logo

Şahinkaya Kanyonu’nun ‘yeni yolu’ ihtiyaca cevap vermiyor mu?

Şahinkaya Kanyonu’nun  ‘yeni yolu’  ihtiyaca  cevap vermiyor mu?

Kurban Bayramı’nda özellikle misafirlerini Kanyon’a götürenler trafik çilesiyle karşılaştılar.

Doğa harikası Şahinkaya Kanyonu’na Bayramda gidenler araçlarıyla yolda kaldılar, aşağıya kadar inebilenler ise geri dönmek için saatlerce beklediler..

Şahinkaya Kanyonu..

Herkesin gelip görmesi gereken, kanyonun içine doğru yapılan tekne gezisine katılması gereken, sayılı güzelliklerden biri..

Ancak, yeni yapılmasına rağmen, özellikle yoğun misafir ağırlamak durumunda kaldığı günlerde ihtiyaca cevap veremeyen yolu yüzünden insanları tekrar gelme noktasında düşündüren bir güzellik..

Vezirköprü’nün olduğu kadar bölgenin de en önemli doğa harikalarından biri olan Şahinkaya Kanyonu’na Kurban Bayramı’nda gelen misafirlerini götürenler trafik çelisini ağır şekilde yaşamak zorunda kaldılar.

Gittikleri alanda doğru dürüst bir tesis bulamayan misafirler, “Büyükşehir’in DOKAP’a yaptırdığı yol güzel olmuş. Ancak, ne dönmek için ne de park etmek için alan bulunmaması oldukça garip. Buraya insanları davet edenler bu kadarını nasıl düşünmemişler?” diye tepkilerini gösterdiler.

İlçemizin Turizm Bölgesi ilan edilen Şahinkaya Kanyonu özellikle yaz aylarında hafta sonlarında ve tatillerde kalabalık misafir ağırlamaya başladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tanıtım çalışmaları sayesinde hemen her gün artan turist sayısı Şahinkaya Kanyonu’nu  önemli bir hale getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda da yüzlerce turisti misafir eden Şahinkaya Kanyonu’na gelenler YOL yüzünden çile çekmek zorunda kaldılar.

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Yeşil Yol kapsamında DOKAP’a yaptırılan yol gerçekten eski yola oranla kat kat güzel oldu.

Ancak vatandaşlar özellikle Kanyon’a indikleri teknelere binmek için gitmek istedik

Bazen kilometrelerce uzunluğa çıkan araç kalabalığı vatandaşların Kanyon’a ulaşmalarını zorlaştırıyor.

Araçları için park yeri bulamayan vatandaşların yol kenarına park etmeleri ve iki aracın ancak geçmesine müsaade eden yolun park yüzünden bir araç geçebilecek genişliğe düşmesi yüzünden bazen gergin anlar yaşandığını da ifade eden vatandaşlar:

– İlçemiz için oldukça önemli bir turizm alanı olan Şahinkaya Kanyonu’na ulaşmak başlı başına bir sıkıntı. Ne park edecek yer var, ne aracımızla dönüş yapılabilecek bir yer. Bu güzelliği görebilmek için bunca sıkıntı çekmeye gerek var mı? diye soruyorlar.

Alt yapı yok!..

Vatandaşlar ‘alt yapısı bu kadar kötü bir turizm alanı olmaz’ diye şikayet ediyorlar.

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanan yerin tamamlanmaması nedeniyle tesis eksikliğinin bariz şekilde ortada olduğu Şahinkaya Kanyonu’nu görmeye gidenler:

– Yetkililer mümkünse bu kalabalığı gelip görsünler. Kendileri bu çileyi çeksinler. Reklam yapmakla iş bitmiyor. Gelen insanların rahat şekilde bu güzellikleri görmelerini sağlamak gerekiyor. Diyerek serzenişte bulunuyorlar.

Nasıl Çözülecek?

Bilindiği gibi yolun her iki tarafı da ağaçlık.

Orman İşletme Müdürlüğü ve Milli Parklar’a ait olan bölgede yol kenarlarındaki ağaçların oluşturduğu yeşil güzellik katledilmeden konuya bir çare bulunması ise zor görünüyor.

Şimdi bu kadar turisti bir anda ağırlamaya yetmediği açıkça ortada olan Kanyon yolu için ne şekilde bir çare bulunacağı merak ediliyor.

Share
1665 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?