logo

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Su Zammına Tepkiler Devam Ediyor Suya Her Ay Otomatik ZAM!

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Su Zammına Tepkiler Devam Ediyor Suya Her Ay Otomatik ZAM!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından suya her ay TEFE ve TÜFE oranına göre otomatik zam yapılmasına vatandaşlar tepki göstermeye devam ediyor.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında Su kullanım bedeline %25, okuma bedeline ise %150 oranında zam yapılması teklifinin kabul edilmesinin ardından vatandaşlar zammın geri alınması için defalarca protesto gösterisi yapmış ve sonuç alınamamıştı.
Konuyla ilgili olarak Su Zammı Geri Alınsın Platformu Sözcüsü Tacettin Aydın yazılı bir basın açıklaması yaparak zammın geri alınmasını istedi.
Aydın; “Büyükşehir Belediyesinin tek bildiği zam yapmak. Suya aşırı oranda zam yapması ve bunu her ay TEFE ve TÜFE oranında otomatik artışa bağlaması ve bu konuda halkın tepkisini göz ardı ederek yoluna devam etmesini başka türlü yorumlamak mümkün değildir. Suyun kullanım bedeline %25, okuma bedeline %150 oranında yapılan zamlar her ay TEFE-TÜFE oranında artırılmaya ve faturalara yansıtılmaya başlanmıştır.

Ağustos ayından itibaren meskenlerde suyun metreküpü 3,97TL den 4,02 TL ye yükselmiştir. Su bedelinin her ay artırıldığı başka bir belediye yoktur. Belediye Başkanı Samsun’daki kuruluşların ve halkın bu güne kadar verdiği tepkileri dikkate almamakta, belediyenin içine düşürüldüğü ekonomik sorunları ve belediyenin borçlarını su faturaları üzerinden halkın sırtına yükleme çabasına devam etmektedir.
Geçmişe dönük yapılan savurganlıklar, yanlış yatırımlar ve varsa israflar konusunda bugüne kadar hiçbir tespit ve açıklama yapmayan, hiçbir tasarruf politikası açıklamayan Mustafa Demir’in bildiği tek yolun zam yapmak olduğu anlaşılmaktadır. Başkan Mustafa Demir zamlı faturayı halka keserken, siyasi faturayı da “Sudan sebep yüzünden” Ak Partiye kestiğini bilmelidir.
Su Zammı Geri Alınsın platformu olarak suyun temel bir insan hakkı olduğunu, tamamen ücretsiz olarak sunulması gerektiğini, suya yapılan zammın bu hakkın kullanımına yapılan bir saldırı olduğunu, yapılan aşırı zamma seyirci kalmayacağımızı imza kampanyaları, bildiri dağıtımı ve basın açıklamaları ile daha önce duyurmuştuk. Bu arada Samsun 2. İdari Mahkemesinde açmış olduğumuz su zammının iptal davasında hukuki süreci de yakından takip ediyoruz. Yapılan zam geri alınmalı Samsun’da yaşayan emekli, asgari ücretli, sabit gelirli ve işsizlerin zaten sınırlı olan bütçeleri zam yükünden kurtarılmalıdır.
Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir Ak Partinin son belediye başkanı olma unvanını almak için elinden geleni yapıyor.” İfadelerine yer verdi.

Share
140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?