logo

Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e Kırgızistan’da Onursal Profesörlük Unvanı Verildi

Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e Kırgızistan’da Onursal  Profesörlük Unvanı Verildi

Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e Dünya Söz Akademisi Başkanı Olarak Kırgızistan Issık Göl Devlet Enstitüsü Tarafından Onursal Profesörlük Verildi.

Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinliklerine davet edilen Kırgızistan Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Kıyanoviç ABDILDAYEV, Üniversitenin Uluslararası Ofis Koordinatörü Prof. Dr. İndira Imanakhunova ve Eğitim-Öğretimden Sorumlu Uzmanı Prof. Dr. Zarina Beyşenaliyeva konuk heyet olarak Hacıbektaş’a geldiler.
Âşık Hüdaî anısına yapılan 10. Uluslararası Halk Ozanları Buluşması’nın yapıldığı HBV Kültür Merkezi Salonunda, etkinlikten önce ve açılış konuşmaları sırasında, hemşerimiz Hayrettin İvgin’e “Onursal Profesörlük” diploması takdim edildi.
Hayrettin İvgin’e profesörlük cübbesi, Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdildayev tarafından giydirildi ve diploması verildi.
Onursal Profesörlük unvanı veren diplomada şu ifadeler yer almaktadır.
“Akademisyen Z. Alyshbaev işbirliği Isık Göl Enstitüsü Senatosunun 27.06.2019 tarih ve 10 nolu kararıyla Dünya Söz Akademisi Başkanı Sayın Hayrettin İvgin’e fahri profesörlük unvanı verilmiştir.”
Diplomada Issık Göl Enstitüsü’nün Rektörü Prof. Dr. B. Tultukov’un imzası bulunmaktadır.
Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e bu unvan; Kırgızistan-Türkiye arasında kültür-sanat ve dostluğu geliştirdiği, bu konuda üstün gayretlerde bulunduğu ve her iki ülkenin bilimine yaptığı olağanüstü çalışmalar nedeniyle verildiği açıklandı.
Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’i kutluyoruz.

Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?