logo

Prof. Dr. Hayrettin İvgin Külliyede

Prof. Dr. Hayrettin İvgin Külliyede

Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin teşrifleriyle Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı “Hoca Ahmet Yesevî ve Anadolu Yıldızları” konulu konferans, sergi ve sahne sunumu; 29 Aralık 2017 günü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millî Kongre ve Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.

29 Aralık 2017 günü, 1200 kişilik salonda; Cumhurbaşkanın eşi Sayın Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı  Sayın İsmet Yılmaz, eğitimciler, okul müdürleri, bürokratlar ve davetliler bu etkinliği büyük bir hayranlıkla izlediler.  Olgunlaşma Enstitüsünün Müdürü İlknur Koçbıyık’ın açış konuşmasından sonra; hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin konferans vermek üzere davet edildi.

Sayın Hayrettin İvgin, “Hoca Ahmet Yesevî ve Anadolu Erenleri” konulu konuşmasını yaptı. Hayrettin İvgin konuşmasında; Hoca Ahmet Yesevî’nin mutasavvıf, bilgin, şair, din büyüğü ve eren olduğunu, 850 yıldır sevgi ve saygı gördüğünü, görüşlerini “hikmetler” adı verilen şiirle ifade ettiğini, şiirlerinin dilinin Kıpçak ve Oğuz lehçeleri konuşan halkların anlaması için Çağatay Türkçesi ile söylediğini, şiirlerinde Kuran’ın ve hadislerin açıklamalarının anlaşılır bir dille ortaya konduğunu anlattı. “Eğer Anadolu bugün Türklüğünü koruyarak Müslüman bir devlet olarak yaşıyorsa, bunun en büyük mimarı Hoca Ahmet Yesevî ve onun düşünceleridir” dedi. Onun ardılları olan Hacı Bektaş Veli, Taptuk Emre, Yunus Emre, Ahi Evran-ı Velî, Sarı Saltuk, Şeyh Edebali, Baba İlyas Horasanî, Barak Baba, Hacı Bayram Veli ve Mevlana Celâlettin Rumî’nin de Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslâmlaşmasında rollerinin büyük olduğunu da sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Hayrettin İvgin’den sora Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi de birer konuşma yaptılar.

Konuşmalardan sonra; Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün profesyonelce hazırlatılmış ve ünlü mankenlerin görev aldığı sahne sunumu gerçekleştirildi. Sekiz Sahne olarak sunulan gösteride; Hoca Ahmet Yesevî, Mevlâna Celâlettin Rumî, Hacı Bektaş Veli, Taptuk Emre, Yunus Emre, Ahi Evran-ı Velî, Sarı Saltuk ve Şeyh Edebali’nin dönemlerinin kıyafetlerinin çağdaş tasarımları ortaya kondu.

Sunumdan sonra ; figüratif ve simgesel öğeler, desenler, doku ve yüzey çalışmalarının sergilendiği objelerin sergileri gezildi.

Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?