logo

Samsun dahil 5 İlde 15 gün TAM KAPANMA teklif edildi..

Samsun dahil 5 İlde 15 gün TAM KAPANMA teklif edildi..

Türkiye’de covid-19 vaka sayılarının Karadeniz’de özellikle Samsun ve Trabzon arasındaki 5 ilde yüksek olması nedeniyle uzmanlar, bölgesel olarak 15 gün tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve bölgesel karantina gibi önerilerde bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Covid haritasını yayınlamasının ardından özellikle Doğu Karadeniz’deki 5 ilde (Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Trabzon) Covid-19 vaka sayılarının nüfusa göre en fazla olduğu iller olması sebebiyle bölgesel olarak farklı önlemler alınmasının tartışıldığı belirtildi.
Bölgemizde vaka sayılarının yüksek olmasının cenaze namazları, taziye ve aile içi ziyaretler gibi nedenlere bağlayanlar olduğu gibi, bu bölgede faklı bir mutasyonlu virüsün olabileceği iddiaları da gündeme geldi.
Edinilen bilgiye göre; vaka oranlarının fazla olduğu aralarında Samsun’un da olduğu illerde ilçe geçişleri, köy ve mahalle çıkışlarına yasak getirildi, cenaze namazlarına ise 30 kişi ile sınırlandırma getirildi.
15 Gün kapanma teklif edildi
Aralarında Samsun’un da olduğu vaka oranlarının yüksek olduğu illerde tedbirlere daha sıkı uyulması gerektiği yinelenirken; bölgede tedbirlerin artırılması ve 15 gün tam kapanma uygulanmasının da teklif edildiği, ulaşım kısıtlaması ve bölgesel karantina uygulanmasının da konuşulduğu iddiaları gündemde yer aldı.
KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüsün kuluçka dönemi olduğunu hatırlatarak, nüfus oranlı en yüksek rakamlara sahip şehirlerden Samsun ile Rize arasında bölgesel olarak özel tedbirler uygulanması gerektiğini söyledi. Bunun yapılmadığı takdirde Türkiye’nin risk altında kalacağını ifade eden Prof. Dr. Aydın, ” İnsanlar niçin maske, mesafe ve hijyen davranışlarına uyacak davranışlarda bulunmuyor ve buna en büyük etki eden parametreler ne ise ortaya koymak gerekiyor. Şehirlerimizde bilinen mutasyonlar var ama bilinmeyenin varlığının da analizlerinin yapılması lazım. Bölgedeki bu durumun devamı veya bunu kırmanın mutlaka bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum” diye konuştu.
Karadeniz sahili boyunca yerleşim alanlarının birbirine yakın olması nedeniyle yoğun hareketliliğin yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Doğu Karadeniz´de eğer bu yasakları bir bölgede uygular da, Karadeniz sahili boyunca diğer şehirlerde uygulamazsanız kuluçka döneminden sonra tekrar aynı sayıya gelebiliriz. Tam kapanmayı Samsun´dan Rize´ye kadar istiyorum. Aksi halde tekrar olarak aynı sonuçlara kısa süre içerisinde çıkabileceğimizi düşünüyorum. Samsun´dan Rize´ye kadar olan bölge için `bölgesel bir karantina´ uygulanması gerekmektedir. 15 günlük bir kapanmanın bu bölge için masaya yatırılıp değerlendirilmesi gerekir” dedi.
Vali Dağlı: Daha fazla dikkat!
Koronavirisün Samsun’daki durumunu değerlendirmek için yapılan toplantının ardından Samsun Valiliği’nin sosyal medya hesabından bir açıklama yapıldı. Açıklamada;
“Koronavirüsün ilimiz genelindeki son durumu, alınan tedbirler, yapılan denetimler ve aşılama çalışmalarının görüşüldüğü Kovid-19 Değerlendirme Toplantısı, Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın Başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıda, koronavirüsle mücadelede fedakarlık sınavının devam ettiğini ve en ufak bir gevşemenin dahi vaka sayılarında artışa yol açtığını belirten Sayın Valimiz, “Vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve temizlik hususlarına daha fazla dikkat etmelerini, kısıtlamaların olmadığı günlerde de zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayarak toplumsal hareketliliğin azaltılmasına katkı vermelerini, eş-dost ve akrabalara yapılan ev ziyaretlerini bir süre daha ertelemelerini özellikle istirham ediyorum.” dedi.” İfadeleri yer aldı.

Share
58 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?