logo

Prof.Dr. İvgin’e Özbekistan’dan Ödül

Prof.Dr. İvgin’e Özbekistan’dan Ödül

Prof.Dr. Hayrettin İvgin, Özbekistan ve Türkiye arasındaki kardeşliğe, dostluğa ve ilmi çalışmalara yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görüldü.

İvgin, Semerkant’ta düzenlenen seminerde Uluğ Bey Medresesi Müderrisi Bursalı Kadızâde Rumî’nin Müspet Bilimlere Hizmetleri” konulu tebliğ sundu.

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığının maddi desteği ile Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, Semerkant Devlet Üniversitesi Rektörlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü ve Dünya Söz Akademisi Başkanlığının işbirliği ile Özbekistan-Semerkant’ta “Ortaçağlardaki Semerkant Medrese-i Aliyelerin İslâm Uygarlığı ve Eğitim Sisteminin Gelişmesindeki Rolü” konulu uluslararası sempozyum gerçekleştirildi.

Sempozyum, Semerkant Devlet Üniversitesi salonlarında yapıldı.

Sempozyuma; Türkiye, Rusya Federasyonu, R.F.Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Almanya gibi ülkelerden 39 bilim adamı, uzman ve araştırmacı katıldı.

Hemşehrimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin, sempozyumun açılışında Dünya Söz Akademisi Başkanı olarak bir protokol konuşması yaptı.

Bir oturumda “Uluğ Bey Medresesi Müderrisi Bursalı Kadızâde Rumî’nin Müspet Bilimlere Hizmetleri” konulu tebliğ sundu.

Sempozyum; Uluğ Bey Medresesinin kuruluşunun 600. yılı ve Semerkant Devlet Üniversitesinin kuruluşunun 90. yılına ithaf edilmiştir. Sempozyumun kapanış oturumunda da bir konuşma yapan Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e katılım sertifikası verildi.

Hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin; iki ülke arasındaki kardeşliğe, dostluğa ve ilmi çalışmalara yaptığı katkılardan dolayı, Semerkant Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rustam Halmuradov tarafından bir plaket ile ödüllendirildi.

Ayrıca, Özbekistan’ın önem verdiği kişilere giydirdiği Zerçepan (altın çepken); Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e, yine Semerkant Devlet Üniversitesi Rektörü tarafından bizzat giydirildi.

Sempozyuma katılan bilim adamlarına Taşkent, Semerkant ve Buhara’nın tarihi yerleri, görülmesi gerekli mekânları 3 gün boyunca gezdirildi.

Hemşerimiz Prof. Dr. Hayrettin İvgin’i kutluyor, kendisi ile gurur duyuyoruz.

Share
847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?