenilen pürüz için Vezirköprü’nün çiçeği burnunda müftüsü Naci Yalçınkaya’nın gayretinin büyük olduğunu öğrendik.
İlçeye hayırlı olsun.
Şimdi sırada daha önce ‘olmayacağı’ söylenen Öğretmenevi’nin yeri var.
Olur mu olmaz mı tartışmalarını bir kenara bırakarak başka bir yöne dikkatinizi çekmek istiyorum. (Çünkü bu güne kadar ki gelişmeleri göz önüne aldığımızda Öğretmenevi’nin yerinin de çözüleceğini düşünüyorum.)
Öğretmenevi yeri kamu yararı ile alındığında yeni öğretmenevi neresi olacak?
Bu konu için çok erken diyebilirsiniz, ancak zamanın hızla akıp geçtiğini hatırlatmak isterim. Göz açıp kapayana kadar Öğretmenevi’nin yerinin değiştiğini görebiliriz.
Peki nereye?
Öğretmenevi’nin yeni yeri için ilk öneri, Vezirköprü’nün merkezinden kaydırılmaması isteneceği için ilk akla gelen yerlerden biri eski Atatürk Okulu’nun yeri olacaktır. Vezirköprü’de çok sayıdaki atıl durumda kalan devlete ait yerlerden biri olan, geçici olarak kullanımlarla ilçenin en kıymetli alanlarının öldürüldüğü yerlerden biri olan bu eski okul binası ve bahçesi Öğretmenevi olarak kullanılabilir.
Ben yine de bunun olabileceğini çok öngörmüyorum.
Vezirköprü’nün tamamının Havza istikametine doğru kaydığını göz önünde tutarsak sanırım Öğretmenevi’nin yeni yeri de bu istikamette bir tercih (!) olacaktır.
Eğer Vezirköprü Belediyesi binası ve peşinden Hükümet Konağı da aynı bölgeye kaydırılacaksa, Vezirköprü’nün merkezi Esentepe Mahallesi olacaksa, Öğretmenevi için de aynı bölgede yer aranacaktır.
Öğretmenevi kamu yararından ne kadar para alabilir, bunu mahkeme tayin edecektir. Ancak gelişmeler göz önüne alındığında Esentepe tarafından yeni bir arsa alarak üzerine bina yapmalarına yeteceğini düşünmüyorum.
Vezirköprü merkezdeki özellikle esnaf ve ilçenin merkeze konuşlanmış mahallelerinin sakinleri istemeseler de, ilçenin gidişatı Esentepe Mahallesi olacak gibi görünüyor.
Milli Eğitim’e ait olan yerlere bakarsak, Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak bildiğimiz okulun binasının önündeki TURİZM Lisesi olarak yapılmasını daha önce önerdiğimiz, eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan tarafından da çalışması epey bir ilerletilen, daha sonra ise küllenen binanın Öğretmenevi’ne çevrilmesi düşünülebilir.
Ya da Mustafa Tunç Okulu’nun yakınında uygun bir yer varsa değerlendirilebilir.
Bundan sonraki dönemde yaşayacaklarımızın bu güne kadar yaşadıklarımıza göre farklı olacağı ortada.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...