logo

Peki Öğretmenevi nereye gider?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden biri Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan katlı otopark için pürüzlerden birinin ortadan kaldırılması oldu.
Eski Müftülük binasının yeri Vezirköprü Belediyesi’ne ait başka bir arsa ile takas edilerek ortadan kaldırıldığı öğrenilen pürüz için Vezirköprü’nün çiçeği burnunda müftüsü Naci Yalçınkaya’nın gayretinin büyük olduğunu öğrendik.
İlçeye hayırlı olsun.
Şimdi sırada daha önce ‘olmayacağı’ söylenen Öğretmenevi’nin yeri var.
Olur mu olmaz mı tartışmalarını bir kenara bırakarak başka bir yöne dikkatinizi çekmek istiyorum. (Çünkü bu güne kadar ki gelişmeleri göz önüne aldığımızda Öğretmenevi’nin yerinin de çözüleceğini düşünüyorum.)
Öğretmenevi yeri kamu yararı ile alındığında yeni öğretmenevi neresi olacak?
Bu konu için çok erken diyebilirsiniz, ancak zamanın hızla akıp geçtiğini hatırlatmak isterim. Göz açıp kapayana kadar Öğretmenevi’nin yerinin değiştiğini görebiliriz.
Peki nereye?
Öğretmenevi’nin yeni yeri için ilk öneri, Vezirköprü’nün merkezinden kaydırılmaması isteneceği için ilk akla gelen yerlerden biri eski Atatürk Okulu’nun yeri olacaktır. Vezirköprü’de çok sayıdaki atıl durumda kalan devlete ait yerlerden biri olan, geçici olarak kullanımlarla ilçenin en kıymetli alanlarının öldürüldüğü yerlerden biri olan bu eski okul binası ve bahçesi Öğretmenevi olarak kullanılabilir.
Ben yine de bunun olabileceğini çok öngörmüyorum.
Vezirköprü’nün tamamının Havza istikametine doğru kaydığını göz önünde tutarsak sanırım Öğretmenevi’nin yeni yeri de bu istikamette bir tercih (!) olacaktır.
Eğer Vezirköprü Belediyesi binası ve peşinden Hükümet Konağı da aynı bölgeye kaydırılacaksa, Vezirköprü’nün merkezi Esentepe Mahallesi olacaksa, Öğretmenevi için de aynı bölgede yer aranacaktır.
Öğretmenevi kamu yararından ne kadar para alabilir, bunu mahkeme tayin edecektir. Ancak gelişmeler göz önüne alındığında Esentepe tarafından yeni bir arsa alarak üzerine bina yapmalarına yeteceğini düşünmüyorum.
Vezirköprü merkezdeki özellikle esnaf ve ilçenin merkeze konuşlanmış mahallelerinin sakinleri istemeseler de, ilçenin gidişatı Esentepe Mahallesi olacak gibi görünüyor.
Milli Eğitim’e ait olan yerlere bakarsak, Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak bildiğimiz okulun binasının önündeki TURİZM Lisesi olarak yapılmasını daha önce önerdiğimiz, eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan tarafından da çalışması epey bir ilerletilen, daha sonra ise küllenen binanın Öğretmenevi’ne çevrilmesi düşünülebilir.
Ya da Mustafa Tunç Okulu’nun yakınında uygun bir yer varsa değerlendirilebilir.
Bundan sonraki dönemde yaşayacaklarımızın bu güne kadar yaşadıklarımıza göre farklı olacağı ortada.

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...