logo

Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye’nin En Büyük Festivali’nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Samsun’da başladı.
Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 gün süreceği belirtilen Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında 1000’e yakın sanatçının katılacağı düzinelerce etkinlik yer alıyor.
Merkeze uzak olduğumuz için sadece medya üzerinden takip edebildiğimiz bir festival olsa da, etkisinin büyük olacağını görebiliyoruz.
Festivalin hemen her mecrada dönen reklam filmlerini dünyanın her yerinden binlerce insanın gördüğünden de şüphe yok.
Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem ama bu filmlerin bir yerinde olsun gözlerimiz Vezirköprü’yü de aradı, bulamadı.
Bu durum şu soruyu akıllara getirmeli: Vezirköprü’nün Samsun turizmi içindeki yeri neresidir? Cevabını verebildiğimiz kadarıyla; bizi memnun edeceğini düşündüğümüz bir yerde olmadığını görüyoruz.
Daha önce de altını çizdiğim gibi Vezirköprü sadece seçim çalışmalarında tarihi ve turistik değerleriyle öne çıktığı söylenen, söylenenelerin dışında bu alanlarda ciddi çalışması olmayan bir ilçe olarak kaldı.
Önce sadece Samsun merkezde etkinliklerin yapıldığını düşünmüştüm. Çünkü özellikle konser etkinlikleri Merkez’de olacaktı.
Sonra detaylara bakınca; Atakum ve İlkadım ilçeleri dışında Çarşamba ve Bafra başta olmak üzere Ladik ve Kavak’ın da bu etkinlik içinde dönen filmlerde yer tuttuğunu gördüm.
Açıkçası Vezirköprü için bir kez daha karamsarlığa kapıldım.
Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi?
Burada yine çuvaldızı ilçenin yöneticilerine batırmadan olmaz.
İlçenin yerel mutfağını göz önüne çıkaracak, coğrafi işaretini alacak çalışmaları bu güne kadar yapmayanlarla, halen bu çalışmaları başlatmayanlar için söyleyecek çok söz var elbette.
Oysa Vezirköprü’de ilçesini bilen ve seven hatta ilçenin kültürü konusunda çalışmaları olan birçok isim var.
Bu isimleri bile değerlendirmeyi neden düşünmüyoruz?
Daha önceden gelen sözü yeniden hatırlatalım; sular akıp gidiyor, Vezirköprü’de biz sadece seyrediyoruz.
Önümüzde 9 günlük tatiliyle birlikte Kurban Bayramı var.
Tüm okuyucularımızın Kurban Bayramlarını şimdiden kutlarım.

Share
236 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...