logo

20 Haziran 2017

RAMAZANA VEDA

RAMAZANA  VEDA

Mübarek ramazan ayında Allahü Tealaya ibadet eden kulların günahlarını bağışlanıp yüzleri ak oldu. Günahlara devam eden bahtsızlar da günahlarını bir kat daha arttırıp yüzlerini maalesef kara ettiler. Yüce Mevla kendisi için günahlardan el ayak çekip oruç tutup namaz kılan kullarına şimdi de bol bol ikramlar vermektedir ahirette de daha fazlasını verecektir.
Kuranı kerim de şöyle buyrulmaktadır (mealen): melekler tertemiz kimseler iyi insanlar olarak canlarını aldığı kimselere selam size yaptıklarınıza karşılık cennete girin derler. İbni Abbas (ra) Rasulullah (sav) den şöyle buyurdu: cennet her sene başından sene sonuna kadar Ramazanın girişine kadar güzel kokularla koklanır ve süslenir. Ramazanın ilk gecesi olunca arşın altından mesire adlı bir rüzgar esmeye başlar cennette ki ağaçların yaprakları ve kapıların hakları öyle çınlar ki ondan gönülleri bağlayan güzel nağmeler çıkmaya başlar. Dinleyenler ondan daha güzelini asla dinlememişlerdir. Sonra güzel gözlü huriler ortaya çıkarlar. Cennetin yüksek yerlerine çıkıp kendilerine zevce yapması için Allah’tan bizi isteyen yok mu derler. Sonra o güzel gözlü huriler cennetin bekçisi olan rıdvana şöyle sorarlar: Ey Rıdvan bu gece hangi gecedir. Rıdvan Lebbeyk diyerek şöyle cevap verir. Bu gece ramazanın ilk gecesidir. Bugün Muhammed (sav) in ümmetinden oruç tutanlar için cennet kapıları açılmıştır. İşte bu mükafatı alanlar oruç tutan müminlerdir. Bayram sabahında ikinci mükafata mazhar olacaklar da camilere akın edeceklerdir. Böylece Cenabı hakkın mağfiretini ve kendilerine vereceği ihsanı beklemektedirler.
Bayram sabahı olunca Allah (cc) melekleri bütün beldelere gönderir melekler yeryüzüne inip sokak ve yolların başlarında durarak insan ve cinlerden başka Allah ın yarattığı her canlının duyabileceği bir sesle şöyle nida ederler. Ey Muhammed ümmeti bol bol ihsan eden en büyük hatayı bile affeden keremi çok olan Rabbınızın huzuruna çıkınız. Bayram namazı kılacakları yere çıkacakları zaman Allahü Teala meleklerine bir işçi işini bitirdiği zaman onun mükafatı nedir diye sorar. Onlarda ey mabudumuz ve sahibimiz onun mükafatı ücretinin tam olarak verilmesidir derler.
Allahü Teala Ey meleklerim sizi şahit tutuyorum onlara Ramazan ayında ki oruçları ve ibadetlerinin karşılığı olarak rızamı ve mağfiretimi verdim buyurur ve onları affettim der. Cenabı hak hakkı ile oruç tutan ve hakkı ile ramazanı ihya eden ve bayram günü Allahın rahmetine mağfiretine nail olan kullarından eylesin.. Cenabı hak cümlemizi böyle çook bayramlara kavuştursun..

Share
579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?