logo

Restore edildi.. YANDI.. Restore edildi… TAŞHAN hizmete girdi..

Restore edildi.. YANDI.. Restore edildi… TAŞHAN hizmete girdi..

Vezirköprü’nün önemli tarihi değerlerinden TAŞHAN yeniden açıldı. Geçtiğimiz cumartesi günü açılışı yapılan Taşhan’ı, kiracısı Samsun Büyükşehir Belediyesi hizmete soktu. Açılışa Mustafa Demir’in sözleri damga vurdu.

Daha önce restorasyonu yapılarak açılan ve 2014 yılında çıkan yangında hasar gören Taşhan, ikinci kez Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Yaklaşık 3 yıl önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan Taşhan’ın hizmete girmesi için yapılan açılış cumartesi günü Vezirköprü’de yapıldı.
Taşhan’ı kiralayan Büyükşehir Belediyesi, butik olarak 25 odası bulunan Taşhan’da 1 süit oda, 9 çift kişilik oda ve 15 tek kişilik oda şeklinde toplam 35 kişilik konaklama hizmeti verebilecek. Halka açık olacak restorantı da yine Büyükşehir tarafından işletilecek. Mevsimine göre de yöresel yemekler bulunacak. Yemek salonu kapalı alanda 60 kişiye hizmet verebilecek.

Taşhan’ın hizmete girmesiyle ilgili düzenlenen törende ilk konuşmayı yapan Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

Tarihi Taşhan 300 yıllık bir geçmişe sahip. Maalesef 2014 yılında talihsiz bir kaza sonucu yangına sebep oldu. O gün bu tarafa restorasyonu tamamlandı. Güzel bir eser kazandırdık. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz restorasyonunu yaptı, emekleri geçti. Kimse istemezdi böyle olmasını. Ama tarihi Vezirköprü’müze yakışır yine böyle bir tesisi kazandık ve kazandırdık. İnşallah bundan sonra hem turizme, hem ülkemize hem de memleketimize büyük ölçüde faydası olacağını düşünüyoruz ve de öyle olacak.
İlçemiz her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Tabi ilimize uzak olması bazı dezavantajlara rağmen makus tarihini yenmek üzere. Hastanemiz dokuzuncu aya kadar sarktı. Biz beşinci ay itibariyle açılışını bekliyorduk. Ama Covid-19 hastalığından dolayı çevre düzenlemesi ertelendi. Şu anda çalışması sürüyor. Havza – Vezirköprü yolumuzun ihalesi bitti. Kısa bir süre içerisinde de inşaatı başlayacak. Bu arada büyükşehir belediyemizin çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. İlçe belediyesi olarak biz de koordineli bir şekilde destek veriyoruz. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Dedi.

Daha sonra konuşan Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz:

Ecdadın ilçemize bıraktığı birçok eserden bir tanesi. Fakat maalesef birkaç sene önce bir yangın olayında büyük ve ciddi zarar görmüş. Fakat Vakıflar Genel Müdürlüğümüz durmamış ve tekrar restore etmiş ve eseri bizlere tekrar kazandırmış. İlçemize bu eseri kazandıran herkese teşekkür ediyorum. “ dedi.
Son olarak konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir:

300 yıllık bir geçmişi olan bir handa hem beslenme tesisi hem de konaklama yeri konseptiyle yerini açmak için beraberiz. Tabi bir yangın geçirdi ama ilginç bir şey var. Derler ya onu sarmayı da iyi biliyoruz. Biz yaşadığımız sıkıntıları da artıya çevirmeyi çok iyi biliyoruz. Bugün geçmişten daha güzel bir şekilde yeniden restore edildi. Büyükşehir Belediyemiz olarak da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden burayı biz kiraladık ve şu anda hizmete açtık.
Söylenecek şey çok. Ama özellikle belediye başkanımın ifadelerinden de hep şu duyguya kapılırız. Acaba birçok konuda biz dezavantajlı mıyız? Bu tür negatif şeyleri gündemde tutmasak çok daha iyi olur. Sebebi şu: Olabilir, Vezirköprü Samsun’a en uzak ilçemiz. Coğrafya olarak da en büyük geniş topraklara sahip olan bir ilçemiz.

