logo

Samsun Valisi Elektrik İçin Toplantı Yaptı 24 Kasım 1968 Pazar

Samsun Valisi Elektrik İçin Toplantı Yaptı 24 Kasım 1968 Pazar

Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer’in ilimizin yol, su, elektrik işleri ile ilgili bir kurultay toplantısı yaptığı açıklanmıştır.
Toplantıda ilçe kaymakamları yol, su, elektrik işleri 8 mıntıka kontrol amiri YSE müdürü köy yolları birliği başkanlığı bulunmuş, toplantının 25 Kasım Pazartesi günü tekrarı kararlaştırılmıştır.
Kooperatifçiler Ankara’dan gelen yönetim kurulu üyesi başkanlığında toplandı:
“Traktör almak komünistlikmiş!”
Geçtiğimiz Cuma günü ilçemize Ankara’dan Ziraat Bankası yönetim kurulu üyesi Rahmi Uludağ gelmiş kooperatif müdürü ve memurları ile bir toplantı yapmıştır.
İlginç konuların görüşüldüğü toplantıda konuşan kooperatifçiler, köylerin ve köylülerin dertlerini anlatmışlardır. Köprübaşı kooperatifi müdürü M. Ali Ok şunları söylemiştir:
“Hepimizin plasmanı yetersizdir. Köprübaşı’nın üç milyon olması icap eden plasmanına karşılık sadece 875 bin liralık plasman vardır. Kırtasiyecilikten yakınan kooperatifçiler, sosyal yardım sandığının ne gibi faydalar sağlayacağını sormuşlardır.
Aşağınarlı köyü kooperatifinden bir delegede, çiftçilerin güçlük içinde olduklarını tapu istediklerini, eski tapu istemezler sadece dip kaydı ile yetinirlerdir.” Demiştir.
Konuşan yönetim kurulu üyesi Rahmi Uludağ şunları söylemiştir:
“Yeni kanun mecliste, bir de kooperatifler bankası kurulması için çalışılıyor. Ne zaman kurulur bilmem. Satış kooperatifleri kurulacağı gibi, kooperatiflerde bir iki üç traktör alıp çalıştırabilir.” Köprübaşı Kooperatifi Müdürü: -Benim, traktör için teşebbüsüm vardı. Kooperatife traktör alacaktım. Bir üye beni şikayet etti. “Hükümet komünistliğe mi gidiyor, topraklarımızı elimizden alıp ekip biçecek mi” diye. Müfettişe söyledi. Daha sonra konuşan Rahmi Uludağ’da: Türkiye’de 1900 kooperatif bulunduğunu memur yetiştirmenin güç olduğunu söylemiş. Vezirköprü’de kaç T.Kooperatif olduğunu bunların arsa ve binalarının bulunup bulunmadığını öğrenmek istemiştir. Buna cevaben üyeler de Vezirköprü’de 7 kooperatif olduğunu söylemişlerdir.

A.P. liler Savcılıktan Sonra Mahkemeye de Başvurdular
Vezirköprü’de muhalif A.P.’liler, A.P. ilçe idare kurulu aleyhine, parti içinde evraklarda tahrifat ve kongre delege seçiminin kanuna aykırı bir şekilde usulsüz yapıldığı iddiasıyla savcılığa başvurmuşlardır.
Ayrı olarak da hukuk mahkemesine müracaatla dava açmışlardır. A.P. lilerin belediye ön seçim delegeleri için yaptıkları müracaatta Vezirköprü savcılığında, o zaman da çok şahidin ifadesi alınmış bulunmakta idi: Öğrenildiğine göre koğuşturmalar devam etmektedir.
Türkiye’de İlk Defa Kalp Nakli Yapıldı
Türkiye’de ilk kalp ameliyatı geçtiğimiz Cumartesi Yüksek İhtisas Hastanesinde Op. Dr. Kemal Beyazıt tarafından yapıldı.
3 Saat 15 dakika süren ameliyatta patlamadan ölmek üzere olan 14 yaşında E.Y.’ın kalbi, ümitsiz kalp hastası olan M.K.’a takılmıştır.
E.’ın ailesi muhalefet vermişse de sonradan bakanlığı ve doktorları mahkemeye vereceğini söylemiştir. Hasta kadın ölmüştür.
Kütüphaneler Haftası yarın başlıyor, 1 Aralık’a kadar sürecek haftada
Kütüphanede Sinema Oynanacak
25 Kasım Pazartesi günü başlayıp, 1 Aralık Pazar günü başlayıp, 1 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek kütüphaneler haftası devam edecek kütüphaneler haftası yarın akşam Fazıl Ahmet Paşa kütüphanesinde törenle başlayacaktır.
Kütüphane memuru Selami Bayraktar’dan öğrenildiğine göre kütüphane haftası süresinde sergiler düzenlenecek, film gösterilecektir.

Share
453 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?