logo

Samsun Büyükşehir bu olmadı!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de önemli şekilde hissedilen salgın nedeniyle iki hafta sizlerden uzak kaldık.
1,5 yıldır devam eden salgının ekonomik olarak da ciddi yıkımlara neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazı meslek dallarında daha fazla olmak üzere hemen her iş yerinin küçük ya da büyük ekonomik zarara uğradığı bir gerçek.
Özellikle esnafın mağduriyetinin önlemesi için yeterli olup olmadığı tartışılan birçok destek verilmeye çalışıldığını görüyoruz. Verilen desteklerde özellikle Belediyelerin neredeyse yarışırcasına açıkladıkları yardımlar göze çarpıyor.
Vezirköprü’nün de bağlı olduğu Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ise bu olağanüstü dönemde vatandaşlara ve esnafa verdiği desteklerin çok olmadığını düşündüğüm sıralarda Samsun’da 4 bin 500 esnafa 1000 liralık destek verileceğini okuyunca “yanlış mı düşündüm, haksızlık mı ettim acaba?” diye geçirdim.
Ancak 4 bin 500 esnafın sadece merkezdeki esnaf olduğunu görünce ilçelerdeki ve Vezirköprü’deki esnafı kapsamadığını anlayınca yanılmadığımızı gördüm.
1000 liralık desteğin ciddi bir yardım olamayacağını düşünenler de var. Ancak çok veren maldan, az veren candan demiş atalarımız. Samsun Büyükşehir’in ilçelere candan bir yardımda bulunmadığını söyleyebiliriz.
Özellikle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ekibine seçimlerde büyük destek veren ilçelerin adeta üvey evlat muamelesi göstermelerinin yerinde bir karar olmadığını hatırlatmak isterim.
İlçelerden Büyükşehir Belediyesi kanunları uyarınca büyük gelir de sağladığını yeniden hatırlatmak gerekiyor sanırım. İlçelerden aldıkları kendileri için ne kadar önemli bir gelir kaynağıdır bilemem ama yöneticilik hem hakkaniyeti, hem de devlet idaresi kar odaklı değil, insan odaklı çalışmayı gerektirir.
Aldıkları bu kararda, maalesef her ikisi de yok!..
Yerel yönetimler, bu zor zamanlarda tüm vatandaşlarını kapsayacak ve kucaklayacak kararlar almazlarsa çok büyük bir haksızlık edecekleri aşikârdır. Üzülerek görüyoruz ki, Samsun Büyükşehir Belediyesi bu haksızlığa imza attı.
Bu karar alındıktan ve uygulamaya başlandıktan sonra ilçelerden ve Vezirköprü’den ses çıkmaması da ayrıca tartışılması gereken bir konudur.
İstanbul, Ankara, İzmir gibi ülkenin en büyük Belediyeleri ile Gaziantep, Mersin, Antalya gibi diğer büyükşehir belediyelerinin hatta ilçe belediyelerinin aldıkları kararlarla yaptıkları/yapmaya çalıştıklarını görünce insan Samsun’a bağlı Vezirköprü’de olduğuna hayıflanıyor.
Yıllarca Samsun’un bize iyi gözle bakmadığını iddia ettik. Bugün yaşananlar bir kez daha bizi haklı çıkardı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden ilçeleri de kapsayacak bir karar almalarını bekliyoruz.

Share
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Etkinlikle dolu hafta sonu geçti..

  18 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  İnsanların daha sık Havza-Vezirköprü yolunun inşaatının neden durduğunu, ne zaman başlayacağını sorduğu ve tartışmaların gerek tarih vererek gerekse yapılmayacağı iddiaları arasında kaybolduğunu bununla beraber kimsenin net bir cevaba sahip olmadığı günleri yaşarken ilçenin belki de en başarılı organizasyonu olan OFFROAD yarışlarının canlandırdığı bir hafta sonunu geride bıraktık. Havaların da güzel geçmesiyle birlikte Vezirköprü'de, gerek offroad yarışlarının gerekse lig şampiyonu olan Trabzonspor'un şampiyonluk kutlamalarının olduğu hafta so...
 • HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR

  18 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Yaşam; gün geçtikçe kolaylaşması gerekirken tam tersi her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Gün geçtikçe insanlar daha umutsuzluğa, sanki daha ucu görünmeyen bir bilinmeze doğru patlamış bir kamyon gibi tesadüflere doğru hızla sürükleniyor. Bu duruma karşı önlem alması, halka bir umut olması beklenen ülkemiz yönetimini elinde bulunduran muktedir güç, bu tesadüfe doğru sürüklenen gidişe bir çözüm arama yerine tam tersi eylem ve uygulamalar yapıyor. Sorunları dile getirenleri, bu kör gidişi eleştirenleri zindanlara tıkarak toplumun sesini kısmaya ç...
 • Bayram gelmiş neyime?

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Ramazan Bayramı'nın kısa süren tatilinin ardından her zamanki Bayram kalabalığını arayan Vezirköprü yaz başlarının sakin görüntüsüne doğru yol alıyor. Çiftçinin tarlaya çekilmesiyle birlikte neredeyse ölü şehir haline gelmesine alıştığımız ilçemizde zaten sönük durumdaki esnaf ekonomisini zor günlerin beklediğini söylemek falcılık olmaz. Okulların da kapanmasıyla birlikte ilçenin tamamen tatil havasına gireceğini önceki yıllardan biliyoruz. Bu boşluk Vezirköprü ekonomisinin tarıma ve öğretmenler başta olmak üzere memur maaşlarına bağlı bir dur...
 • SÖNÜK GEÇEN BİR BAYRAM

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Bilindiği gibi Vezirköprü, Türkiye'de farklı bir sosyoekonomik yapıya sahip. Türkiye nüfus yapısı büyük ölçüde kentleştiği halde, Vezirköprü tam tersi bir yapıda. Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki kırsal nüfus ve kentsel nüfus yapısı yüz yıldır pek değişmemiştir. Hani fazla da haksızlık etmeyelim, bir şey değişmiştir. MESELA! Vezirköprü'nün mevcut nüfusu 95 bin dolaylarındadır. Bu nüfusun İKİ KATI 200 BİN CİVARINDA Vezirköprülü nüfus gelişmiş batı illerimiz çoğunlukta olmak üzere göç etmiştir. Türkiye'nin değişik illerine iş, aş ve daha iyi yaşa...