logo

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi 1971 Planına Alındı 28 Şubat 1971 Pazar

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi 1971 Planına Alındı 28 Şubat 1971 Pazar

Geçen yıl Samsun’a üniversite kazandırmak amacıyla kurulan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi kurma derneği çabaları sonucu Devlet Planlama Dairesi’nce Samsun’da üniversite kurulması kabul edilmiştir.
Devlet Planlama Dairesi 1971 uygulama planına dahil etmiştir. Samsun’da kurulacak olan üniversitenin kuruculuğunu yapmak üzere Ankara üniversiteleri ile temaslar yapılmaktadır. 15 Şubatta Vali Hüseyin Meydanoğlu başkanlığında Samsun 19 Mayıs Üniversite Kurma Derneği Ankara’da temaslar yapmak üzere Hacettepe, Ortadoğu ve Ankara Üniversitesi rektörlüklerinden randevu alınmıştır.
Devlet Planlama Dairesi Samsun’da kurulacak Üniversitenin arsasının mahallen temin edileceğini bildirmiştir. Üniversite kuruluş hazırlıklarının bitiminde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Kurma Derneği vakıf haline getirilecektir.

Karadeniz’de Tütüne 18 Lira Fiyat İstendi
15 Mart’ta açılacak olan piyasa dolayısıyla ekiciler bir toplantı yaptı…
15 Martta açılması beklenen Karadeniz Ekici Tütün Piyasasıyla ilgili olarak Akçaabatlı ekiciler Ziraat Odası’nda toplanarak baş fiyatının bu yıl 18 ilâ 20 Lira arasında olmasını istemişlerdir.
Köy muhtarları ile ekicilerin katıldığı toplantıda “Hayat pahalılığının bu yıl geçen yıla göre daha da arttığı” belirtilmiş, “Baş fiyatın yüksek tutulması” istenmiştir.
Bir ekici “Biz ekiciler emeklerimizin karşılığını almak istiyor, bunun için de Gümrük ve Tekel Bakanı’ndan anlayışla derdimize ortak olmasını bekliyoruz.” Demiştir.
Köprübaşı öğretmeni:
“Yarışmada Köprübaşı Çok Beğenilecek”
Halk oyunları yarışması hakkında fikrini sorduğumuz Köprübaşı Okulu öğretmeni Şahvelet Gümüş;
-Köprübaşı, Vezirköprü halk oyunlarında çok beğenilecek bir ekip çıkaracaktır. Bilhassa Çerkez oyunları takdirle karşılanacaktır. Diyor.
Kızılay Vezirköprü Kongresi Yapıldı
Vezirköprü Kızılay kongresi düğün salonunda yapılmış, kongrede genel merkeze ve Vezirköprü’ye ilgisini esirgemeyen genel başkan yardımcısı avukat İhsan Saraçlar’a teşekkür edilmiştir.
Başkan Vahit Tüz’ün açış konuşmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığına Mehmet Pişkinel, kâtipliklere de Hulûsi Şenel ve Mehmet Dönmez seçilmiş, daha sonra Tüz çalışma raporunu okumuştur.
Banka şahıs borçlanma hadleri bir ay önce yükseltildi
Traktörlerin Yeni Fiyatlarını Açıklıyoruz
İlgili mercilerden öğrendiğimize göre traktörler için 30 bin lira olan şahıs hadleri bir ay önce yükseltilmiştir.
Bu hususta bilgi rica ettiğimiz Ziraat Bankası Müdürü Mahmut Yardımcı
-Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle traktör alımlarında 30 bin lira olan şahıs hadleri yükseltilmiştir. Bankamızda plasman da mevcuttur. Bu hususta çalışmalarımız ve vatandaşa hizmetimiz devam etmektedir. Demiştir.
Traktör fiyatları
Sayın Yardımcı’dan öğrendiğimize göre traktörlerin resmi fiyatları şöyledir.
59 bin 569 Massey Ferguson traktörünün 14 bin 899 lirasını vatandaş verecek, 44 bin 697 lirası bankaya bağlanacaktır. 135 diye gösterilen bu traktör 35 beygirliktir.
Fiat traktörü
İki tip olan Fiat traktörlerinin fiyatı, standart tipinin 58 bin 578 liradır. Bunun 14 bin 644 lira 50 kuruşunu alıcı verecek, 43 bin 933 lira 50 kuruşu bankaya bağlanacaktır.
Ford
(Ford 5000) traktörünün bedeli 66 bin 731 liradır. 21 bin 731 peşin, 45 bin lira bankaya bağlanacaktır. (Israrla istenen küçük fordların gelmesi Mart sonunu bulacağı için henüz fiyatları belli değildir.)

Share
47 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?