logo

Rus doğalgazı bölgenin rengini değiştirecek!… Samsun Doğalgaz Santrali İçin Çalışıyor 10 Aralık 2000 Pazar

Rus doğalgazı bölgenin rengini değiştirecek!… Samsun Doğalgaz Santrali İçin Çalışıyor 10 Aralık 2000  Pazar

Mavi akım projesi ile sağlanacak doğalgazın özellikle Samsun sanayisinde kullanılması için çalışmalara başlayan Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), Çevrim santralinin kurulmasına öncülük ediyor.
Gelinen nokta hakkında bilgiler sunan STSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Sakoğlu, Belçikalı Unit firmasının, santralin yapımına talip olduğunu söyledi.

“Tasarruf tedbirleri komik”
Türkiye’de zaman zaman büyük sıkıntılara yol açan enerji meselesinin gündemin 1’inci maddesi olduğunu ifade eden STSO Başkanı Adnan Sakoğlu, “Ülkemiz komik tasarruf tedbirleriyle veya mesai saatlerini değiştirerek enerji sorununu çözemez. Enerji olayı, uygar dünyada kalkınmışlığın bir ölçüsüdür. Çünkü kalkınmışlığın her safhasında enerjinin rolü büyüktür.
Dünya’ya entegre olmaya çalışan büyük Türkiye’nin bırakın enerji kısıtlaması yapmasını, enerji konusunu tartışması bile son derece üzücüdür.
“Sorunu doğalgazla aşacağız”
Enerjide özel sektörün özendirilmesi gerektiğini, böylece özellikle sanayi üretimine yönelik yapılacak enerji yatırımlarında gerekli desteğin sağlanmasını isteyen Sakoğlu, Samsun’un enerji sorununun ise doğalgazla aşılacağını belirtti. Oda olarak bir Çevrim santralinin kurulmasına öncülük ettiklerini hatırlatan Sakoğlu, konuyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi:
Santrali Belçika’lılar yapacak
“Bu amaçla Belçika merkezli Unit firması ile Samsun sanayisinin ucuz ve kesintisiz enerji ihtiyacını karşılamak için Doğalgaz Çevrim Santrali yapılması konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.
Bunun yanında 2000’li yıllarda sanayi için önem arz eden enerji sorunu kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’nde projelendirdiğimiz, Otoprodüktör Santrali çalışmaları ile ilgili 18 Ekim’de odamızı ziyaret eden ABD Büyükelçisi Sayın Pearson’la görüşmeler yapılmış, Amerika’da bu sektörde faaliyet gösteren firmalarla işbirliğine gidilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Ayrıca doğalgazın dağıtımını sağlamak amacıyla kurulacak şirkete, STSO da kurucu ortak olarak katılacaktır.
Kimler Fitre Verir?
Müslümanlar fitre vermekle mükelleftir. Fitrenin dinen vacip olması için “akıl baliğ olması” ve de “nisap miktarı mala malik olması” yetişir.
Nisap, Hadislerde belirlenen yoksulluktan zenginliğe geçme sınırıdır.
Fitre verecek kişinin kendi ihtiyacı dışında, 200 dirhem gümüş ve 20 miskal altın veya bunların değerine eşit varlığa sahip olması gerekir. (İşte bu varlık miktarı, nisap miktarıdır.)
Miskal, aslında bir Bizans altını, dirhem ise bir Arap gümüşüdür. Bir miskalin ağırlığı “örf’i olarak” 4.8 gram “şer’i (dini) olarak” 4.0 gramdır. Bir dirhemin ağırlığı “örf’i olarak” 32 gram, “şer’i (dini) olarak” 2.85 gramdır.
İstanbul Müftülüğü nisap miktarlarını (200 dirhem gümüş veya 20 miskal altın) 80.18 gram altın ya da bu değerde mal olarak belirlenmiştir.
Devlet Memurluk Sınavında Açıkta Kalanlara Bir Fırsat Daha
İlk defa Devlet Kamu Hizmeti ve Görevlerine Devlet Memuru olarak atanacaklar mecburi yeterlilik ve yarışma sınavlarına katılarak başarılı olan ve sınavı kazananlardan Devlet Personel Başkanlığı tarafından Kamu Kurum ve Kuruluşlarına personel alınması amacıyla ilan edilen boş kadro ve pozisyonlara ilimizden başvuracak adaylar ile ilgili başvuru kabul ve danışma işlemlerinin yürütülmesi amacıyla Valiliğimizde “Başvuru Bürosu” oluşturulmuştur.
Başvurular 06 Aralık 2000 tarihinde başlayacak 20 Aralık 2000 tarihinde sona erecektir.
Başvuru bürosu hafta içi 08 – 15.30 saatleri arasında adaylara hizmet verecektir.
Pide 100 Bin Lira
Ünye’de Ramazan pidesi fiyatları da belli oldu. Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Baltacı, oda tarafından alınan kararla, 200 gram yumurtalı pidenin 125 bin lira, sade pidenin ise 100 bin lira olarak belirtildiğini açıkladı.
“Kısmi Af” Olsun
Vatandaşlar, 57’inci Hükümet tarafından Af Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi. Affın çıkmaması gerektiğini belirten vatandaşlar, çıkması durumunda da bunun “kısmi af” şeklinde olmasını istediler.
Yeşile Karşı Oy
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Erozyonla Mücadele Haftası nedeniyle Samsun’da da “Denize, toprağa, doğaya” saygı yürüyüşü yapıldı.

Share
53 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?