logo

RAMAZAN BAYRAMI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Mübarek ramazan ayımız bitti bir bayram mevsimine daha kavuştuk. 3 Haziran pazartesi günü biz mümin ve Müslümanların bayramı ramazan bayramıdır. Cenabı hak cümlemizi böyle sağlıkla mutlulukla yüce bayramlara kavuşmayı nasip etsin.
Cenabı hak bizi ve mükevvenatı yoktan var eden sayısız nimetler bahşeden yüce rabbimize sonsuz hamdu senalar olsun ki ramazanımızı iman kuran rıza gölgeleri altında yaşamış yanık gönüllerimize cennet serinliği getiren ve bir ilahi ziyafet teşkil eden bayramımıza tekrar kavuşmuş bulunuyoruz. Bayram Allahın kullarının takva imtihanından başarı ile açık alınla yine onun huzuruna çıktıkları mübarek ve müşerref bir gündür.

İşte bu yüceliği içinde bugün büyük bir iş başarmanın nefis ve şeytanla yapılan mücadele de muzaffer olmanın sevincini huzur ve mutluluğunu beraberce paylaşmaktayız. Öle ise bu bayram Müslümanların hakka inananların ve kulluğu şeref sayanların yani sizlerin ve bizlerin bayramıdır.
Bugün bayram sevincimizi paylaşmak yüce Allaha bu nimetinden dolayı şükretmek kulluk görevimizi ifa emek üzere camilere gidip bayram namazımızı kılıp Allahlımıza dua edip ve şükredeceğiz. İslamın 5 esasından biri olan orucumuzu tuttuk oruç ayı olan ramazanı uğurlamaya geldik bir bakıma sevinçli ve sevilirken diğer yandan mahzunuz üzgünüz çünkü son derece değerli feyizli bereketli olan bir misafirimizi kaybetmekteyiz.
O yüzden de üzgünüz mahzunuz. Ramazan sayesinde bir ay boyunca evlerimiz bereketle doğdu umduğumuz her şeyi bulduk aradığımıza nail olduk nefislerimizi oruçla dizginledik terbiye ettik her türlü kötü hareketlerimizi bu sayede frenledik.
Allah adına onun rızasını kazandıracak rahmet ve mağfiretine mazhar kılacak ne varsa hepsini yapmaya çalıştık. Çirkin olan mümin ve Müslüman Hz. Muhammed (sav) ümmetine yakışmayan her şeyden de kaçındık. Gerçek manada insan olmanın Müslüman olmanın şuuruna erdik. Midemiz dinlendi. Ruhumuz yaratılışının gayesine uygun hareket edebilmenin huzuru ile doldu. Düşüncelerimiz duygularımız başkalaştı. Görmemizin ve işitmemizin şekli bile değişti. Gözümüz eşyaya ve bütün varlıklara ibret nazarı ile bakmaya başladı. Kulaklarımız kuran sesini vaaz ve nasihat sesini hak sesini duymaya başladı. Kısaca ramazan ve oruç sayesinde hem kendimizi hem de nice mahrumiyet içinde kıvrılan insanların dertlerini kederlerini ızdıraplarını aralamaya başladık.
Bu imkânı da buldu. Size ne mutlu ki iman hayatını fazilet ölüm ötesine hazırlanmayı saadet bildiniz. Ebedi lezzetleri fani nimetlerden üztün tuttunuz. Ahiret neşelerini kazanmak için dünya zevkül sefalarını hiçe saydınız. Sapıklık girdaplarına düşmediniz. Ahlaksızlık uçurumların yuvarlanmadınız. Azgınlık akışlarına uymadınız. Allahsızlık münkir ve müşriklik acılarını duymadınız. Fanilik yangınlarından uzak kaldınız. İlahi rahmet deryalarına daldınız. Minarelerde parlayan kandillerin tevhis ışıklarını temaşa ettiniz. Şeytani seslere itimat göstermeyip ezanları ve hayat musikisini seçtiniz. Ayaklarınız cami yollarında ebediyet izleri bıraktı. Gönülleriniz sadece fazilet kurana imana aktı. Artık bayramların nuru ilahi ziyafetlerin süruru hakkınızdır.
Sevinin Müslüman kardeşlerim Müslüman olduğunuz için oruç tutuğunuz için namaz kıldığınız için hayır ve hasenat işlediğiniz için nefis şeytanın esaretine düşmediğiniz için sevinin. Bayram edin ramazan bir takva mektebi bayram onun nurani şahadetnamesidir. Mezuniyet belgesidir. Diplomasıdır. Dünya hayatının kısa bir ramazan mevsimi bulunduğunu ve hakiki bayramın rıza ve saadet tecellileri ile açılacak ahiret günü olduğunu unutmayınız. Bayramınızı tekbirlerle tahlillerle zikrullah ile süsleyiniz.
Bayramımız hayırlara vesile olsun. Cenabı hak bizleri huzur içinde ailelerimizle çoluk çocuğumuzla huzur ve mutluluk içinde nice bayramlara kavuştursun. Geçen sene aramızda olup da bu sene ebedi ahrete intikal eden Müslüman kardeşlerimize de cenabı hak rahmeti ile muamele etsin.

Share
190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...
 • KURTULUŞ HEP BİRLİKTE

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Sulama Barajı bundan 20 yıl önce Ak Parti iktidarının ilk yılında, zamanın Devlet Bakanı Abdüllatif ŞENER tarafından hizmete açılmıştı. 20 yıldır sulama kanalları yapılıp bu güne kadar halkın hizmetine sunulamayan barajdan, geçen yıllarda kısmen bazı köylere hizmet vermeye başlanmıştı. 20 yıl sonra 13 köye daha su verilerek nihayet barajdan yararlanılmaya başlanmıştır. Barajın yapımı önceki iktidarlar zamanında planlanıp inşa edilmiş, hizmete hazır hale getirilmiş olduğu halde 20 yıl su kanalları yapılarak halkın hizmetine ...
 • 20 yıl sonra olsa da!..

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Barajı'ndan 13 köy daha sulanmaya başlandı. Yaklaşık 20 yıl önce (2003'te) baraj açılışını zamanın Başbakan Yardımcısı olan Abdüllatif Şener'in yaptığı Duruçay Barajı'nın epey gecikmeden sonra da olsa sulamaya başlaması mutlu etti. Aradan geçen bunca zamanda 13 köyün binlerce dönümlük arazisinin neden sulanmadığını, bunu ilçeye ekonomik olarak ne kadar kayıp yaşattığını soracak kimse olacağını sanmıyorum. Öyle ya, bu kadar zamanda zaten olmayan bir ekim türüydü bu köyler için. Sulama sezonu başlangıcında, barajın sulamaya kavuşturulan ...
 • BİR DE ERKEK FİL GEREKLİ

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Nasrettin Hoca ile Timur (Nam-ı diğer Aksak Timur) aynı dönemde yaşamışlar. Aksak Timur, Nasrettin Hoca'nın bölgesine bir dişi fil saldırır. “Fil o bölgede serbestçe dolaşsın, özgürce yaşamını sürdürsün” emri verilir. Aradan zaman geçer fil, çevre köylerden bahçeleri, bağları, ormanları tarumar eder. Durumdan zarar gördükleri için rahatsız olan köylüler, toplanarak Nasrettin Hoca'ya giderler.” Önümüze düş, Timur'a gidelim, bu fili bölgemizden alsın” derler. Hoca, köylüleri peşine takar, birlikte Timur'un sarayına doğru yola çıkarlar. Sarayı...