logo

Salı ve Çarşamba Günleri Şoförler Boykot Yapıp Çalışmayacak 8 Kasım 1970 Pazar

Salı ve Çarşamba Günleri Şoförler Boykot Yapıp  Çalışmayacak 8 Kasım 1970 Pazar

Türkiye’nin tüm otobüs, minibüs, kamyon ve motorlu vasıtaları 10 Kasım Salı ve 11 Kasım Çarşamba günleri yedek parçalara zammı, kamyonlara tonajdan fazla yüklemek gibi kararları protesto için boykot yapacaklar, o gün hiçbir motorlu vasıta çalışmayacaktır.
Hükümetle herhangi bir anlaşma olup da (Boykot)’tan vazgeçilmezse en az iki gün hayat felç olacak demektedir. Şoförlerin şartları şunlardır.
1-Fazla yükü önleyen tartının uygulanmaması
2-Yedek parçada fahişin ve karaborsanın önlenmesi
3-Esnaf sigortasının çıkarılması ile otobüs sigortası taşım-alım vergisi değişikliği şehirlerarası nakliyelerden belediye vergisinin kaldırılması, lastik fiyatlarının fahiş olması gibi şoförler yedi şart ileri süren beyanname dağıtmışlardır.

Çilingir Selahattin 45 Lira İçin mi Öldürüldü?
İftara bir saat kala işlenen cinayetle askere gitmekte olan bir genç suçlanıyor
Geçtiğimiz hafta Salı günü iftara bir saat kala, VATANDAŞ gazetesinin telefonu acı acı çaldı. Telin öbür ucundaki, heyecanlı bir sesle:
Vatandaş Gazetesi mi?
Evet!..
Sanat Enstitüsünde okuyan ve bir süre sizde çalışmış Hakkı Çekiç orada mı? Hayır efendim.
Telefonun öbür ucundaki kasap Mehmet Uğurlu idi. Akşamın bu saatinde herkesin iftar beklediği bir anda genç ili çocuk babası, yeni iş hayatı tutmuş, çilingir Selahattin Çekiç bıçaklanmıştı.
Fabrika Arsasının Yeri Ölçülüp Biçildikten Sonra İstimlâke Geçilecektir
Vezirköprü’ye yapılacak kereste fabrikasının arsa istimlâk yetkisi ilçemiz Orman İşletme Müdürlüğü’ne gelmiştir. Orman İşletme Müdürlüğü’nce gerekli yer olan (Mencek Çayı ile eski Havza şosası arasında üçgen şeklinde kalan kısım) yer ölçülüp biçildikten sonra en az 172 dönüm olmak üzere fabrika arsası istimlaki cihetine gidileceği öğrenilmiştir.
Fabrika inşaatı 1971 yılında başlanacak, fakat daha önce temelinin atılmasına gayret edilecektir.
Samsun Bir Senatörlük ile Bir Milletvekilliği Kaybediyor
Son yayınlara göre bir kısım illerin senatör milletvekili sayısı artarken bir kısımlarının da azalacağı, A.P. seçim işleri ile görevli İsmail Hakkı Tekinel tarafından açıklanmıştır.
Açıklamaya göre on bir milletvekili seçen Samsun bundan böyle on milletvekili seçecek, dört senatör seçerken bu da üçe düşecektir. İstanbul ve Ankara’dakiler artacaktır.
Samsun Milli Eğitim Müdürü’nün Taksisini Yaktılar
Samsun Milli Eğitim Müdürü Hasan Basri Özgen’in chavrolet marka taksisi henüz tespit edilemeyen kimseler tarafından yakılmıştır.
Yangın, arabada on bin liralık kadar hasar yaptıktan sonra söndürülmüştür.
45 lira için Çilingir Selahattin’i öldüren asker adayı genç konuştu:
Bıçak Benim Değil Selahattin’in idi
İddialara göre sanık cinayetten sonra köyü Sarıyar’a gitmiş, babası K.M.’de oğlunun savcıya teslim olacağını söylemiştir. Savcılık bu sefer Sarıyar’a polis ve jandarma göndermiş sanığı alıp getirmişlerdir. Sanık çelişkilerle konuştuğu tespit edilen H.U. sorgusunu takiben tutuklanmıştır.
Gülami’nin Davası Rapor Gelmediği İçin Ertelendi
Bundan bir buçuk yıl kadar önce Şehir Kulübü terasından atılara öldürülen Gülami G.’ün davasına ilçemiz Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam olunmuştur.
Adli Tıp’tan gelen ve 5 metre kadar yerden düşüp ölen Gülami’nin başında yara bere olmadığını bildiren rapor mahkemeyi tatmin etmediği için yeni rapor istenmişse de bu rapor bir türlü adlî tıptan gelmemiştir.
Son duruşmada raporun adlî tıptan gelmesi için duruşma 29/12/1970 gününe bırakılmıştır.
Vezirköprü’de Nüfus Artışı %1’i Bile Bulmazken Durağan’da %16’yı geçiyor
Vezirköprü’de bu yıl nüfus artışı hayret edilecek kadar az olmuş, 9402 olan Vezirköprü merkez nüfusu 10 bin 210’a ancak Salı günü yazılan birkaç kişiden sonra ulaşabilmiştir. Buna göre artış, ancak 808 adedi bulmuş, bu da %1’in altındadır. Oysa 1502 nüfusu bulunan Durağan ilçesi 907 artış göstererek 2409’a yükselmiştir ki komşumuz Durağan ilçesinde artış yüzde on altıyı geçmektedir.

Share
54 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?