logo

Personel kanunu meclisten geçmek üzere iken: Vezirköprü Hakim ve Savcıları Bildiri Yayınladılar 10 Mayıs 1970 Pazar

Personel kanunu meclisten geçmek üzere iken: Vezirköprü Hakim ve Savcıları Bildiri Yayınladılar 10 Mayıs 1970 Pazar

İlçemiz adliyesine mensup hakim ve savcılar bir bildiri yayınlayarak personel kanununa hakim ve savcıların da dahil edilmeleri ile bazı adli sorunları dile getirmişlerdir.

Kadro ve maaş durumu
Adliyeciler Cumhurbaşkanı, başbakan, diğer devlet ve yargı organları ileri gelenlerine gönderdikleri civar ilçelerin de hakim ve savcılarının da imzaladıkları bildiride;
1-Terfi tıkanıklığının önlenmesi
2-Kat sayıya esas olacak ufki ve yatay çizgide yukarı seviyede tutulmaları istenmiştir.
Ehemniyet değerini yitiren ödenek durumlarıyla, keşif ücretlerinin diğer emsaline uygun olarak düzeltilmesini belirtmişlerdir.
Diğeri sistemler
Hakim ve savcılarımız haklı olarak diğer kamu görevlileri gibi mesken ve lojman durumu, görevlerini daha iyi yapabilmek için hizmet aracı, fazla mesai ücreti, Aile tedavi ve ilaç ücretleri, Adalet mensupları yardımlaşma sandığı kanununun meclisten çıkarılması, Adalet cihazının itibarının sarsılmasına yol açan kovuşturma giderlerinin zamanında gönderilmesi, Yüksek Hakimler Kuruluna üye seçiminin düzelmesi, Adlî zabıta kurulması, savcılar kanunun bir an önce anayasaya uygun olarak çıkarılması gibi isteklerden ibaret bildiriyi Vezirköprü’deki tüm hakim ve savcılar imza etmişlerdir.
Buğday Fiyatlarına Zam Geliyor
Haber ajansının hükümet ileri gelenlerinden alarak verdiği habere göre: Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar gibi ürünlere 8-10 kr. kadar zam yapılacaktır. Zam’ın yeni mahsule yetişmesi için şimdiden çalışmalara başlanmıştır.
Ayrıca Samsun Ziraat Müdürlüğü’nün bu açıkladığı (Buğdaylar hasta) durumu için de derhal zirai mücadeleye başlanmıştır.
Vezirköprülülerin çektiği telefon işkencesini aksettiren gazetemiz müracaatına PTT Genel Müdürlüğü cevap verdi:
“Vezirköprü’de Telefon Kuranpörtörü 1970 Temmuzunda Çalışacak”
İlçemizden en yakın yerle bile telefon konuşması bir işkence halini almakta, istenen yerle konuşmak saatlerce mümkün olmamakta idi. Bundan bir süre önce kuranportör teşkilatı kurulacak diye ilgililer Vezirköprü’de çalışan mevcut iki hattan birini toplayarak ilçeyi daha sıkıntılı hale düşürmüşlerdi.
“VATANDAŞ” Gazetesi aksettiriyor
Gazeteniz VATANDAŞ ilçenin her derdi gibi bunun da üst makamlara özellikle Ulaştırma Bakanlığı’na aksettirdi. Aldığı cevapta: Havza-Vezirköprü ve Vezirköprü-Merzifon aralarına birer hatlı kuranportör teşkilatı kurulacağı bildirildi.
İlgililerin gösterdiği ilgiye teşekkür ederek cevabı aynen yayınlıyoruz.
Ne diyorlar
PTT Genel Müdürlüğü teknik işler başkanlığının 193/D. 50850 nolu ve 30.04.1970 tarihli yazısı şudur:
“Sayın Vefai Tek’er-Vatandaş Gazetesi Sahibi-
Vezirköprü’nün şehirlerarası telefon konuşmalarına daha geniş ölçüde iştirakli ve kaliteli bir servis temini maksadıyla Vezirköprü-Havza, Vezirköprü-Merzifon aralarına birer kanallı telefon kuranportör sistemi tesisi 1970 iş programına alınmış olup bu sistemler Temmuz 1970 ayı sonuna kadar servise verilmiş olacaktır. Bilgilerinize rica ederiz. PTT Genel Müdürlüğü Necdet Tanay Genel Müd. Yard. M.Hecim Kanoy Başkan
Ebe Başından Geçenleri Anlattı
Türkmen köyü ebesi D.K.’nin verdiği ifadesinde kendisinin emanet edildiği hemşerisi ve asayişi korumakla görevli Jandarma karakol komutanı tarafından silah tehdidi ile ifal edildiğini söylemiştir.
İlçede kimsesiz kalan ebenin şaşkın vaziyette kaldığı, ancak kendisini seven köylüleri tarafından korunduğu da iddialara eklenmektedir. Durum adliyeye intikal etmiş, kovuşturma devam etmektedir.

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?