GÖÇ Kötü bir şey değil!
Yol ağı olarak da 3000 kilometreye yakın olan bir ilçemiz. Nüfusu göç veren bir ilçemiz. Ama bunlar doğal sonuçlar. Yani bunlar olmadan olmaz. Arazimiz büyükse yol ağımız da fazla olacak. Nüfusumuz fazla ise çağın geldiği yerde hemen hemen her şehirde üniversiteyi kurmuş üniversitesi olan bir ülkeyiz. İnsanlar eğitilecek tahsil çağını yaşayacak. Nüfus büyük olduğunda, burada geçinemediğinde tarıma dayalı bir altyapı olmadığında veya tam tekamül etmediğinde göç vermek kötü bir şey değil ki.
Bugün Vezirköprü’nün tüm Türkiye’ye dağılmış insanları var. Gittikleri yerde daha büyük başarılara imza atıyorlar. Tekrar Vezirköprü’ye dönüyorlar. Burhan Ersoy Vakıflar Genel Müdürümüz, Vezirköprü çocuğu. Burada kalsaydı Vakıflar Genel Müdürü olabilir miydi? Olamazdı. Bu durumları negatifmiş gibi algılamayalım. Çalışmayı da beraberinde getirecek olan sebepler bunlar.
2003 yılındaki seçim kampanyasında Vezirköprü’nün durumunu en iyi bilenlerden birisiyim. O günkü Vezirköprü hakikaten Türkiye’de en mağdur olan, en çok problemleri olan ilçe idi neredeyse Vezirköprü. Ama o günden bugüne geldiğimizde ben ta işin başından beri süreci takip eden, hizmet

