logo

RAMAZAN AYI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

5 Mayıs Pazar akşamı teravih namazı kılıp o gece sahura kalkıp 6 Mayıs pazartesi günü ramazanı şerife başlayacağız inşallah ü rahman ramazanı şerifimiz hayırlı bereketli olsun. Ramazanı şerifte dualarımız kabul ve makbul olsun.
Allahü Teâlâ bakara suresinin 185. Ayetinde şöyle buyurdu: ramazan ayı öyle bir aydır ki onda kuran indirildi. Kuran insanlara bir hidayettir ayet ayet hak ile batılı ayırt edem mübeyyinelerdir. Gazı beyzavi tefsirinde bu yaeti kerime üzerine yapılan açıklamaları özet olarak notlar halinde alalım.
İşte size ramazan ayı size oruç tutmanız farz oldu. Size farz olan bu oruç ramazan ayında tutacağınız oruçtur. Ramazan ayında oruç tutmalısınız. Mutlaka oruç tutunuz. Sayılı günlerde size farz olan oruç ramazan ayı orucudur. Ramazan kelimesinin Arapça kelime kökü şudur. Ramaz mevsimi gelip de sıcaklık bastırdığı zaman sıcaklık bu kelime ile anlatılır.
Bu tabirin ramazan ayı içinde kullanılması da şöyle yorumlandı: oruç tutanlar açlıktan ve susuzluktan yanıp tutuşurlar. Bunun için o aya ramazan ismi verilmiştir. Bir başka yorumda şöyledir. O ayda günahlar yanar tükenir ramazan ismi bunun için verilmiştir. Bir başka açıklamada şöyledir eski lügatlerde anlatıldığına göre ayların isimleri ilk rastladıkları mevsimlere göre verilirmiş.
Bu ayda sıcak mevsime rastladığı için ramazan ismini almış. Kuran ı kerimin gelmeye başlaması ramazan ayı içinde olmuştur. Geldiği gecede kadir gecesidir. Denilmiştir ki kuran ramazan ayında toplu olarak dünya semasına indi sonra yeri geldikçe de yeryüzüne indi. Şanını yüceltmek için Ramazan ayında kuran gelmiştir.
Özellikle onun şanını bildirmek için gelen ayeti kerime ise bakara suresinin 183 ayetidir. Size oruç tutmak farz kılındı. Allah kendisine salat ve selam eylesin. Resulullah efendimizin şöyle buyurduğu anlatıldı. İbrahim (as) sahifeleri ramazan ayının lk gecesinde geldi. Tevrat Ramazan ayının 6 sında geldi. İncil ramazan ayının 13 ünde geldi. Zebur ramazan ayının 12 sinde geldi. Kuran ise ramazan ayının 24. Ünde geldi.
Bütün bu manalar açısından bakılınca kısaca anlatılmak istenen şudur: ramazan ayına kavuşan kimse şartlar uygunsa oruç tutacaktır. Zira ramazan ayında Kuran’ın gelmesi onun içindir özellik sebebi olmaktadır. Kuranın bir hidayet kaynağı olduğu da kesindir. Şöyle ki kuran Allah tarafından insanlara bir yol gösterici hidayettir.
Harika üslubu açık ayetleri de açıktan da açık insanları gerçeğe ulaştırması iledir. Kuran halkla batıl arasında ayırt eder. Özünde saklı hikmetleri ile hükümleri ile tibyan tefsirinde ise bu ayeti kerime ise şöyle manalandırılmıştır. Üzerinize farz olan oruç ramazan ayı orucudur.
Kuran ramazan ayında indirildi. Bütün olarak kuran ramazan ayının kadir gecesinde levhu mahfuzdan dünya semasında ki beyti izzete inmiştir. Bundan sonra Cebrail (as) 23 senede parça parça sırası geldikçe Rasulullah efendimize getirdi. Allah ona salât ve selam eylesin. Kuran helalı haramdan ayırt eder. Sınırları ve hükümleri belirtir. Daima gerçeğe götürür.
Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: şu kimse zelil olsun küçük düşsün yanında anıldığım halde bana salavat okumaz şu kimse zelil olsun küçük düşsün ana babası veya ikisinden biri yanında olduğu halde onlar hakkında hiçbir iyi iş etmez ki o yüzden cennete girsin.
Şu kimse dahi zelil olsun küçük düşsün üzerinde ramazan ayı gelir ama o bağışlanmadan ramazan ayı biter. Cenabı hak ramazan ayını ihya edenlerden eylesin peygamber efendimizin bu son hadisi şerifinden uzak duranlardan eylesin.

Share
137 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...