logo

RAMAZAN BAYRAMI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Mübarek ramazan ayımız bitti bir bayram mevsimine daha kavuştuk. 3 Haziran pazartesi günü biz mümin ve Müslümanların bayramı ramazan bayramıdır. Cenabı hak cümlemizi böyle sağlıkla mutlulukla yüce bayramlara kavuşmayı nasip etsin.
Cenabı hak bizi ve mükevvenatı yoktan var eden sayısız nimetler bahşeden yüce rabbimize sonsuz hamdu senalar olsun ki ramazanımızı iman kuran rıza gölgeleri altında yaşamış yanık gönüllerimize cennet serinliği getiren ve bir ilahi ziyafet teşkil eden bayramımıza tekrar kavuşmuş bulunuyoruz. Bayram Allahın kullarının takva imtihanından başarı ile açık alınla yine onun huzuruna çıktıkları mübarek ve müşerref bir gündür.

İşte bu yüceliği içinde bugün büyük bir iş başarmanın nefis ve şeytanla yapılan mücadele de muzaffer olmanın sevincini huzur ve mutluluğunu beraberce paylaşmaktayız. Öle ise bu bayram Müslümanların hakka inananların ve kulluğu şeref sayanların yani sizlerin ve bizlerin bayramıdır.
Bugün bayram sevincimizi paylaşmak yüce Allaha bu nimetinden dolayı şükretmek kulluk görevimizi ifa emek üzere camilere gidip bayram namazımızı kılıp Allahlımıza dua edip ve şükredeceğiz. İslamın 5 esasından biri olan orucumuzu tuttuk oruç ayı olan ramazanı uğurlamaya geldik bir bakıma sevinçli ve sevilirken diğer yandan mahzunuz üzgünüz çünkü son derece değerli feyizli bereketli olan bir misafirimizi kaybetmekteyiz.
O yüzden de üzgünüz mahzunuz. Ramazan sayesinde bir ay boyunca evlerimiz bereketle doğdu umduğumuz her şeyi bulduk aradığımıza nail olduk nefislerimizi oruçla dizginledik terbiye ettik her türlü kötü hareketlerimizi bu sayede frenledik.
Allah adına onun rızasını kazandıracak rahmet ve mağfiretine mazhar kılacak ne varsa hepsini yapmaya çalıştık. Çirkin olan mümin ve Müslüman Hz. Muhammed (sav) ümmetine yakışmayan her şeyden de kaçındık. Gerçek manada insan olmanın Müslüman olmanın şuuruna erdik. Midemiz dinlendi. Ruhumuz yaratılışının gayesine uygun hareket edebilmenin huzuru ile doldu. Düşüncelerimiz duygularımız başkalaştı. Görmemizin ve işitmemizin şekli bile değişti. Gözümüz eşyaya ve bütün varlıklara ibret nazarı ile bakmaya başladı. Kulaklarımız kuran sesini vaaz ve nasihat sesini hak sesini duymaya başladı. Kısaca ramazan ve oruç sayesinde hem kendimizi hem de nice mahrumiyet içinde kıvrılan insanların dertlerini kederlerini ızdıraplarını aralamaya başladık.
Bu imkânı da buldu. Size ne mutlu ki iman hayatını fazilet ölüm ötesine hazırlanmayı saadet bildiniz. Ebedi lezzetleri fani nimetlerden üztün tuttunuz. Ahiret neşelerini kazanmak için dünya zevkül sefalarını hiçe saydınız. Sapıklık girdaplarına düşmediniz. Ahlaksızlık uçurumların yuvarlanmadınız. Azgınlık akışlarına uymadınız. Allahsızlık münkir ve müşriklik acılarını duymadınız. Fanilik yangınlarından uzak kaldınız. İlahi rahmet deryalarına daldınız. Minarelerde parlayan kandillerin tevhis ışıklarını temaşa ettiniz. Şeytani seslere itimat göstermeyip ezanları ve hayat musikisini seçtiniz. Ayaklarınız cami yollarında ebediyet izleri bıraktı. Gönülleriniz sadece fazilet kurana imana aktı. Artık bayramların nuru ilahi ziyafetlerin süruru hakkınızdır.
Sevinin Müslüman kardeşlerim Müslüman olduğunuz için oruç tutuğunuz için namaz kıldığınız için hayır ve hasenat işlediğiniz için nefis şeytanın esaretine düşmediğiniz için sevinin. Bayram edin ramazan bir takva mektebi bayram onun nurani şahadetnamesidir. Mezuniyet belgesidir. Diplomasıdır. Dünya hayatının kısa bir ramazan mevsimi bulunduğunu ve hakiki bayramın rıza ve saadet tecellileri ile açılacak ahiret günü olduğunu unutmayınız. Bayramınızı tekbirlerle tahlillerle zikrullah ile süsleyiniz.
Bayramımız hayırlara vesile olsun. Cenabı hak bizleri huzur içinde ailelerimizle çoluk çocuğumuzla huzur ve mutluluk içinde nice bayramlara kavuştursun. Geçen sene aramızda olup da bu sene ebedi ahrete intikal eden Müslüman kardeşlerimize de cenabı hak rahmeti ile muamele etsin.

Share
141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...