logo

Salı günü basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Sadık Edis: “Vezirköprü Belediyesinin hiçbir suretle yetkisi, sorumluluğu ve fiili ilgisi gözetim ve denetim yetkisi yoktur.”

Salı günü basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Sadık Edis: “Vezirköprü Belediyesinin hiçbir suretle  yetkisi, sorumluluğu ve fiili ilgisi gözetim ve  denetim yetkisi yoktur.”

Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, yaşanan olaylarla ilgili salı günü bir Basın toplantısı düzenledi. Belediye Meclis üyelerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Başkan Edis:

Biz kimseden çekinmiyoruz. Bugüne kadar hep halkın içinde olduk.Tüm ortak günlerini paylaştık, paylaşıyoruz. Dedi. Edis, bu güne kadar kapılarının herkese açık olduğunu belirterek:

Biz kendilerine ilettik. Bağırarak makam çağırmaz. Makama saygıdır bu. Siz isteseniz de istemeseniz de güvenlik güçleri olayın daha ileri boyutlara ulaşacağını düşündüğümüz için aşağı inme gereksinimi duymadık. Daha doğrusu aşağı inmemizi istemediler. İnseydik daha farklı olacağını sizler de görüyorsunuz.
Bizim kapımızın insanlara her zaman açık olduğunu sizler de biliyorsunuz. Burada gece yarılarına kadar kapılarımız açık. İnsanların derdini dinliyoruz. Üç dört kişinin temsilci olarak katılıp niye bu böyle oluyor diye sormaları çok mu zor olurdu?
Biz Yağınözü’ne kadar da gittik. Çekinseydik bunları yapar mıydık?
Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan geldiğinde Yağınözü’nde halkın içindeydik. Böyle bir şeyden niye çekinelim? Halkla iç içeyiz. Şu anda soruşturma genel güvenlik kapsamında sürüyor.
Biz her yerde halkın içindeyiz. 164 mahalle muhtarlığımız var. Ortak günlerinde bir araya geliyoruz. Kimseden çekinmiyoruz.
Siyasi Provakasyondur
Hükümetimizin aldığı her kararın arkasında olduğumuzu da buradan yeniden hatırlatırım. Dedi.
Suç duyurusunda bulunacak mısınız? sorusuna cevap veren Edis:

Bizim suç duyurusunda bulunmamıza gerek yok. Savcılık kamu malına zarar vermekten gerekli işlemleri yapıyor zaten. Dedi.
Yapılan eylemi ve saldırıyı siyasi bir provakasyon olarak mı görüyorsunuz? Sorusu üzerine Edis:

Evet, kesinlikle bir siyasi provakasyondur. Yakında bunları sizler de göreceksiniz. Yanıtını verdi.

Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’in
Basın Açıklaması
KAMUOYUNUN BİLGİSİNE
Saygıdeğer Vezirköprülü Hemşehrilerim, 27 Eylül 2021 Pazartesi günü, Belediyemiz hizmet binamızın önünde son derece üzücü, Belediyemiz hizmet binası ve Başkanlık Makamına fiili saldırı şeklinde akıl ve izan sahibi hiçbir kimsenin tasvip edemeyeceği olaylar meydana gelmiştir. Her şeyden önce bilinmelidir ki;
1- 1 Aralık 1984 tarihinde yürürlüğe giren 3083 Sayılı Sulama Alanlarında arazi Düzenlemesine Dair Tarım Reformu Kanunu kapsamında devam eden arazi toplulaştırma işlemi Vezirköprü ovası 21.01.2017 tarih ve 29955 sayılı Resmi Gazetede 2016/9620 karar sasıyla yayınlanarak büyük ova koruma alanı ilan edilen Vezirköprü İlçemize bağlı 24 Mahalle sınırları içerisinde bulunan alanda yine 26.06.2018 tarih ve 30460 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak, 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlemesine Dair Tarım Reformu Kanunu kapsamında uygulama alanı ilan edilmiştir. Buna yönelik olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü kontrolünde 19.12.2017 tarihinde işin ihalesi DSİ tarafından yapılmış ve 08.03.2018 tarihinde sözleşmesi imzalanmış 14.03.2018 tarihinde de DSİ yetkili ve görevli personellerince ihaleyi alan Müteahhitlere yer teslimi yapılarak işe başlanması sağlanmıştır.
Görüldüğü üzere arazi toplulaştırılması isinin gerek temelinde ve gerekse uygulamasında Vezirköprü Belediyesinin hiçbir suretle yetkisi, sorumluluğu ve fiili ilgisi gözetim ve denetim yetkisi yoktur.
2- Gerçek durum bu iken olayların ve çalışma alanındaki bir takım uygulama sorunlarının, gerçek bağlamından saptırılarak, bir takım art niyetli kimselerce, basit siyasi çıkarları uğruna, sorumluluğun Vezirköprü Belediye Başkanlığında olduğu dillendirilmeye başlanmış, Vezirköprü Belediye Başkanlığı şiddet içerikli olayların hedefi haline getirilmiştir.
3- Vezirköprü Belediyesi ve Belediye Başkanlığı Makamı göreve başladığı tarihten itibaren maddi ve manevi tüm imkanlarıyla, zaman ve mesai mefhumu gözetmeksizin, tüm mahalleler ve mahalle sakinlerine hizmet etmek çabası içinde olmuştur. Bu azimkar gayretlerimizi örseleyen, mülkiyeti tüm Belde Vatandaşlarına ait Kamu Binasına ve aracına zarar veren, kamu görevi ifa eden Asker ve Polis tüm güvenlik görevlileri ile Belediye Personelimize de yönelen, yasal hiçbir gereklilikle bağdaştırılamayacak ilkel saldırganlığı şiddetle kınıyoruz.
4- Bizler Vezirköprü Belediyesi olarak düne kadar olduğu gibi bu gün ve bundan sonra da Vezirköprü halkının ve mahallelerimizin, her zaman hizmetinde ve emrinde olmaya devam edeceğimizi, hiçbir koşulun halkımızdan aldığımız hizmet, görev, yetki ve aşkına engel olamayacağını;
Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?