logo

Randevusuz aşılamayla Vezirköprü bir ilk.. 65 yaş üzerine aşılama başladı

Randevusuz aşılamayla Vezirköprü bir ilk.. 65 yaş üzerine aşılama başladı

Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı uygulama ile randevu almakta zorluk çeken vatandaşlar eski Atatürk Okulunda sıra beklemeden aşı olabilecekler.

Tüm dünyayla birlikte Türkiye’yi ve ilçemizi de etki altına alan COVİD-19 pandemisi için Çin’den getirilen aşıların aşılama çalışmaları 65 yaş üzeri vatandaşlar için de başladı.
Geçtiğimiz hafta 85 yaş ve üzeri vatandaşlarla başlatılan aşılama çalışması 75 yaşa kadar indirilmişti. Son 6 ay içerisinde Koronavirüse yakalanan vatandaşlarla aşıyı yaptırmak istemeyen vatandaşlar için zorunlu tutulmayan kişilere aşılama yapılmayacağı öğrenildi.

Cuma günü ilçemizde 65 yaş ve üzeri için başlatılan aşılama çalışması kapsamında görevliler tarafından “Son 6 ay içerisinde Koronavirüse yakalananlar aşı olamayacaktır. Bu kişiler 6 ay sonra aşı olabilir.” şeklinde uyarılar yapıldı.
Sıra ve sosyal mesafe
Vezirköprü’de İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı uygulama ile vatandaşlar randevu ve sıra almadan da aşı olabiliyorlar.
İlçemizin coğrafi koşulları göz önüne alınarak başlatılan uygulamayla, 65 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızın bir an önce aşılanabilmesi için bu uygulamanın başlatıldığı öğrenildi.
Telefonla ya da internet üzerinden randevu alamayan vatandaşlarımızın yaşadıkları zorlukların kaldırılması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında eski Atatürk (Mehmet Paşa) okulunda isteyen vatandaşlarımızın aşı olabileceği belirtildi. Eski Atatürk okulunda başlatılan aşılama çalışmalarıyla günde bin kişiye aşı yapılabilecek şekilde bir sistem oluşturulduğu öğrenildi.
Aşı zamanı gelen vatandaşların 182 nolu telefondan, aile hekimlerinden ya da hastaneden randevu alabilecekleri kaydedildi.

İkinci aşılar..
Aşılamanın etkili olması için ikinci doz aşının mutlaka yapılması gerektiğini belirten yetkililer, ilk aşıyı yaptıran vatandaşların ikinci aşılama için e-nabız ya da HES uygulamasından aşı günlerini takip etmeleri gerektiği yönünde uyarı yapılıyor.
Köylerde taramalar sürüyor.
Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekiplerinin covid taraması için çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre; 3 ve daha fazla hanede covid tespit edilen köylerde tüm köyün taramadan geçirildiği, bu sayede salgının bulaş riskinin de en aza indirilmeye çalışıldığı kaydediliyor.
Yeniden soğuyan havaların salgın için riski artırdığını kaydeden yetkililer, vatandaşlardan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalarının da önemini artırdığını belirten yetkililer, hep birlikte salgının önüne geçilebilmesi için mücadele edilmesi gerektiğini, bu çalışmalarda vatandaşların da üzerlerine düşen görevleri yerine getirmelerinin büyük önem taşıdığının altını çiziyorlar.
İl genelinde hastalığın belirli seviyeye düşürülmesinin ekonomik olarak etkilenen işyerlerinde de rahatlama sağlayacağı kaydediliyor.

Share
48 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?