logo

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıl önce kiraladığı TAŞHAN ne zaman açılacak? Bu yaz da mı böyle geçecek?

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıl önce kiraladığı TAŞHAN ne zaman açılacak? Bu yaz da mı böyle geçecek?

İlçemizin önemli tarihi eserlerinden olan Taşhan restorasyonu bitmesine ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanmasına rağmen halen hizmete girmedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralandığı belirtilen Taşhan’ın yaklaşık 2 yıldır açılmadan öylece durması vatandaşların da tepkisine yol açıyor.

Bilindiği gibi 2007 yılında restorasyonu yapılan ve Vezirköprü Belediyesi uhdesinde faaliyete giren Taşhan, bir çok organizasyona ev sahipliği yaptığı gibi, ilçemizdeki otel ihtiyacına da önemli ölçüde cevap vermekteydi.

Ancak 2014 yılında çıkan bir yangında kullanılamaz hale gelen Taşhan yeniden restore edilmek zorunda kalınmıştı. 2017 yılında yeniden restorasyonu tamamlanan Taşhan’ın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılmış ve Samsun Büyükşehir Belediyesi bu ihaleyi alarak Taşhan’ı kullanma hakkına sahip olmuştu. Ancak o tarihten bu güne kadar Taşhan’da halen herhangi bir gelişme olmadı. Vezirköprü’nün milyonlarca lira harcanmış bu önemli tarihi değeri kendi kaderine terk edilmiş halde duruyor.

Daha önce de gazetemiz tarafından “restore edildiği halde neden açılmıyor?” diye sorulmuş, Vakıflar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy; “Taşhan’ın faaliyete geçmesini kendilerinin de istediğini, hem Vezirköprü hem de Büyükşehir açısından daha iyi olacağına inandıklarını” kaydetmişti.

Vezirköprü’ye gelen turistlerin de Taşhan’ın önüne kadar geldiklerini ve restorasyonu bittiği halde buranın kapalı olmasına anlam veremediklerini belirten bölge esnafı, “İlçemizin tarihi yerlerini gezmek için Vezirköprü’ye gelenler Taşhan’ın sadece kapısını görebiliyorlar.” Diyor.

Özellikle yaz aylarında artan turist sayısı nedeniyle daha fazla dikkat çeken Taşhan’ın bir an önce hizmete başlaması bekleniyor. Bazı vatandaşlar ise, “dünyanın parası harcandı hem de iki kez. Büyükşehir Belediyesi kiralamış ve buraya para ödüyor. Bu parada bizim paramız. Karşılığında hiçbir gelişme sağlanmıyor. Yazın burası iş yapmayacaksa ne zaman yapacak? Madem açmayacaktı, Büyükşehir burayı neden kiraladı?” diye soruyorlar.

Yaklaşık 2 yıldır restorasyonu tamamlandığı halde kendi başına bırakılan Taşhan’ın hizmete girmesi için neyin beklendiği anlaşılamazken Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin neden Taşhan’ı açmadığı, Vezirköprü’deki turizmi elindeki mevcut değerleri ortaya çıkarmadan nasıl geliştireceği de merak konusu?

Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?