logo

Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas Kitabı Kırgızca ve Özbekçe Dillerinde Yayımlandı

Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas Kitabı  Kırgızca ve Özbekçe Dillerinde Yayımlandı

Vezirköprülü hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İVGİN’in Manas-Altay Dağlarının Kaplanı adlı mitolojik destan romanı Kırgızca ve Özbekçe yayımlandı.

2009 yılında Moskova’da Puşkin Edebiyat Ödülü ve Aydınlanma Fedakârı Ödülü ile taltif edilen Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas-Altay Dağlarının Kaplanı adlı mitolojik destan romanı Kasım 2020 ayının başında Özbek ve Kırgız Türkçelerinde Kril harfleriyle yayımlandı.
2016 yılında TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) tarafından Türkçe ve Azerbaycan Türkçesinde yayımlanmıştı. Bu kitabı; Kırgızca’ya Bakıtbek CUNUSALİYEV, Özbekçe’ye Shermurod SUBHON tarafından çevrilmiş, TİKA tarafından her iki çeviri de yayımlanmıştır. Kitabın Kırgızcası ayrıca Kırgızistan’ın başşehri Bişkek’te TİKA Program Koordinatörlüğü tarafından bugünlerde yayımlanacaktır.
Şimdiye kadar dört dile çevrilen Manas kitabının önümüzdeki yıl Kazak Türkçesi, Türkmen Türkçesi ile Rusça ve İngilizce dillerinde de yayımlanması beklenmektedir.
Değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’i kutluyor, edebiyat ve bilim dünyasına hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

Share
62 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?