logo

Samsun Büyükşehir bu olmadı!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de önemli şekilde hissedilen salgın nedeniyle iki hafta sizlerden uzak kaldık.
1,5 yıldır devam eden salgının ekonomik olarak da ciddi yıkımlara neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazı meslek dallarında daha fazla olmak üzere hemen her iş yerinin küçük ya da büyük ekonomik zarara uğradığı bir gerçek.
Özellikle esnafın mağduriyetinin önlemesi için yeterli olup olmadığı tartışılan birçok destek verilmeye çalışıldığını görüyoruz. Verilen desteklerde özellikle Belediyelerin neredeyse yarışırcasına açıkladıkları yardımlar göze çarpıyor.
Vezirköprü’nün de bağlı olduğu Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ise bu olağanüstü dönemde vatandaşlara ve esnafa verdiği desteklerin çok olmadığını düşündüğüm sıralarda Samsun’da 4 bin 500 esnafa 1000 liralık destek verileceğini okuyunca “yanlış mı düşündüm, haksızlık mı ettim acaba?” diye geçirdim.
Ancak 4 bin 500 esnafın sadece merkezdeki esnaf olduğunu görünce ilçelerdeki ve Vezirköprü’deki esnafı kapsamadığını anlayınca yanılmadığımızı gördüm.
1000 liralık desteğin ciddi bir yardım olamayacağını düşünenler de var. Ancak çok veren maldan, az veren candan demiş atalarımız. Samsun Büyükşehir’in ilçelere candan bir yardımda bulunmadığını söyleyebiliriz.
Özellikle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ekibine seçimlerde büyük destek veren ilçelerin adeta üvey evlat muamelesi göstermelerinin yerinde bir karar olmadığını hatırlatmak isterim.
İlçelerden Büyükşehir Belediyesi kanunları uyarınca büyük gelir de sağladığını yeniden hatırlatmak gerekiyor sanırım. İlçelerden aldıkları kendileri için ne kadar önemli bir gelir kaynağıdır bilemem ama yöneticilik hem hakkaniyeti, hem de devlet idaresi kar odaklı değil, insan odaklı çalışmayı gerektirir.
Aldıkları bu kararda, maalesef her ikisi de yok!..
Yerel yönetimler, bu zor zamanlarda tüm vatandaşlarını kapsayacak ve kucaklayacak kararlar almazlarsa çok büyük bir haksızlık edecekleri aşikârdır. Üzülerek görüyoruz ki, Samsun Büyükşehir Belediyesi bu haksızlığa imza attı.
Bu karar alındıktan ve uygulamaya başlandıktan sonra ilçelerden ve Vezirköprü’den ses çıkmaması da ayrıca tartışılması gereken bir konudur.
İstanbul, Ankara, İzmir gibi ülkenin en büyük Belediyeleri ile Gaziantep, Mersin, Antalya gibi diğer büyükşehir belediyelerinin hatta ilçe belediyelerinin aldıkları kararlarla yaptıkları/yapmaya çalıştıklarını görünce insan Samsun’a bağlı Vezirköprü’de olduğuna hayıflanıyor.
Yıllarca Samsun’un bize iyi gözle bakmadığını iddia ettik. Bugün yaşananlar bir kez daha bizi haklı çıkardı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden ilçeleri de kapsayacak bir karar almalarını bekliyoruz.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...