logo

PELİ ve Vezirköprü


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün en büyük sanayi kuruluşu diyorduk, sonra bölgenin en büyükleri arasına girdiler. Bundan sonra Türkiye’nin en büyük 500 firması arasındaki yerlerini sağlamlaştırmak için çalışıyorlar.
Yatırımlarının artarak süreceğini söylüyorlar.
Bu büyüme Vezirköprü’nün istihdamına da önemli ölçüde yansıyor, yansımaya da devam edecek.
Vezirköprü’den dünyanın 74 ülkesine mal gönderen Vezirağaç, filtre kağıt üretim tesisi ile de dünyanın aradığı bir firma haline gelirken, beraberinde Vezirköprü’de dünyanın bildiği bir yer haline geliyor.
Vezirağaç Genel Müdür Yardımcısı Kenan Özer’in aktardığı gibi markalaşma ve tanıtım çalışmaları sadece Vezirağaç (Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt San.A.Ş.) ve Peli markasını değil, isminin başındaki Vezirköprü’yü de tanıtıyor ve markalaştırıyor aslında.
Sanayi tesislerinin en önemli özelliklerinden biri sürekli yeni yatırımlar yapmak gayreti ve arayışlarıdır. Vezirköprü’de zamanında özelleştirilen ve özelleştirilen diğer orman ürünleri fabrikaları arasında çalışmaya devam eden tek fabrikanın sahipleri Turanlar, ilçe için büyük şanstır. Öğrendiğimize göre de, gelişmeye ve yatırım yapmaya devam edecekler.
Sanıyorum ki, Vezirağaç’ın büyümesi için de daha büyük alan gerekli. Eğer mevcut alan içerisinde büyümeye çalışırlarsa, eski bazı tesisleri ya kaldırmak ya da dönüştürmek zorunda kalacaklardır. Bu durumda yeni yatırımlar yeni istihdamlar doğuramaz.
Ancak eğer Vezirköprü’de avantajlı yerler sağlanabilirse bölünerek çoğalabilirler ve yeni istihdamlar, yeni iş alanları açılmasına katkıda bulunabilirler.
Burada ilçe adına bugüne kadar yapılamayan Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce hizmete girmesi için çalışmaları hızlandırarak katkıda bulunmak gerekir.
İlçenin Havza yönünde büyümesine çalışan anlayış, Vezirağaç’ın da etrafının dolmasına neden oldu. Etrafı dolan entegre tesis yeni yatırımlar için alan bulmakta bugün değilse bile ileride zorlanacaktır.
Vezirköprü zamanı daha fazla geçmeden Organize Sanayi oluşturmayı başarabilirse, Vezirağaç belki de oluşturulacak Sanayi Bölgesi’nin de en büyük yatırımcısı olacak böylece daha hızlı büyüyecek ve Vezirköprü de buradan daha fazla yararlanabilecektir.
Çevremizdeki Organize Sanayi Bölgelerinden avantajlı teklifler aldığını duyduğumuz Vezirağaç, aynı imkanları Vezirköprü’de de bulabilirse inanıyoruz ki, tercihini her zaman Vezirköprü’den yana kullanacaktır.
Bunlar olur ya da olmaz. Zamanla göreceğiz.
Bugün bildiğimiz bir gerçek varsa, Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş. Türkiye’nin ilk 500 firması arasında yerini aldı.
Yarattığı direk istihdam olsun, özellikle nakliye başta olmak üzere yan dallardaki istihdama katkısı olsun, bunların yarattığı ekonomik avantajla Vezirköprü’de iş yapmaya devam eden esnaf üzerinde olsun büyük etkisi de yadsınamaz gerçeklerin arasında.
Bu ve benzeri şirketler oluşamaya ve gelişemeye ilçemizde devam ettiği sürece Vezirköprü başka şeyleri konuşmaya başlayacaktır.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...