logo

Restorasyonuna 7 milyon harcanan Taşhan için Vezirköprü Belediyesi 3 milyon lira ödeyecek. TAŞHAN Yangın davası bitti!

Restorasyonuna 7 milyon harcanan Taşhan için Vezirköprü Belediyesi 3 milyon lira ödeyecek. TAŞHAN Yangın davası bitti!

İlk restorasyonundan sonra 2014 yılında elektrik kontağından çıkan yangınla büyük zarar gören ve yeniden restore edilerek açılan TAŞHAN’ın davası tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kiracısı olarak Vezirköprü Belediyesi’nin yangın nedeniyle 3 milyon lira civarında tazminat ödemesine karar verildiği öğrenildi.

İlçemizin önemli tarihi eserlerinden biri olan yaklaşık 200 yıllık TAŞHAN’ın yangından sonra açılan davası bitti.
2014 yılında çıkan yangında zarar gören Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bu tarihi eser, o zaman Vezirköprü Belediyesi tarafından kiralanmış ve Vezirköprü Belediyesi de yangının çıkış yeri olarak tespit edilen lokantasını bir başka kiracıya icara vermişti.
2014 yılında çıkan yangından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü yangın sebebiyle zararlarının karşılanması için dava açmıştı. Mahkemelerin tamamlanmasından sonra kesinleşen hükme göre Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kiracısı durumunda olan Vezirköprü Belediyesi masraflarla birlikte 3 milyon lira civarında tazminat ödeyecek.
Vezirköprü Belediyesi’nin sigorta yaptırmaması dikkate alınarak çıkan karar sonrasında 2014 yılında başlatılan restorasyonunda 7 milyon lira harcandığı belirtilen Taşhan için Vezirköprü Belediyesi’nin 3 milyon lira ödemesine karar verildi.
Edinilen bilgiye göre Vezirköprü Belediyesi sözleşmesinde de yazan hakkına dayanarak alt kiracılara kiraya verdiği alanlardan biri olan lokantasında çıkan yangın sebebiyle zararı alt kiracıya rücu etmek için dava açacak. Ancak edinilen bilgiye göre, Vezirköprü Belediyesi bu parayı ödedikten sonra dava açabiliyor.
2006 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Taşhan, 2010 yılından sonra Vezirköprü Belediyesi tarafından işletilmeye başlanmıştı. 2014 yılında gerçekleşen yangından sonra yeniden restore edilen Taşhan uzun süre Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanmasına rağmen açılmamıştı. Taşhan halen Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor.

Share
38 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?