logo

Ramazan’a Veda


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan, Ramazan-ı şerifi bir defa daha yaşamanın şükrünü eda ediyoruz.
Bu mübarek ayın nihayete ermesi ile hüzünleniyor, ama aynı zamanda vefa ve kardeşlik duygularının da dalga dalga yayıldığı bayrama kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.
Bizi bayrama ulaştıran Allah’ımıza sonsuz hamdü senalar olsun. Bayramları neşe, sevinç ve Allah’ı zikretme günleri olarak niteleyen sevgili Peygamber’imize salât ve selam olsun. Fitre Bayramımız mübarek olsun.
Ramazan ayının gündüzünde gecesinde orucunda teravihinde rabbimizin rızasını aramaya gayret ettik. İbadetlerimizin iyiliklerimizi çoğaltmaya sabrımızı ve tövbemizi artırmaya Kur’an’la beslenip takva elbisesi kuşanmaya çalıştık.
Mukabelelerle Peygamber’imizin sünnetini ihya ederken iftar sofralarında lokmamızı sevdiklerimizle yetim ve ihtiyaç sahipleri ile paylaştık. Zekât ve sadakalarımızın bizi mal tutkusundan dünya hırsından arındırmasını niyaz ettik.
Tekbir ve salâvatların yükseldiği camilerimizde ümmet olmanın coşkusunu yürekten hissederken irtikâpla kulluk bilincimizi tazeledik. Geçen yıllarımızın muhasebesini yaptık. Hata ve günahlarımızdan tövbe ettik. Yüce rabbimizin affına sığındık.
İşte böylesine feyizli rahmetli bereketli bir ayın sonunda bayrama ulaştık, Elhamdülillah. Bayram günleri Ramazan’ı eda eden kullarına rabbimizin bir ikramıdır. Bugün birbirimize yaklaşma gönlümüzün ve hanemizin kapısını açma mutluluğumuzu paylaşma günüdür.
Bugün bayrama kavuşan bir mümin olmanın umudunu şükrünü ve sevincini gittiğimiz her yere taşıma günüdür. Öyleyse hürmete ikrama en çok layık olan anne babamızla acı tatlı günlerimizin ortağı can yoldaşımız hanımımızla evlerimizin tazecik neşesi ve ümit olan çocuklarımız ile birlikte bu sevinci yaşayalım.
Aile büyüklerimizi, akrabalarımızı, komşularımızı, arkadaş ve dostlarımızı ziyaret edelim. Hatırı sorulmamış, eli öpülmemiş, hiçbir hasta gönlü alınmamış hiçbir yaşlı bırakmayalım. Yetimlerin gariplerin ve kimsesizlerin tebessümü ile bayramımıza bir kat daha anlam katalım.
Ahirete göç eden geçmişlerimizi ve mübarek vatanımız için canlarımızı seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd edelim. İslam beldelerinden darda ve sıkıntıda olan kardeşlerimiz için el açıp rabbimize yalvaralım. Onların da barış, huzur ve güven içinde ulaşacağı nice bayramlar için Cenabı haktan lütuf ve inayet dileyelim.
Bir Ramazan-ı şerifi daha uğurluyoruz. Biliyoruz ki Allah’a kulluk görevimiz. Ramazan ayında sınırlı değildir. Teravihlerden sonra da camilerimiz beş vakit dolmalı Kur’an-ı Kerim’de sana ölüm gelinceye kadar rabbine kulluk et buyurarak ömrümüzün her anını kulluk şuuruyla geçirmeye çalışalım.
Rabbimizin bu emrine uyarak bu ilahi davete icabet ederek Ramazan’da kazandığımız güzel hasretleri hayatımız boyunca devam ettirelim. Ramazan günleri bitmiş olsa da Ramazan bereketi ve Ramazan samimiyeti ömrümüzden eksik olmasın.
Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz olmak üzere bütün İslam âleminin Ramazan bayramının insanlığa hayırlar getirmesinin Yüce rabbimizden niyaz ediyorum.
Cenabı Hak sağlıkla ve mutlulukla cümlemizi böyle hayırlı bayramlara tekrar kavuşturmayı nasibi müesser buyursun. Cenabı Hak bayramda anne babasının memnun edip onların hayır duasını alan kullardan eylesin.

Share
839 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...