logo

Sahipleri “Kabul” ederse Fabrika Arsası İstimlâki İçin 676 Bin Lira Ödenecek 7 Şubat 1971 Pazar

Sahipleri “Kabul” ederse Fabrika Arsası İstimlâki İçin 676 Bin Lira Ödenecek 7 Şubat 1971 Pazar

Orman ürünlerini işlemek üzere ilçemize kurulacak üç fabrika yukarıda fotoğrafı görülen yere yapılacaktır. Bir tarafı mencek çayı orman işletmesi, diğer tarafı eski Havza şosesi olan mencek köprüsü civarındaki 162,5 dönüm yere inşa edilecektir.

Verilen bilgilere göre: fabrikanın 1971 yılında temelinin atılması muhtemeldir. 70 milyon liraya çıkacak fabrika, kereste, kontralit ve yonkatif alanında çalışma gösterecektir. Kendisi ile görüştüğümüz Orman İşletme Müdürü Mehmet Işık: İstimlâk muameleleri tamamlanmak üzere. Arsa sahiplerine noter vasıtasıyla takdir komisyonunun verdiği fiyatları tebliğ edeceğiz. Kabul edenler, Ankara’dan para gelir gelmez paralarını alabileceklerdir. Demiştir.
Bu hususta hummalı bir çalışma devam etmektedir.
Orman Ürünlerini İşleyecek Fabrika, İşte Bu Sahaya Yapılacak
Fabrika arsası istimlâki için takdir komisyonunun takdir ettiği fiyatları sahipleri kabul ederlerse, orman işletmesi kendilerine 676 bin 112 lira 50 kuruş ödeme yapacaktır.
İlgili dairenin ilanından öğrenildiğine göre, en çok istimlâk bedelini 383 bin 47 lira olarak Süleyman Günler, ikinci 177 bin 968 lira olarak Siyami Uyanıker, 63 bin 965 lira Hikmet Çeltekli, 45 bin 868 lira Selami, Abdurrahman ve Ahmet Yavuz, 1200 lira Mehmet Bayramlar vereseleri, Bayram 32 bin 353 lira Nuri İpek, Necati Ceylan ve ¼ hisse sahibi alacaklardır.
Cinayet!
Yağınözü’nde Cinayet
Sık sık üzücü olaylar haberi gelen Yağınözü köyünde geçtiğimiz hafta bir cinayet daha işlenmiştir.
İddialara göre: N. ve S. ve oğlu Ö., daha önce ormana ait olduğu söylenen arazinin sınır ihtilafı için kavga etmişler, neticede sanık N., Ö.’i tabancasıyla vurarak öldürmüştür.
N. verdiği ifadesinde olayı şöyle anlatmıştır; “1.2.1971 günü Saat 8 sıralarında tarlada çift sürerken Ö. ve babası S. bizim tarlamızdan sürüp kendi tarlasına katmış. Neden yaptınız dedim, küfür ettiler. Tarlamızı da elimizden alacaklarını söylediler. Onların sövmelerine karşılık bende sövdüm. Üzerime geldiler, tabancamı çekip ateşledim. Hangisine isabet ettiğini bilmiyordum. Sonradan (Ö.)’in öldüğünü duydum. Kaçarken de Ö.’in babası bana ateş etti. Karım ve anam da geldi. Olayı sığırtmaç A. de gördü. Demiştir. Kavgaya sebebiyet veren H., karısı K. ve H. oğlu N. tutuklanmıştır.
A.Narlı’da İşlenen Cinayetin Faili Kim?
Geçtiğimiz Pazar günü A.Narlı’da A.Ö. isimli birisi öldürülmüş, atı A.’in cesedi basına gelen H. G. İle şüpheler üzerine toplanan M.B. tutuklanmıştır. Koğuşturma devam etmektedir.
Demokratik Parti Bayram Sonu Vezirköprü Şubesini Açıyor
İlçemizde Demokratik Parti’yi kurmak için Faruk Uluçay görevlendirilmiştir. Daha önce AP’den ayrıldığını bildirdiğimiz (Uluçay)ın bu hususta çalışmaları devam etmektedir. D.P.’nin ilçemizde geniş bir ilgi gördüğü fakat “acaba” istifa mı içinde çoğunun tereddüt ettiği ifade olunmaktadır.
Uluçay daha ziyade politika sahasında yıpranmamış isimleri üzerinde durmakta oluşu, bilhassa gençlerden kurucu üyelerin teşekkülü için çalıştığı bildirilmektedir. Binası için Milliyetçi öğretmenler derneği binasının devralınmasına çalışıldığı da öğrenilmiştir.
Samsun’da çok geniş taraftarı olduğu ve A.P.’nin en önemli elemanlarının D.P.’ye geçmiş bulunması, yeni kurulacak partinin şansının ilimizde bir hayli kuvvetli olduğu da bilinmektedir.
Bayram sonu sürpriz isimlerle D.P.’nin Vezirköprü Şubesi’nin açılacağı da verilen haberlere eklenmektedir.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?