logo

RAMAZAN AYI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

5 Mayıs Pazar akşamı teravih namazı kılıp o gece sahura kalkıp 6 Mayıs pazartesi günü ramazanı şerife başlayacağız inşallah ü rahman ramazanı şerifimiz hayırlı bereketli olsun. Ramazanı şerifte dualarımız kabul ve makbul olsun.
Allahü Teâlâ bakara suresinin 185. Ayetinde şöyle buyurdu: ramazan ayı öyle bir aydır ki onda kuran indirildi. Kuran insanlara bir hidayettir ayet ayet hak ile batılı ayırt edem mübeyyinelerdir. Gazı beyzavi tefsirinde bu yaeti kerime üzerine yapılan açıklamaları özet olarak notlar halinde alalım.
İşte size ramazan ayı size oruç tutmanız farz oldu. Size farz olan bu oruç ramazan ayında tutacağınız oruçtur. Ramazan ayında oruç tutmalısınız. Mutlaka oruç tutunuz. Sayılı günlerde size farz olan oruç ramazan ayı orucudur. Ramazan kelimesinin Arapça kelime kökü şudur. Ramaz mevsimi gelip de sıcaklık bastırdığı zaman sıcaklık bu kelime ile anlatılır.
Bu tabirin ramazan ayı içinde kullanılması da şöyle yorumlandı: oruç tutanlar açlıktan ve susuzluktan yanıp tutuşurlar. Bunun için o aya ramazan ismi verilmiştir. Bir başka yorumda şöyledir. O ayda günahlar yanar tükenir ramazan ismi bunun için verilmiştir. Bir başka açıklamada şöyledir eski lügatlerde anlatıldığına göre ayların isimleri ilk rastladıkları mevsimlere göre verilirmiş.
Bu ayda sıcak mevsime rastladığı için ramazan ismini almış. Kuran ı kerimin gelmeye başlaması ramazan ayı içinde olmuştur. Geldiği gecede kadir gecesidir. Denilmiştir ki kuran ramazan ayında toplu olarak dünya semasına indi sonra yeri geldikçe de yeryüzüne indi. Şanını yüceltmek için Ramazan ayında kuran gelmiştir.
Özellikle onun şanını bildirmek için gelen ayeti kerime ise bakara suresinin 183 ayetidir. Size oruç tutmak farz kılındı. Allah kendisine salat ve selam eylesin. Resulullah efendimizin şöyle buyurduğu anlatıldı. İbrahim (as) sahifeleri ramazan ayının lk gecesinde geldi. Tevrat Ramazan ayının 6 sında geldi. İncil ramazan ayının 13 ünde geldi. Zebur ramazan ayının 12 sinde geldi. Kuran ise ramazan ayının 24. Ünde geldi.
Bütün bu manalar açısından bakılınca kısaca anlatılmak istenen şudur: ramazan ayına kavuşan kimse şartlar uygunsa oruç tutacaktır. Zira ramazan ayında Kuran’ın gelmesi onun içindir özellik sebebi olmaktadır. Kuranın bir hidayet kaynağı olduğu da kesindir. Şöyle ki kuran Allah tarafından insanlara bir yol gösterici hidayettir.
Harika üslubu açık ayetleri de açıktan da açık insanları gerçeğe ulaştırması iledir. Kuran halkla batıl arasında ayırt eder. Özünde saklı hikmetleri ile hükümleri ile tibyan tefsirinde ise bu ayeti kerime ise şöyle manalandırılmıştır. Üzerinize farz olan oruç ramazan ayı orucudur.
Kuran ramazan ayında indirildi. Bütün olarak kuran ramazan ayının kadir gecesinde levhu mahfuzdan dünya semasında ki beyti izzete inmiştir. Bundan sonra Cebrail (as) 23 senede parça parça sırası geldikçe Rasulullah efendimize getirdi. Allah ona salât ve selam eylesin. Kuran helalı haramdan ayırt eder. Sınırları ve hükümleri belirtir. Daima gerçeğe götürür.
Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: şu kimse zelil olsun küçük düşsün yanında anıldığım halde bana salavat okumaz şu kimse zelil olsun küçük düşsün ana babası veya ikisinden biri yanında olduğu halde onlar hakkında hiçbir iyi iş etmez ki o yüzden cennete girsin.
Şu kimse dahi zelil olsun küçük düşsün üzerinde ramazan ayı gelir ama o bağışlanmadan ramazan ayı biter. Cenabı hak ramazan ayını ihya edenlerden eylesin peygamber efendimizin bu son hadisi şerifinden uzak duranlardan eylesin.

Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...