logo

RAMAZAN BAYRAMI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Mübarek aylarımızdan Allah ayı olan Recep ayının huzur ve mutluluk içinde idrak ederek Peygamberimizin ayı olan Şaban ayını da aynı heyecan ile bitirerek biz ümmeti Muhammed’in ayı olan Ramazan ayında da inşaallahurahman ibadetlerimiz indi ilahide kabul görerek yine Ramazan bayramına kavuşmuş bulunuyoruz.
Bizi ve mükevvenatı yoktan var eden Bizlere sayısız nimetler bahşeden Yüce Rabbimize sonsuz hamdü sena ağlar olsun ki ramazanımızı iman Kur’an bir rıza gölgeleri altında yaşamış yanık gönüllerimize cennet serinliği getiren ve bir ilahi ziyafeti teşkil eden bayramımıza kavuşmuş bulunuyoruz.
Bayram Allah’ın kullarının takva imtihanından başarı ile açık alınla yine onun huzuruna çıktıkları mübarek ve müşerref bir gündür. İşte bu ruh Yüceliği içinde bu gün büyük bir iş başarmanın nefis ve şeytanla yapılan mücadelede muzaffer olmanın sevincini huzur ve mutluluğunu beraberce paylaşmaktayız. Öyleyse bu bayram Müslümanların Hakk’a inananların ve kulu şeref sayanların yani sizlerin bayramıdır kutlu ve mübarek olsun sizlerin ve bütün İslam alemindeki mümin kardeşlerimin bayramını tebrik ederim. Cümlemizi nice böyle bayramlara sağlık ve afiyet içerisinde eriştirmesini yüce Mevladan temenni ve niyaz ederim.
İslam’ın beş esansından biri olan orucunu tuttuk, oruç ayı olan Ramazan’ı uğurlamaya geldik. Bir bakıma sevinçli ve sevinirken diğer yandan mahzunuz, üzgünüz. Çünkü son derece değerli feyizli bereketli olan bir misafirimizi kaybetmekteyiz. O yüzden de üzgünüz ve Mahzunuz.
Ramazan bir takva mektebi bayram onun nurani şahadetnamesidir, mezuniyet belgesidir, diplomasıdır. Dünya hayatının kısa bir ramazan mevsimi bulunduğunu ve hakiki bayramın rıza ve saadet tecellileriyle açılacak ahiret günü olduğunu unutmayınız. Bayramınızı tekbirlerle tehlillerle ve Zikrullah ile süsleyiniz, birlik beraberlik kardeşlik ve sevinç günü olan bayram günlerinde büyüklerimizi ziyaret edip bayramlarını tebrik etmek suretiyle onları memnun etmeli ve hayır dualarını almalıyız. Yakınlarımızı akrabalarımızı ve komşularımızı ziyaret etmeliyiz, bayramlaşmalıyız.

Zira birbirini Allah rızası için ziyaret edenler yüce Allah’ın sevgisine ve affına nail olurlar ömürleri bereketli rızıkları artar bu hususta Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır; “Kim ömrünün uzamasını ve rızıklarının artmasını isterse yüce Allah’tan korksun ve yakınlarını ziyaret etsin. Onları görüp göz etsin bayramı vesile kılarak fakir yetim ve kimsesizleri göz etmeli onların da bayram sevincini yaşamalarına vesile olmalıyız.
Bu hususta Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır; Fukarayı arayın onları görüp gözetin siz ancak fakirlerin sayesinde yardım görür veya rızıklanırsınız.
Sadaka-ı fıtri şu kimseler vereceklerdir:
1) Zenginliği nisaba malik olan ve hür olan Müslümanlar
2) Zengin olan çocuk
3) Zengin olan deli veya bunak
4 )Oruç tutamayan düşkün ihtiyarlar.
Bunlar oruç için verecekleri fidyeden başka olarak sadaka-ı fıtrıda vereceklerdir. Sadaka-ı fıtır zekât gibi değildir. Akıl ve baliğ olmayan çocuklarla deliler bunaklar da sadakayı fıtrı vermekle mükelleftirler.
Şu kadar ki onların malından veriler veya vasileri verin farz olan zekât malın zekâtıdır. Sadakayı futer ise baş zekatıdır.
Sadakayı fıtır da bir nisabun büyüyücü olması, yıllanması ve ticaret malı olması şart değildir. Bayram sabahı nisaba malik olanları da sadakayı fıtır vacip olur.
Allah rızası için Fıtır sadakası fakirlere verilir zekât kimselere verilirse fıtır sadakası da onlara verilir. Başka yerlere verilmez. Kardeşlerine karşı güler yüzlü davranmak mümkün mertebe fazla sadaka vermek bayram gecelerini ibadetle ihya etmek müstehaptır.
Her Müslüman bu güzel şeyleri yapmaya özen göstermelidir. Sevgili peygamberimiz Ramazan ile kurban bayramı dışında müminlerin beş bayramı daha vardır buyuruyor.
1) Günah işlemeden geçirdiği gün müminin bayramıdır.
2) İman ile şehadet getirerek ve şeytanın tuzaklarından kurtularak ruhunu teslim edip dünyadan ayrıldığı gün müminlerin bayramıdır.
3) Kıyamet günü sıkıntılarından düşmanlarının ellerinden ve zebanilerden kurtulup sırat köprüsünü kolayca geçtiği gün müminlerin bayramıdır.
4) Cehennemden kurtulup cennete sağ salim girdiği gün müminlerin bayramıdır.
5) Cennete girip de Allah’ın gül cemalini saydığı gün müminlerin bayramıdır.
Cenab-ı Hakk cümlemizi cenneti ile cemali ile ikram ettiği kullarından eylesin. Hepimizin bayramı mübarek olsun. Cümlemize sıhhat ve afiyet içerisinde çoluk ve çocuğumuzla nice nice bayramlara erişmeyi nasip eylesin.

Share
104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...