logo

Samsun milletvekili Nafiz Kurt lise yaptırma derneğine telgraf çekti: (Vezirköprü Lisesi Gerçekleşti) 2 Ağustos 1970 Pazar

Samsun milletvekili Nafiz Kurt lise yaptırma derneğine telgraf çekti: (Vezirköprü Lisesi Gerçekleşti) 2 Ağustos 1970 Pazar

Uzun süre çalışmalar nihayet olumlu neticelenmiş, Ankara’dan Orman Bakanı Sayın Hüseyin Özalp ve tüm Samsun milletvekillerinin yakın ilgisi ile (Vezirköprü Lisesi) gerçekleşmiştir.

Heyet, Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerekli temaslardan sonra Vezirköprü’ye dönmüştü. Vezirköprülüler tarafından devamlı bu hususta ümit bekleyen sorularla karşılanan heyet, Vezirköprü Lisesi’nin gerçekleşeceğini söylüyordu.
Nihayet ilk olumlu telgraf, bu iş için gayretle çalışanların başında gelen Samsun Milletvekili Nafiz Kurt’tan gelmiş, Vezirköprü Lisesi sorununun olumlu sonuçlandığını bildirmiştir.
Telgraf
27.7.970 Pazartesi günü saat 18.30’da Ankara TBMM postanesinden 878 nolu 17 kelimelik telgrafta, durum Vezirköprülülere şöyle müjdelenmekteydi: Lise yaptırma derneği başkanlığına-Vezirköprü
Vezirköprü kazamızın lise mevzuu müsbet neticelenmiştir. Saygılarımı sunarım.
Vezirköprü’ye lise açılması gayretlerinin olumlu sonuçlandırıldığını bildiren telgraf Vezirköprü’de bomba tesiri yapmış, her yerde müjde telgraftan bahsedilmeye başlanmıştır.
Vezirköprü Lisesi’nin açılması için ilçemiz sadece bir müessese daha kazanmış olmakla kalmamakta, her yıl yüzlerce çocuğun da okuma imkanına kavuşmasını sağlamış olmaktadır.
Ama ne zaman yanacak?
Vezirköprü Elektrik Hatları 1970 Planlamasında Var
Vezirköprü’nün barajlardan gelecek elektrik hat çekme işi planlama teşkilatının ikinci beş yıllık kısmı 1970 yılındaki yatırım harcamalarında yer almıştır.
Enerji sektörünün (elektrik) kısmında Etibank projesi olarak yer alan Vezirköprü için bir milyon 100 bin liraya baliğ olan bir yatırım yapılacaktır.
67D02o4o4 nolu enerji hattı projesine göre bu hat Havza’dan Vezirköprü’ye kadar çekilecektir. 1969 yılında da 375 bin liralık bir harcama yapılması gerekmekteydi. İçinde bulunduğumuz yıl ise 725 bin lira harcanacaktır.
Hatlar çekiliyor
Vezirköprü elektriğinin direkleri Havza’dan itibaren 26 Km üzerinden dikilmeye başlanmıştır. 30 kv. I/D AWG karakteristik vasıfta hatların çekilmesi ise direklerinin dikiminin bitiminden sonra başlanacaktır. Direklerin tümünün birden dikilmekte oluşu, Havza’ya giden asfalttan izlenmektedir.
Ancak
Vezirköprü Sanat Enstitüsü atölyelerinin çalışması yüzlerce insanın ekmek yediği sanayinin verimli hale gelmesi daha da gelişmesi ilçenin rahat elektriğe kavuşması için sadece direklerin dikilip hatların çekilmesi kâfi gelmektedir. Şehir içi şebekesinin de düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için 1970 planlamasında bir şey bulamadık. Belediyenin bu husus üzerinde titizlikle durması gereği üzerinde çalışması beklenmektedir.
Odun derdi şimdiden başlandı
Şoförler Vezirköprü Belediyesi’ni İşgal Ettiler
İlçemizde 50’den fazla şoför kanunsuz odun ihalesi yapıldığını ileri sürerek Perşembe günü Saat: 12.30’da mülkiye müfettişine belediyede ziyafet verildiği sırada belediyeyi işgal ederek, başkanla bir süre münakaşa etmişlerdir.
Vezirköprü’nün ilk köy ortaokulu
Gölköy Nihayet Ortaokula Kavuşuyor
Gölköy’ün rüyası idi ortaokul… Çalmadığı kapı başvurmadığı yer kalmamıştı.
Köyün çabasına öğretmen Kamil Yüksel, orman bölge şefi Metin Tutkuner ve öğretmen Kenan İlhan da katılmışlardır.
İlk müjdeyi Samsun’un halka inmek yolunu bilen çalışkan valisi Ünlüer’in köyleri gezisinde milli eğitim müdürü Hasan Basri Özgen vermişti. Gölköy ortaokul işi Samsun’un birinci sırasında idi.
Vezirköprü sorunlarına büyük bir ilgi gösteren Orman Bakanı Hüseyin Özalp açıklıyordu.
-Gölköy ortaokulu bu yıl açılacaktı.
Gölköy’de bayram yapıyordu, bir de Gölköy’ün bozuk pek az yolu yapılabilseydi Vezirköprü’nün bu mıntıkasına minibüsler bile işleyebilecekti.
Gelişme yolundaki Gölköy’e yardım her aydının boynunun borcu idi…

Share
72 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?