logo

RAMAZAN AYI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Recep Şaban derken mübarek Ramazan ayına geldik. 23 Nisan Perşembe günü Akşama teravih namazına başlayacağız. Aynı gece sahura kalkıp 24 Nisan Cuma günü oruç olacağız. Cenab-ı Hak yapacağımız ibadetleri tuttuğumuz oruçları kabul ve makbul buyursun.
Geçtiğimiz ramazan ayında beraber oruç tuttuğumuz ve namaz kıldığımız pek çok kardeşlerimiz ömürleri vefa etmediği için bu Ramazan’a yetişemediler onlara ve bütün ölmüşlere Allah’tan rahmet diliyor ve mekânları cennet olsun diyoruz.
Bundan sonraki ramazanlara erişip erişemeyeceğimizi bilemiyoruz. Ömrümüzün ne kadarının gittiği ne kadarı kaldığı hakkında kesin bilgimiz yoktur. Bunun için bu mübarek ayı bir ganimet, bir fırsat bilerek iyi değerlendirmeye alıp rızasını kazanmaya çalışmalıyız. Bu ay müminler için bereket feyiz ve rahmet ayıdır. Bu ay müminler için Allah’ın mağfiretine nailiyet ayıdır. Bu ay müminlerin günahlarından ve cehennemden kurtuluşuna vesile olan bir aydır. Bu ayın 12 ayın incisi insan ömrünü bereketi insanın saadeti huzur veren refahını yakıp kül etmek isteyen alçak nefsin ateşinin söneceği ve söndürüleceği bir aydır.
Ramazan ayı Manevi hayatımızda seçkin yeri olan bir aydır. Bu ay daha girer girmez diğer aylardan farklı bir yaşantı içine gireriz. Gündüzleri yemek içmek gibi hayati zevklerden ve her türlü aşırılıklardan çekinerek tuttuğumuz Oruçlarla geceleri dini vecd İçinde kıldığımız teravih namazları ile gönüllerimize iman nurunun ilahi hüzünleri dökülmeye başlar.
Ramazan sonuna kadar devam eden ve günden güne gönüllerde feyzi artan Manevi neşe ile mümin kendisine ailesine ve içinde yaşadığı topluma ve hatta bütün insanlara yararlı olarak bayrama erişir. Çünkü, ramazan ayı rahmet ve bereketi çok olan bir aydır.
Bu ayın gelmesiyle bütün iyilikler çoğalır, kötülükler azalır yoksullara ve düşkünlere yardım eli uzanır. Hazreti Enes İbni malik (ra) anlatıyor; Ramazan ayı girmişti. Resulullah buyurdular ki bu mübarek ayda bulunuyorsunuz. Bu ayda bir gece vardır ki 1000 aydan daha hayırlıdır bu gecenin hayır ve bereketinden mahrum kalan bir kimse bütün hayırlardan mahrum kalmış gibidir, onun hayrı ise sadece Mahrum kimseye haramdır.
Müminler ramazan ayı mağfiret ayıdır bu ayda Cenab-ı Hak bütün mağfiret kapılarını açmıştır. Ramazan ayı rahmettir. Çünkü ramazan ayında müminlerden hiç kimsenin bilemeyeceği hat ve hudut tayin edemeyeceğin miktarını yalnız Allah’ın tayin ve takdir edeceği sevap ve mükafat verilecektir.
Oruç tutana bu ay içerisinde mümini melekleştirecek olan oruç ibadeti tutulacak tevbe ve istiğfarlar yapılacak bir çok Müslüman kardeşimiz kötülükleri bırakacak nefi ve şeytanın esaret ve tuzağından kurtulacak Allaha gerçek anlamda kul Resul’üne hakiki Ümmet olma yoluna girecektir. Bu şekilde yaratılış gayesine dönmüş olacaktır.
Müminin yaratılış gayesi Allah’ı bilmek ona inanmak emirlerini yerine getirip yasaklarından sakınmak yani ona ibadet etmek. Ramazan ayı gündüzleri oruç tutulur geceleri teravih namazları kılınır sahur vakti gök kapılarının açıldığı tövbelerin kabul olunduğu isteklerin verildiği mübarek bir vakittir. Bu sebeple o yemekte bereket o saatte rahmet vardır. Bu yemek kalbi feyiz derde deva ak ve akla parlaklık verir.
Bir hadisi şerif de sevgili peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur; sahur ekmeği yiyiniz. Zira sahurda bereket vardır. Başka bir hadisi şerif de ise şöyle buyrulmaktadır; gündüz orucuna sahur yemeği ile yardımcı olun kaylule ile de gece namazına yardımcı olun.
Bu ayda evlerde camilerde mukabeleler okunacak, insanlar Kuran-ı Kerim’in nurundan feyiz ve bereketinden istifade edeceklerdir. Kuran ve sünnete sarılmakla hakkı bulacaklar ve hidayete ereceklerdir.
İnşallah ramazan ayı öyle mübarek bir aydır ki ondan başka hiçbir ayı kendi adıyla açık olarak Kur’an-ı Kerim de beyan buyrulmamıştır.
Ramazan kelime olarak yakıcı sıcaklık anlamına gelir. Ramazan ayına bu adın verilmesi oruç tutacak kimselerin aç ve susuz kalmaları sonucu meydana gelen sıcaklık ve yanmalardan yahut bu ayda işlenen iyi amelleri sonucu kazanılan bol sevaplarla günahların yanarak eriyip yok olmasından ileri gelmektedir.
Eski Arap lügatleri incelendiği zaman görülür ki oruç farz kılındığı en sıcak mevsime tesadüf etmişti. Orucun farz kılındığı bu sıcak ay ramazan ayı idi.
Cenab-ı Hakk’a bu Kuran ayına bizleri tekrar kavuşturduğu için Allah’ımıza şükredelim, bol bol ibadet edelim, bu Kuran ayının feyzinden bereketinden rahmetinden istifade etmeye çalışalım.
Cenab-ı Hak bu mübarek ayı hakkımızda hayırlara vesile kılsın.

Share
80 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...