noktasında gayret eden bir kardeşiniz olarak şu anda istikbale en emin adımlarla yürüyen ilçe Vezirköprü. Bu büyüklükteki ilçeler arasında. Bunu da görmek lazım.
Şimdi şu an şu konseptiyle beraber ecdadın bize bıraktığı bir miras. Yangında geçirdi. Nice programlar yaptık biz burada. Ama bugünkü konseptiyle bu ölçekte bir hanın Türkiye’de en iyi değerlendirilen hanlardan birisi oldu. Biz de büyükşehir olarak konsepti hizmete açtık, dışarıdan gelen insanın ne güzel olmuş duygusuna halel getirmeden en iyi şekilde işleteceğiz. Gelene Vezirköprü’nün misafirperverliğini o asaletini o güzelliğini her zaman yansıtacaksınız değerli çalışan arkadaşlar. Burası sıradan bir yer değil.
Buraya gelen her insanımız buradan gittiğinde burada konakladığı o temizliği, yemeklerdeki damak zevkini, burada konaklarken Vezirköprü’deki tarihi ve doğal güzelliklerimizi dolaşırken akşam geldiğinde güzel bir uyku, sabah erken dinlenmiş vaziyette kalkıp kahvaltısını güzel ve nezih bir şekilde yapıp buradan öyle gider. Burası bir merkez şehir.
Hemen hemen tarihi ve turistik seyahat edenleri burada konaklatacağız. Ama ayrıca hem Samsun merkez hem de birçok programa burası ev sahipliği yapacak. Büyükşehir olarak Vezirköprü’de düzenlenecek programımızın birçoğunu biz buraya alacağız. Şunu da ifade edeyim, Bedesten’in kuruluş ve yapılış amacına Türkiye’de en uygun kullanan, hala çalıştıran ender ilçelerden bir tanesiyiz.
Tarihi mirasına en iyi sahip çıkan ilçelerden birisi Vezirköprü. Diğer kalan kısımlar için de bakanım geri plan çalışmaları yaptı. Vezirköprü’deki tarihi dokumuza, soksak sağlıklaştırma projesi devam ediyor. Biz bu ilçeyi geliştirmeye devam edeceğiz. 20 yıl önceki Vezirköprü’ye bakarak bugünkü Vezirköprü’yü hayal edemezdik. Bunu da görelim. Çıkalım Vezirköprü’ye, tarım topraklarının kalitesi dünyada en kaliteli toprağa sahip ilçemiz. Az önce başkanımızın serasına gittik. Soğuk hava deposunu gördük orada, şimdi halle ilgili bir hazırlığı var orada. Bizim önümüzdeki 4 yılda, bu sene 200 kilometre ve o programı tamamlayacağız. 4 yıl içinde Vezirköprü’deki bütün kırsal alanlardaki altyapıyı tamamlıyoruz.
Dışarıdan gelenler arabası, çamura kasise değmeden bütün mahalelere ulaşır hale geleceğiz. Biz ilk göreve geldiğimizde oradaki ilk hastaneyi restore ettik. Tam Vezirköprü’ye hizmet eder hale getirdik. Ama arkasından yetmedi. Dedik ki Vezirköprü’ye modern bir hastane yakışır. Yerle ilgili bir çalışma yaptık. Şu anda bitme aşamasına geldi. Müteahhitle ilgili bir problem yaşandı. Asıl geciktiren şey oydu. Modern ve 5 yıldızlı otel ayarında, sağlık hizmetleri noktasında en iyi hizmeti verecek.
Hastane köprüsünü ihale ettik,Büyükşehir olarak yapıyoruz, İlçemize kazandıracağız.
Vezirsuyu şuanda tam bir cazibe noktası haline geldi. 3 bin dönüme çıkartıyoruz. Kanyonla ilgi, Vezirsuyumuz çok iyi bir yere geldi. Kaymakamlığımız vasıtasıyla başlanılmış bir proje. Şu anda belediyemiz onu çok iyi bir yere getirdi. Vezirsuyu bu bölgede tam bir cazibe noktası haline geldi. Kanyondaki feribotumuzu Ulaştırma Bakanlığımız hibe olarak yaptırdı ve buraya gönderdi. Bu feribotla araçlar ve ambulansımız rahatlıkla o bölgeye geliş gidiş yapabilecek.

Kanyona giriş ücretli olacak!
Bu bölgede Yusuf Ziya Yılmaz döneminde ihalesi yapılan restoranımızı da hizmete açıyoruz. Mescidi, lavabosu, otoparkıyla beraber hizmet etmeye devam edecek. Oraya girerken de bir bariyer koyacağız. Para ödenmeden hiçbir şeyin kıymeti bilinmiyor. Onun için herkes bir ücret ödeyecek orada. Orayı işletmek ayakta tutmak kolay bir şey değil. Burada birinci sınıf kaliteli hizmet üreteceğiz. Vezirköprü baktığımızda tam bir tarihi ve turistik ilçe haline geliyor.
Kültür ve Turizm Bakanımızı da Samsun’a davet ettik. Samsun’a gelecek Ağustos ayında. Bakanlıktan da destek alarak dünya çapındaki Kanyonu dünyaya şaheser kazandıracağız. Nerik’te kazılar devam ediyor. Çoğu bilmiyor. Burayı tanıtacağız. Adatepe Çamaşırlığı güzel olmuş.
Ama arkadaşlar Vezirköprü’yü kalkıp da Samsun’un merkezindeki mesela Tekkeköy ile öyle değil. Akıl ve bilinçli şekilde geliştireceğiz.
Yatırımlar konusunda Vezirköprü’yle ilgili olarak altyapıyı tamamlayacağız. İçme suyu noktasında da arıtma bu yıl devreye giriyor. Vezirköprü’de bir buçuk ay içerisinde su sıkıntısını tamamen tarihe gömüyoruz. İçme suyu şebekelerindeki kaçakları da bir iki yıla kadar tamamlayacağız. Vezirköprü’de içme suyu sorununu en ücra köşelerde dahil olmak üzere tarihe gömüyoruz.” Dedi.

Share
76 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?