logo

Samsun senatör ve milletvekillerimizden ilgi bekliyoruz Vezirköprü Orman Ürünleri Fabrikası Gerçekleşmeli 2 Ocak 1972 Pazar

Samsun senatör ve milletvekillerimizden ilgi bekliyoruz Vezirköprü Orman Ürünleri Fabrikası Gerçekleşmeli 2 Ocak 1972 Pazar

Samsun senatör ve milletvekillerinden 75 bin nüfuslu koca bir ilçenin hayatiyetiyle ilgili Vezirköprü orman ürünleri fabrikasına ilgi bekliyoruz.
Yanlış rapor
Bilindiği gibi 1971 planına alınmış 1 Milyon 200 Bin TL ödenek konmuş, hatta müdürü bile atanmış orman ürünlerini değerlendirecek fabrikamızın yanlış rakamlarla dolu rapor yüzünden plan uygulaması durdurulmuş “Vezirköprü’ye yapılmaması nasıl mümkünse” o şekilde rapor maksatlı olarak yazılmıştır. (Bu raporun neden ve biraz da kimlerin tesiri ile anormal şekilde yazılışı nedenini şimdi açıklamayı uygun bulmamaktayız.)
Fakat plana alınmış, bir milyon lira civarında yatırım yapılmış işin geri bırakılması planı plan olmaktan çıkarmaktadır.

Vezirköprü Orman Ürünleri Fabrikasına Karar Kolay Olmadı
Orman Bakanlığı’nca en ince hesaplar ele alınıp, günlerce çalıştıktan sonra karar alındı.
Geçtiğimiz yaz Orman Bakanlığı’ndan Vezirköprü’nün kurumunu yerinde inceleyen çeşitli heyetler geldi.
Hesapları en ince detayına kadar ele aldılar.
1-Vezirköprü’nün (yoksulluk ve talebin olmayışı yüzünden istihsal edilemeyen kayın ve yumuşak ağaç türü hariç) istihsali bile çok fazla idi.
2-Depo hemen fabrika sahasının yanında, üstelik ihraç yeri olan Samsun’a 115 km. asfalt yolla bağlı idi. Elektrik, su hemen yanında idi. Durum pazarlama, yol, hammaddenin depoya yakınlığı itibariyle Vezirköprü’nün lehineydi.
Vezirköprü’nün orman durumu, gerekli hesaplarını politikaya v.s. en ufak taviz vermeyen stajını Almanya’da yapmış olan, daha önce bu konuda gereksiz yerlere yapılması için politik ve idari baskıları reddetmiş, Lütfi Sarıgöl ile Fatih Bediroğlu yapmışlardı.
Orman ürünleri genel müdürü Rüstem Kaptan ile Şeref Bediroğlu da sık sık Vezirköprü’ye gelip durumu mahallinde incelemişlerdi.
Dikkat!..
Uyuz Vezirköprü’de de Görüldü
Karadeniz bölgelerinde yaygın olan uyuz hastalığı ilçemizde de görülmüş, bir kısım köylere ise İstanbul, Ankara’ya çalışmaya gidenlerce getirildiği belirtilmiştir.
Sarî bir hastalık olan kimselerle temas etmemek ve temizliğe riayet etmek olduğu belirtilmektedir.
Kendisi ile görüştüğümüz Kaymakamlık, uyuz ile ilgili bir ihbar yapılmadığını bildirmiştir.
Cesedi Cayır Cayır Yandı
Tetiği Çalıya Takılan Tüfek Sahibini Öldürdü
İlçemizin Darıçayalanı köyünde feci bir kaza olmuş, tetiği çalıya takılan tüfek sahibinin suratını parçalayarak öldürmüştür.
Soğuk can kaybına sebep oldu
Çeltek’te Yeni Evli Bir Adam Donarak Öldü
Birkaç gündür devam eden şiddetli soğuklar Vezirköprü’de can kaybına sebeb olmuştur. Çeltek köyünde 30 yaşların da 5 günlük evli olan köylülerin ifadelerine göre Halim-selim bir adam olan Kamil Sezen evine odun getirmek için dağa gitmiştir. Ancak şiddetli soğuk Kamil’e ikinci baltayı vurmak imkânını vermemiştir.
Kamil ağacın dibinde donmuş olarak ölü bulunmuştur. Baltası da çakılı olarak ağaçta ele geçirilmiştir.
Olaya ilgililer el koymuştur.
Gölköy Ortaokulunda Çiçek Hastalığı Görüldü
İlçemiz Gölköy Ortaokulunda çiçek hastalığı görülmüş, hükümet doktoru olay mahalline giderek gerekli tedbiri almıştır.
Vezirköprü Lisesi Folklor Ekibinde Bu Yıl Değişiklik Var
10 Ocak 1972 Pazartesi günü Samsun’da Milliyet Gazetesi’nin yapacağı halk oyunları yarışmasına, para temin edildiği taktirde katılacak olan Vezirköprü Lisesi halk oyunları ekibinde bu yıl bir kısım değişiklikler olmuştur.
Vezirköprü 5 Ocak’ta Aydınlanıyor
Vezirköprü elektrik idaresinden öğrendiğimize göre: Vezirköprü elektrikleri baraj elektriğine 5 Ocak 1972 Çarşamba günü bağlanacaktır.
İlgililer hatların çekilmekte olduğunu bildirmişlerdir.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?