logo

02 Mayıs 2017

RÜŞVET

RÜŞVET

Rüşvet yaptırılmak istenen bir işte meşru olmayan bir kolaylık sağlaması için bir yetkiliye mal yada para olarak sağlanan çıkardır. Böylesi bir kazanç başkalarından haksız yere alındığı için kul hakkına girilmektedir.
Rüşvet alan haksız yere para aldığı adamdan dolayı günaha girdiği gibi genelde başkalarının işini de aksatmaktadır. Böylece her iki tarafında haklarını boynuna geçirmiş oluyor. Ahrete kul hakları ile gidenler orada müflis duruma düşeceklerdir. Çünkü yapmış olduğu tüm Salih ameller haklarını yediği kişiye verilecek Salih amelleri kafi gelmediği takdirde de haklarını yediği insanların günahlarını yükleneceklerdir.
Hesaplaşması zor olan kul haklarını boynumuza geçirmeyelim. Allah (cc) affetse de kulların kendi haklarından vazgeçmeleri çok zordur. Çünkü o mahşer günü herkes kendini kurtaracak ameller arayacaktır. Şahitlerden bile her türlü günah düştüğü halde kul hakkı düşmemektedir. İşte rüşvet olayı da kul haklarını içerdiği için böylesi büyük günahlardan uzak duralım. Kimseden rüşvet almayalım. Kimseye de rüşvet vermeyelim. Ve bu kötü işe de aracı olmayalım. Sevban (ra) dan rivayet olunan bir hadisi şerifte Rasulullah Efendimiz rüşvet alana da verene de alanla veren arasında aracı olan kişiye de lanet etti. Böyle yapan kişilerin Peygamber (sav) tarafından lanetlenmesi için önemini belirtmeye yeterlidir.
Peygamber dili ile lanete uğramak istemeyen cehennem ateşinde yanmak istemeyen ahirette kullarla yaka paça olmak istemeyen rüşvet almak vermek ve aracı olmaktan uzak dursun. Çünkü haramlarla beslenen vücudun müstehakkı cehennemde yanmaktır.
Böylesi kötü huylar biz Müslümanlara hiç yakışmayan davranışlardır. Gerçek Müslüman her yaptığı harekette kendisini rabbının görüp gözettiğini unutmayan kimsedir. Hiç kimse görmese de Rabbı kendisini muhakkak görüyor bu inanca sahip kişiler rüşvet alamazlar, rüşvetle elde edilen paralarla çoluk çocuklarına haram lokma yediremezler. Çünkü haramla yetişen çocuklardan haramla beslenen bedenlerden istenilen netice alınamaz. Haramlarla beslenen çocuklar hem ailesi hem de vatan milleti için çoğu zaman baş belası olmuşlardır.
Rüşvet alan kişiler toplumumuzda büyük yaralar açmakta toplumun huzurunu bozmaktadırlar. Onlar milletin çalışmasını gelişmesini engellemektedirler. Bu toplumda rüşvet çoğalırsa işler halledilirse artık o toplumun gelişmesi ve kalkınması bir yana gün be gün yok olmaya mahkum olur. Artık adaletle işler yürümez olur. Hak sahibi de hakkını alamaz. Haksız insanlar haklı gibi gösterilir. Haksızlık revaç bulur. Allah için işler görünmez olur her işte artık şahsi menfaatler ön planda tutulur. Rüşvet olmadığı zaman işler görülmez olur. Parası olanlar işini yaptırır parasızlar perişan bir duruma düşerler yani rüşvet toplumsal bir musibettir.
Dünya malını bu kadar çok istiyoruz ama hiç kimse Yarabbi hakkıma hayırlıysa olsun demiyor. Halbuki çok malın hesabı ahirette çoktur. Bunun yanında dünyada istediğin her şeyin de bir arada olması pek zordur. Malın çok olur sıhatin olmaz, sıhatin olur huzurun olmaz. Sabredmesini bileceksin Allah tan bela geldiği vakit geçmişine göz atıp ben ne günah işledim diye kusur ve kabahati kendinde arayacak ve günahlarına tövbe edeceksin. Cenabı hak tövbe eden kullarından eylesin..

Share
783 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?