logo

Ramazan Bayramı


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden selamet olan ramazanı şerifi bir daha da yaşamanın sevincini şükrünü eda ettik bu mübarek ayın nihayete ermesiyle hüzünleniyoruz.

Bayram, duyulan sevinç ve neşeyi umumileştirmek suretiyle, oruç tutmayan küçük çocukların da bu sevinç ve neşeye iştirakini sağlamıştır.

Böylece bu sevinç ve neşe havasına onları da ortak ederek, hem onların bir toplumun malı, bir bütünün parçası olduklarını ihsas etmekte ve hem de onları fark ettirmeden yavaş yavaş ileride alacakları vazife mesuliyetine hazırlamaktadır.

Çocuklar din ile ilk defa Bayram vasıtasıyla tanışırlar. Yani dini ilk defa Bayram’ın şahsında tanırlar. Başka bir ifadeyle, ilk defa dinî havaya Bayram’daki neşe, sevinç, hediyeler ve çeşitli eğlence ve oyunlar ile birlikte girerler.

Bayram onlara güler yüz, eğlenceler, oyunlar, bol bol hediyeler getirir ve buna karşılık olarak onlardan hiçbir şey talep etmez. Bu çocuklar, dinin diğer müesseseleri (namaz, oruç vs.) ile daha sonraları karşılaşırlar. Bu münasebetle, din deyince bu çocukların akıllarına ilk defa Bayram gelir.

Böylece Bayramlarda aldıkları hediyeler, gördükleri güler yüz, anne babalarının hallerine göre giydikleri elbise ve ayakkabılar, bayram yerlerindeki oyunlar ile küçüklük çağlarının en güzel, en tatlı günlerini yaşarlar. Gece gündüz bütün günlerinin Bayram olmasını Allah Teâlâ’dan dilerler.

İnsanlar çocukluk hatıralarına kuvvetle bağlıdırlar. Bayram ve dolayısıyla İslâm bu çocukların hatıralarına karışarak, daha doğrusu onların çocukluk hatıralarının en tatlılarını, en parlaklarını teşkil ederek, onların hayatlarından, çocukluklarından bir parça halini alır. Ve bu şekilde, daima akıl ve mantığa hitap eden İslâm, bu sefer de âdeti hilafına onların temiz, saf ruhlarına ve küçücük gönüllerine böylesine tatlı hatıralarla sokulur girer. Sevindirerek, okşayarak, iltifat ederek onların küçük gönüllerini yapar.

Dolayısıyla bu gerekçelerle bizler, hem çocuklardan bir şey istemeden önce onlara bir şeyler vermeye ve hem de ister kendi çocuklarımız, ister akraba, eş, dost çocukları, isterse de fakir çocukları olsun, elbirliğiyle mümkün mertebe Bayramı en tatlı, en iyi şekilde geçirmelerine çalışmalıyız.

Bizi bayrama ulaştıran Allah’ımıza sonsuz hamdı senalar olsun bu duygu ve düşüncelerle İslam alimi olmak üzere ramazan bayramını tebrik ediyor Ramazan ayımızın milletimize ve Cumhuriyetimize hayırlı olmasını dua ve niyaz ediyorum.

Share
1369 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...